Free cookie consent management tool by TermsFeed Update cookies preferences Přes řetězy na Ostrý Roháč a Plačlivé + VIDEO • Tatra Adventures
Načítání...

Přes řetězy na Ostrý Roháč a Plačlivé

Západní Tatry a Roháče

  • 08:45
  • 20 km
  • 1500 m
  • Ano
  • 08:45
  • 20 km
  • 1500 m
  • Ano

Přes Ostrý Roháč (2 084 m) a Plačlivé (2 125 m) vede jeden z nejzajímavějších, ale i nejnáročnějších, výstupů v celých Západních Tatrách. Než stanete na vrcholu Ostrého Roháče, budete muset překonat několik úseků osazených řetězy včetně pověstného vrcholového „hřebínku“, který prověří vaši psychickou odolnost. Výstup na Plačlivé vám pak už jen pořádně zahřeje stehna.

Číst dál

Přes Ostrý Roháč (2 084 m) a Plačlivé (2 125 m) vede jeden z nejzajímavějších, ale i nejnáročnějších, výstupů v celých Západních Tatrách. Než stanete na vrcholu Ostrého Roháče, budete muset překonat několik úseků osazených řetězy včetně pověstného vrcholového „hřebínku“, který prověří vaši psychickou odolnost. Výstup na Plačlivé vám pak už jen pořádně zahřeje stehna.


Výstup na Ostrý Roháč a Plačlivé

Z autobusové zastávky na křižovatce se vydejte po červené značce na vedlejší asfaltovou cestu do Roháčské doliny, kde po pár minutách minete penzion Šindlovec a za několika zatáčkami dojdete na rázcestie Šindlovec (1 087 m) - bývalé parkoviště s bufetem. Pokud jste přijeli autem, dojdete sem z parkoviště po zelené značce. Stoupejte dál asfaltovou cestou, ze které se tu a tam otevře výhled na hlavní hřeben s vrcholy Tri kopy, Hrubá kopa, Baníkov nebo Spálená, přes rozcestí Adamcula (1 189 m), stále po červené značce, až k bufetu na rozcestí bývalá Ťatliakova chata (1 350 m), kde můžete zakoupit občerstvení a posedět na lavičkách. Za bufetem je uměle vytvořené Ťatliakovo jezero, odkud je krásný pohled na dvojitý vrchol Ostrého Roháče a na Plačlivé.

Na rozcestí odbočte vlevo na zeleně značenou pěšinu do lesa, která po chvíli začne prudce stoupat serpentinami mezi porosty kleče až do travnatého sedla Zábrať (1 656 m). Už kousek nad chatou se začínají odkrývat výhledy na protější hřeben, a tak je sedlo Zábrať jako stvořené ke krátkému odpočinku v trávě a užívání si výhledů. Ze sedla se vydejte vpravo a sledujte žlutou značku až na Rákoň (1 876 m). Z Rákoně pokračujte ve výstupu po modré značce na Volovec (2 063 m), který už leží na hlavním hřebeni Západních Tater a je z něho vidět i na jejich východní část, na Jamnícká plesa ve stejnojmenné dolině, Plačlivé, Smutné sedlo, Roháčská plesa pod Tromi kopami, Hrubou kopu, Baníkov a další vrcholy.

Na řetězy Ostrého Roháče

Z Volovce sestupte po červené značce do Jamníckého sedla (1 908 m), odkud začnete stoupat na samotný Ostrý Roháč (2 084 m). Zpočátku je cesta nenáročná, postupně se mění na šplhání po skalách, tu a tam s pomocí řetězu, až vás dovede na jedno z nejnáročnějších míst v Západních Tatrách – velmi ostrý a exponovaný, skalnatý hřebínek vedoucí na první vrchol. Zde mívá první problémy spousta lidí, kteří přecenili svoje nejen fyzické, ale především psychické možnosti. Pro člověka se zkušenostmi s pohybem ve skalnatém vysokohorském terénu nebude toto místo nikterak obtížné.

Na další obtížnější řetěz, tentokrát svislý, narazíte při výstupu na druhý vrchol Ostrého Roháče. I sestup vede skalnatým terénem a je místy osazen řetězem, ale není tak náročný jako úsek okolo vrcholu. V těchto místech už je možné většinu náročnějších úseků pohodlněji podejít pěšinou pod skalisky. Stejným terénem budete procházet i v začátku stoupání na Plačlivé (2 125 m), jehož vrchol je vzdálen asi hodinu chůze od Roháče.

Sestup z Plačlivého

Z Plačlivého budete již jen sestupovat, stále sledujíc červenou značku, zpočátku ještě po skaliskách (která se místy opět dají obejít), přes poměrně nenápadný vrchol Nohavica do Smutného sedla (1 962 m). V sedle odbočíte vpravo na modře značenou cestu a začnete klesat Smutnou dolinou, z počátku prudce serpentinami, později mírněji, přes rozcestí Smutná dolina (1 522 m) až na bývalou Ťatliakovu chatu. Kousek před ní si můžete doplnit vodu z pramene po pravé straně cesty. Od chaty pokračujte po stejné cestě Roháčskou dolinou zpět na parkoviště nebo autobusovou zastávku.

Video

Užitečné info

Nejdřív se musíte dostat do Zuberce, turistického střediska na východním okraji Západních Tater. Nejrychlejší varianta je jet vlakem do Liptovského Mikuláše a odtud autobusem do Zuberce. Autobus z Liptovského Mikuláše ale jezdí jen jednou nebo dvakrát denně. Pomalejší, ale malebnější, variantou je jet vlakem do Kralovan, zde přestoupit na osobní vlak ve směru Trstená a vystoupit asi po hodině a čtvrt na zastávce Podbiel. Z Podbielu do Zuberce jezdí autobusy každou chvíli a některé z nich zajíždějí přímo k vlakové zastávce. Ze Zuberce jezdí několikrát denně autobus ve směru chata Zverovka. Vystupte na předposlední zastávce Tatliakova chata rázcestie.

Vyhledat spojení

Pokud pojedete autem, můžete ho zaparkovat na placeném parkovišti u Zverovky nebo na větším parkovišti v Roháčské dolině pod lyžařským střediskem.

Zverovka, rázcestie cervena Šindlovec, rázcestie (0:15) cervena Adamcula (0:45) cervena Ťatliakova chata (1:15) » sedlo Zábrať (2:00) zluta Rákoň (2:30) modra Volovec (3:15) cervena Jamnícke sedlo (3:45) cervena Ostrý Roháč (4:30) cervena Plačlivé (5:30) cervena Smutné sedlo (6:00) modra pod Roháčskými plesami (7:00) modra Ťatliakova chata (7:30) cervena Adamcula (8:00) cervena Šindlovec, rázcestie (8:30) cervena Zverovka rázcestie (8:45)

občerstvení u rozcestí Šindlovec, Ťatliakova chata, pramen nad Ťatliakovou chatou při zpáteční cestě

  • Namísto výstupu Roháčskou dolinou se můžete vydat po žluté značce mnohem méně frekventovanou (ale na výhledy chudší) Látanou dolinou a napojit se v sedle Zábrať.
  • Ze Smutného sedla můžete po modré značce sestoupit na liptovskou stranu Západních Tater na Žiarskou chatu (1:15) ve stejnojmenné dolině a dále k parkovišti v ústí doliny (2:30). Nedaleko odtud několikrát denně zajíždí autobus z Liptovského Mikuláše.

2 komentářů

Anna
Anna
04. 08. 2020

Dobrý den, ta úvodní fotka je prosím focena odkud? Děkuji :)

Anna
Martin PánekTatra Adventures
04. 08. 2020

Fotka je z vrcholu Volovec, přes který túra vede.

Túry v Západních Tatrách a Roháčích

zobrazit vše
Nahoru