Aktivní pobyt na Oravě: jídlo, relax i půjčení kol, děti zdarma
- 4.5 / 5
- Horský Hotel Kristína***
Jedna z nejhezčích a nejnáročnějších túr Západních Tater a vůbec celého Slovenska vede přes Tri kopy a Baníkov. Připravte se na úzké a exponované skalní hřebeny, přelézaní skalnatých úseků přidržujíce se železných řetězů upevněných ke skále. Zkrátka sen vysokohorského turisty a noční můra každého kdo trpí strachem z výšky.
Jedna z nejhezčích a nejnáročnějších túr Západních Tater a vůbec celého Slovenska vede přes Tri kopy a Baníkov. Připravte se na úzké a exponované skalní hřebeny, přelézaní skalnatých úseků přidržujíce se železných řetězů upevněných ke skále. Zkrátka sen vysokohorského turisty a noční můra každého kdo trpí strachem z výšky.
Z autobusové zastávky v zatáčce se vydejte po červené značce na vedlejší asfaltovou cestu, kde po pár minutách minete penzion Šindlovec a za několika zatáčkami dojdete na rázcestie Šindlovec - bývalé parkoviště s bufetem. Pokud jste přijeli autem, dojdete sem z parkoviště po zelené značce. Stoupejte dál asfaltovou cestou, ze které se tu a tam otevře výhled na hlavní hřeben s vrcholy Tri kopy, Hrubá kopa, Baníkov nebo Spálená, přes rozcestí Adamcula (1 189 m), stále po červené značce, až k bufetu na rozcestí bývalá Ťatliakova chata (1 350 m), kde můžete zakoupit občerstvení a posedět na lavičkách. Za bufetem je uměle vytvořené Ťatliakovo jazero, odkud je krásný pohled na dvojitý vrchol Ostrého Roháče a na Plačlivé.
Pokračujte po modře značené pěšině, pozvolna stoupající Smutnou dolinou. Asi po deseti minutách chůze od chaty narazíte na vydatný pramen, ze kterého si můžete doplnit vodu. Po dalších dvaceti minutách minete rozcestí Smutná dolina (1 522 m), pokračujte ve stoupání dalších téměř 450 výškových metrů modře značenou pěšinou, která je v závěru doliny trochu strmější a tvoří tu několik serpentin, kterými vystoupáte až do Smutného sedla (1 962 m).
Odtud až po Baníkov se budete pohybovat v exponovaném skalnatém terénu s možným nebezpečím pádu a pro jehož překonání se často neobejdete bez použití rukou. Tato část hřebene patří mezi nejnáročnější v celých Západních Tatrách. Pokud nemáte zkušenosti s pohybem ve vysokohorském terénu, zvolte raději nějakou jednodušší túru.
Následuje krátký sestup do širokého sedla, za kterým začíná technicky poměrně náročný výstup na Baníkov (2 178 m). Výstupová cesta vede často přímo po úzkém a exponovaném skalnatém hřebenu, tu a tam osazeným řetězem. Skaliska se občas dají obejít vyšlapanou pěšinou o několik metrů níž, ale často se náročným úsekům vyhnout nedá. Náročný výstup končí až na samotném vrcholu Baníkova, za kterým následuje mnohem méně náročný sestup do Baníkovského sedla (2 040 m).
V sedle odbočte vpravo a sledujíc žlutou značku začněte prudce klesat serpentinami do Spálené doliny. Postupně se klesání zmírní a objeví se první kosodřevina. Asi po dvou kilometrech chůze ze sedla minete rozcestí pod Hrubou kopou (1 577 m) a budete pokračovat v sestupu kosodřevinou po žluté značce dalších asi sto výškových metrů až na rozcestí pod Predným zeleným (1 473 m), kde si může unavený turista odpočinout u jednoho z několika stolů s lavičkami.
Za rozcestím se cesta ponoří do lesa a po dvaceti minutách sestupu vás dovede k dřevěnému mostku přes potok, přes který vede krátká odbočka k Roháčskému vodopádu (1 340 m). Vodopád je doslova za rohem a rozhodně stojí za to ho navštívit. Pod vodopádem následuje už jen krátké strmější klesání, pak se cesta rozšíří a sklon zmírní. Přes dřevěnou lávku překročíte potok a za několik okamžiků dojdete na asfaltovou silnici, jež se po několika zatáčkách napojí na hlavní cestu Roháčské doliny na rozcestí Adamcula. Odtud pokračujte zpět na zastávku nebo k autu po stejné cestě.