Free cookie consent management tool by TermsFeed Update cookies preferences Na Baníkov a Tri kopy ze Žiarske doliny + VIDEO • Tatra Adventures
Načítání...

Výstup na Baníkov a Tri kopy ze Žiarske doliny

Západní Tatry a Roháče

  • 09:15
  • 19.5 km
  • 1600 m
  • Ano
  • 09:15
  • 19.5 km
  • 1600 m
  • Ano

Nejnáročnější část hřebene v Roháčích a vůbec celých Západních Tatrách vede přes obávané řetězy vrcholu Baníkov, pohodovou Hrubou kopu a přes další řetězy na Tri kopy. Kdo se těší na řetězy a exponovaný skalnatý terén, přijde si tu na své.

Číst dál

Nejnáročnější část hřebene v Roháčích a vůbec celých Západních Tatrách vede přes obávané řetězy vrcholu Baníkov, pohodovou Hrubou kopu a přes další řetězy na Tri kopy. Kdo se těší na řetězy a exponovaný skalnatý terén, přijde si tu na své.


Žiarska chata

Z parkoviště v ústí Žiarske doliny se vydejte po modré značce, vedoucí asfaltovou silnicí hlouběji do doliny. Po chvilce minete Medvediu štolňu – starou, přes 500 metrů hlubokou štolu, přístupnou veřejnosti. Asi půl kilometru odtud odbočuje modrá značka ze silnice vlevo, překročí potok a pokračuje mírně stoupající lesní pěšinou. Asi po třech kilometrech, na rozlehlé odlesněné ploše (následek stoleté laviny z roku 2009), se znovu napojíte na asfaltku, která vás asi za čtvrt hodiny dovede před Žiarskou chatu, kde se můžete napít, dobře najíst, a také ubytovat.

Jalovecké sedlo a Príslop

Pokračujte okolo Žiarske chaty, okolo chaty HZS, za kterou najdete rozcestník. Tady odbočíte na zelenou značku vlevo, vedoucí okolo symbolického cintorína - památníku obětem Západních Tater. Cesta pozvolna stoupá dál okolo Šarafiového vodopádu. Ten nejvíc vynikne po dešti, kdy je v něm víc vody. Za nedlouho se sklon změní a začnete prudce nabírat výškové metry v dlouhém výstupu kosodřevinou s mohutným Barancem v zádech. S přibývající výškou ubývá kosodřeviny, až ji nakonec vystřídají travnaté svahy. To už budete stát v Jaloveckém sedle (1 858 m) a vychutnávat si dosud skryté výhledy na Velký Choč, Malou Fatru, Sivý vrch, Pacholu a vrcholek Baníkova vykukujícího zpoza Príslopu.

Je to právě Príslop (2 142 m), na jehož skalnatý vrchol musíte nyní vystoupat dalších 300 výškových metrů. Odměnou za další stoupání bude ničím nezastíněný výhled na Baníkov a jeho vrcholový hřebínek, také na Hrubou kopu, Tri kopy, Plačlivé, Ostrý Roháč, Bystrou a další vrcholy včetně Vysokých Tater, vykukujících v pozadí.

Výstup na Baníkov a první řetězy

Za Príslopem začíná náročnější terén. Krátkým klesáním skalnatým hřebínkem sestoupíte několik desítek výškových metrů, abyste je mohli v zápětí zase vystoupat na Baníkov (2 178 m). Výstup na Baníkov z této strany není nijak obtížný, to nejnáročnější vás teprve čeká. Z vrcholu pokračujte vpravo po červené značce úzkým, skalnatým hřebínkem se strmými srázy po obou stranách. Baníkov je v těchto místech osazen vícero řetězy, které přijdou vhod zejména při zhoršeném počasí nebo v několika strmých sestupech. Po překonání všech nástrah, které si na vás Baníkov připravil vyjdete v širokém travnatém sedle, ze kterého po kamenité pěšině vystoupáte až na vrchol Hrubá kopa (2 166 m).

Řetězy na Tri kopy

Pod Hrubou kopou znovu začíná prudší skalnatý terén. S několika náročnějšími, řetězy zajištěnými úseky, se budete muset popasovat i během stoupání na Tri kopy (2 136 m). Zejména krátký výstup strmým „komínem“ a traverz po strmé skále občas někoho potrápí. Pokud vám nedělal problém Baníkov, ani výstup na Tri kopy by vám neměl působit potíže.

Sestup na Žiarskou chatu a sjezd na koloběžce

Nakonec zbývá už jen strmý, skalnatý sestup do Smutného sedla (1 965 m), kde je náročnému terénu definitivně konec. Sestup ze sedla zpět na Žiarskou chatu vede po modré značce po pravé straně hřbetu, vybíhajícího na jih z hlavního hřebene. Hřbet za nedlouho překročíte na levou stranu a sestoupíte z něho na rozcestí pod Homolkou (1 665 m). Odtud, stále sledujíc modrou značku, sestoupíte asi za tři čtvrtě hodiny k Žiarske chatě.

Cestu od chaty už znáte a komu se nechce šlapat celou cestu až na parkoviště po svých, může si tu v sezóně vypůjčit koloběžku (podrobnosti) a od Žiarské chaty se svézt až dolů.

Užitečné info

Autem jeďte do Liptovského Mikuláše a odbočte na Žiar. Za Žiarem pokračujte po silnici ještě dva kilometry na placené parkoviště u ústí Žiarske doliny. Vlakem se lehko dostanete do Liptovského Mikuláše a z autobusového nádraží (hned vedle vlakového) autobusem směr Žiar, Žiarska dolina. Autobusů k Žiarske dolině zajíždí jen pár denně, pokud vám to nevyjde, jeďte některým s četnějších autobusů do Žiaru a z konce vesnice dojděte zbývající dva kilometry k ústí Žiarske doliny pěšky.

Vyhledat spojení

Žiarska dolina, ústie modra Žiarska chata (1:30) zelena Baníkov (4:30) cervena Smutné sedlo (6:45) modra Pod Homolkou (7:15) modra Žiarska chata (8:00) modra Žiarska dolina, ústie (9:15)

Žiarska chata

  • Pokud v Smutném sedle ještě nemáte dost a zbývá vám hodně času, můžete si výstup protáhnout a zkombinovat ho s túrou přes Plačlivé a Baranec. Uděláte tak asi 22,5km dlouhý okruh okolo Žiarske doliny s převýšením úctyhodných 2 200 metrů. Pouze pro ostřílené horské nadšence!
  • Výstup na Tri kopy a Baníkov z Roháčské doliny.

0 komentářů

Túry v Západních Tatrách a Roháčích

zobrazit vše
Nahoru