Free cookie consent management tool by TermsFeed Update cookies preferences Roháčská plesa: túra v Roháčích • Tatra Adventures
Načítání...

Roháčská plesa: nádherný okruh v Roháčích

Západní Tatry a Roháče

  • 04:45
  • 14 km
  • 720 m
  • Ano
  • 04:45
  • 14 km
  • 720 m
  • Ano

Roháčská plesa jsou čtyři ledovcová jezera, ležících v nadmořské výšce od 1 562 do 1 719 metrů, na jejichž hladinách se magicky zrcadlí protější vrcholy Volovec, Ostrý Roháč a Plačlivé. Tato ne příliš náročná túra Vás provede okolo všech čtyř ples a při sestupu navštívíte 18 metrů vysoký Roháčský vodopád.

Číst dál

Roháčská plesa jsou čtyři ledovcová jezera, ležících v nadmořské výšce od 1 562 do 1 719 metrů, na jejichž hladinách se magicky zrcadlí protější vrcholy Volovec, Ostrý Roháč a Plačlivé. Tato ne příliš náročná túra Vás provede okolo všech čtyř ples a při sestupu navštívíte 18 metrů vysoký Roháčský vodopád.


Na Roháčská plesa

Z autobusové zastávky se vydejte po červené značce na vedlejší asfaltovou cestu, kde po pár minutách minete penzion Šindlovec a za několika zatáčkami dojdete na rázcestie Šindlovec - bývalé parkoviště s bufetem. Pokud jste přijeli autem na parkoviště pod lyžařským střediskem, dojdete sem z parkoviště po zelené značce. Stoupejte dál asfaltovou cestou, ze které se tu a tam otevře výhled na hlavní hřeben s vrcholy Tri kopy, Hrubá kopa, Baníkov nebo Spálená, přes rozcestí Adamcula (1 189 m), stále po červené značce, až k bufetu na rozcestí bývalá Ťatliakova chata (1 350 m), kde můžete zakoupit občerstvení a posedět na lavičkách. Za bufetem je uměle vytvořené Ťatliakovo jezero, odkud je krásný pohled na dvojitý vrchol Ostrého Roháče a na Plačlivé.

Pokračujte po zeleně značené pěšině, pozvolna stoupající Smutnou dolinou. Asi po deseti minutách chůze od chaty narazíte na vydatný pramen, ze kterého si můžete doplnit vodu. Po dalších dvaceti minutách dojdete na rázcestie Smutná dolina (1 522 m). Tady odbočte vpravo a stále sledujíc zelenou značku pozvolna vystoupejte do výšky 1 562 metrů, k prvnímu a největšímu ze čtyř Roháčských ples.

Pleso obejdete zprava a krátkým stoupáním kosodřevinou se dostanete ke druhému (nejmenšímu) a třetímu plesu, která leží vedle sebe ve výšce 1 650 a 1 653 metrů. Obě plesa opět obejdete zprava a mírně stoupající pěšinou za nedlouho vystoupáte k nejvýše položenému plesu do výšky 1 719 metrů.

Sestup do Spálené doliny se klikatí po prudší, modře značené cestě. Na rázcestie pod Tromi kopami (1 589 m) odbočte vpravo, stále po modré, na rázcestie pod Predným zeleným (1 473 m), kde si může unavený turista odpočinout u jednoho z několika stolů s lavičkami. Těsně před rozcestím leží po pravé straně cesty maličké nepojmenované pleso.

Roháčský vodopád

Za rozcestím se cesta ponoří do lesa a po dvaceti minutách sestupu vás dovede k dřevěnému mostku přes potok, přes který vede krátká odbočka k Roháčskému vodopádu. Vodopád je doslova za rohem a rozhodně stojí za to ho navštívit. Pod vodopádem následuje už jen krátké strmější klesání, pak se cesta rozšíří a sklon zmírní. Přes dřevěný mostek překročíte potok a za několik okamžiků dojdete na asfaltovou silnici, jež se po několika zatáčkách napojí na hlavní cestu Roháčské doliny na rozcestí Adamcula. Odtud pokračujte zpět na zastávku nebo k autu po stejné cestě.

Užitečné info

Nejdřív se musíte dostat do Zuberce, turistického střediska na východním okraji Západních Tater. Nejrychlejší varianta je jet vlakem do Liptovského Mikuláše a odtud autobusem do Zuberce. Autobus z Liptovského Mikuláše ale jezdí jen jednou nebo dvakrát denně. Pomalejší, ale malebnější, variantou je jet vlakem do Kralovan, zde přestoupit na osobní vlak ve směru Trstená a vystoupit asi po hodině a čtvrt na zastávce Podbiel. Z Podbielu do Zuberce jezdí autobusy každou chvíli a některé z nich zajíždějí přímo k vlakové zastávce. Ze Zuberce jezdí několikrát denně autobus ve směru chata Zverovka. Vystupte na předposlední zastávce Tatliakova chata rázcestie.

Vyhledat spojení

Pokud pojedete autem, můžete ho zaparkovat na placeném parkovišti u Zverovky nebo na větším parkovišti v Roháčské dolině pod lyžařským střediskem.

Zverovka, rázcestie cervena Šindlovec, rázcestie (0:20) cervena Adamcula (0:55) cervena Ťatliakova chata (1:25) zelena rázcestie Smutná dolina (1:55) zelena Roháčske plesá (2:35) zelena rázcestie pod Tromi kopami (2:55) modra rázcestie pod Predným zeleným (3:15) modra Roháčský vodopád (3:35) modra Adamcula (3:55) cervena Šindlovec, rázcestie (4:25) cervena Zverovka rázcestie (4:45)

Ťatliakova chata, studánka nad Ťatliakovou chatou

8 komentářů

Michaela Klobásková
Michaela Klobásková
20. 04. 2024

Dobrý den,

Dá se tato cesta projít s terénním kočárkem?

Děkuji
Míša

Michaela Klobásková
Martin PánekTatra Adventures
22. 04. 2024

Dobrý den Míšo,

s kočárkem se dostanete jen po Ťatliakovu chatu, tam končí asfaltka a začíná kamenitý terén, který je i pro terénní kočárek moc.

Alena
Alena
21. 02. 2024

Jsou na této trase platné uzávěry? Chceme jet do západních Tater v polovině května.

Alena
Martin PánekTatra Adventures
22. 02. 2024

Dobrý den Aleno, bohužel i na tuto trasu se vztahují sezónní uzávěry. Konkrétně je uzavřený úsek bývalá Ťatliakova chata -> Roháčská plesa -> rázcestie pod Predným zeleným.

Hana Vejrychová
Hana Vejrychová
02. 05. 2022

Dobrý den. Prosím dá se někde u Zverovky přespat v obytném voze? Předem děkuji, H.

Hana Vejrychová
Martin PánekTatra Adventures
03. 05. 2022

Dobrý den,

pár obytných aut vždy stojí na velkém parkovišti pod lyžařskými vleky:
https://mapy.cz/s/nusucubuna

Je to ale na území Národního parku a netuším, zda je tu nocování v autě oficiálně možné.

Užijte si Západní Tatry;)

Peter
Peter
16. 08. 2020

Ahoj trosku ti tu nesedia tie casy skus to opravit dik

Peter
Martin PánekTatra Adventures
18. 08. 2020

Ahoj Peter,

máš pravdu, v itineráři byl překlep - opravené.

Díky ;)

Túry v Západních Tatrách a Roháčích

zobrazit vše
Nahoru