Free cookie consent management tool by TermsFeed Update cookies preferences Průvodce výstupem na vrchol Východná Vysoká + VIDEO | Vysoké Tatry
Načítání...

Východná Vysoká

Vysoké Tatry

 • 08:05
 • 16 km
 • 1430 m
 • Ano
 • 08:05
 • 16 km
 • 1430 m
 • Ano

Východná Vysoká je vynikajícím vyhlídkovým vrcholem a je jedním z mála přístupných vrcholů Vysokých Tater. Výstup na Východnou Vysokou je náročná vysokohorská túra s velkým převýšením a několika lehčími řetězy.

Číst dál

Východná Vysoká je vynikajícím vyhlídkovým vrcholem a je jedním z mála přístupných vrcholů Vysokých Tater. Výstup na Východnou Vysokou je náročná vysokohorská túra s velkým převýšením a několika lehčími řetězy.


Z Tatranské Polianky (1 005 m) se vydejte po zelené značce, vedoucí krátce po asfaltové cestě. Přímo před očima budete mít majestátní masiv Gerlachovské štítu. Za nedlouho značka odbočuje z asfaltky na pěšinu do nízkého lesa, který tu pozvolna nahrazuje les původní, který padl za oběť větrné kalamitě. Pěšina několikrát protne asfaltku a naposledy se s ní zkříží v lese na rozcestí na Velickom moste (1 301 m). Stále po zelené značce vystoupáte podél Velického potoka do pásma kosodřeviny na rozcestí Velická polana (1 562 m), odkud už to není daleko na Sliezky dom (1 670 m).

Sliezsky dom

Sliezsky dom je horský hotel stojící na okraji Velického plesa s výhledem na kaskády 15 metrů vysokého Velického vodopádu. Můžete se tu občerstvit v turistickém bufetu nebo rovnou ubytovat.

Pleso se obchází zprava a hned za ním vás čeká krátké prudší stoupání přes několik desítek metrů vysoký skalní práh, táhnoucí se napříč celou dolinou. Nejprve projdete pod převislou skalní stěnou, po které neustále stékají čůrky vody a někdy z ní doslova prší – díky tomu se jí dostalo názvu Večný dážď. Hned poté budete krátce stoupat podél horních kaskád vodopádu. Jakmile práh překonáte, ocitnete se v nádherné travnaté a téměř rovné části doliny, tzv. Kvetnici, kde si potok v širokých a mělkých ramenech hledá svou cestu horskou loukou k Velickému vodopádu.

Řetězy a Polský hrebeň

Následuje další prudší stoupání k Dlhému plesu (1 939 m), které se obchází zprava skrz kamenné pole. Za plesem začne cesta prudce stoupat do suťovitého terénu a několika serpentinami vás dovede ke skalnatému úseku osazenému řetězy. Výstup tu usnadňuje i několik kramlí. Úsek není příliš obtížný a většina lidí by neměla mít problém s jeho překonáním.

Hned za řetězy stanete v sedle zvaném Polský hrebeň (2 200 m) s nezaměnitelným rozcestníkem v podobě uschlého stromu. Výstupem do sedla se otevřou dosud skryté výhledy na Zamrznuté pleso a část Bielovodské doliny.

Východná Vysoká, výstup a řetězy

V sedle odbočte vpravo na žlutou značku, která vás dovede zbývajících cca 230 výškových metrů na vrchol Východné Vysoké. Výstup je ze začátku poměrně skalnatý a na jednom úseku je dokonce osazen řetězem. Ani tady se ale nejedná o příliš náročná místa. S přibývají výškou přibývá suti a ubývá skalnatých partií.

Východná Vysoká (2 428 m) je díky své poloze a výšce perfektní vyhlídkový vrchol. Kromě Gerlachovského štítu, pod jehož stěnou jste procházeli ve Velické dolině uvidíte také Rysy, Vysokou, Ladový, Pyšný a Lomnický štít, Bradavici a Slavkovský štít, nebo Belianské Tatry. Přímo pod nohama pak budete mít Velkou Studenou dolinu se svými četnými plesy a Zbojnickou chatou.

Sestup

Nejkratší sestup vede zpět po stejné cestě do Tatranské Polianky, nebo trochu delší variantou do Starého Smokovce. Pokud se nechcete vracet stejnou cestou můžete sestoupit ze sedla Polský hrebeň do Bielovodské doliny a dojít na Lysou polanu na severní straně Vysokých Tater. Náročnější varianta pro zdatné turisty s dostatkem času je pak přechod přes sedlo Prielom do Velké Studené doliny a sestup na Hrebienok a dál do Starého Smokovce.

Video

Užitečné info

Vlakem do Popradu a električkou přes Starý Smokovec do stanice Tatranská Polianka. Případně vlakem do Štrby a električkou přes Štrbské Pleso.

Vyhledat spojení

Autem na parkoviště na začátku asfaltky na Sliezsky dom. Parkoviště je malé (cca 30 aut), vyplatí se přijet brzy.

Tatranská Polianka Na Velickom Moste (1:00) Velická polana (1:45) Sliezsky dom (2:05) Polský hrebeň (3:50) Východná Vysoká (4:35) a zpět (8:05)

Sliezsky dom, voda z přítoků Velického potoka

 • Sestup do Starého Smokovce: Sestup je shodný s výstupovou cestou až na rozcestí Velická Polana, kde odbočíte vlevo a po žluté značce dojdete přes rozcestí Nad Zrubami (0:30) do Nového Smokovce (1:30), odkud je to už jen kousek do Starého Smokovce (1:45).
 • Sestup na Lysou Polanu: Ze sedla Polský hrebeň sestupte po zelené značce na rozcestí Zmrznutý kotol (0:15) a dále po modré značce okolo Zamrznutého a Litvorového plesa do Bielovodské doliny. Dolinou pokračujte přes rozcestí Biela voda (3:00) na Lysou Polanu (3:45). Z Lysé Polany je dobré autobusové spojení do přes Ždiar a Starý Smokovec do Poradu. [ Vyhledat spojení ]
 • Sestup Velkou Studenou dolinou: Z Polského hrebeňa sestupte po zelené značce na rozcestí Zmrznutý kotol (0:15) a pokračujte po modré do sedla Prielom (1:00), pod kterým překonáte krátký úsek s řetězy a kramlemi. Ze sedla sestoupíte na Zbojníckou chatu (2:00) a dále na rozcestí Nad Rainerovou chatou (2:45). Odtud po červené na Hrebienok (3:05) a po zelené do Starého Smokovce (3:45). Z Hrebienku do Smokovce se můžete také svézt pozemní lanovkou.

4 komentářů

Lukáš
Lukáš
05. 08. 2019

Dobrý den, jsou řetězové úseky zvládnutelné pro psa?

Lukáš
Martin PánekTatra Adventures
06. 08. 2019

Dobrý den Lukáši,

pokud se dobře pamatuji, pod sedlem Polský Hrebeň je úsek s kramlemi, který by pes asi nezvládl. Ze sedla na Východnou Vysokou už je to méně náročné a přejít by to snad mohl...

Lukáš
Lukáš
06. 08. 2019

Mohl byste doporučit, které z túr uvedených na těchto stránkách ve Vysokých Tatrách jsou pro psa vhodné? Děkuji.

Túry ve Vysokých Tatrách

zobrazit vše
Nahoru