Načítání...

Výstup na Gerlachovský štít

Vysoké Tatry

  • 08:00
  • 14 km
  • 1000 m
  • Ano
  • 08:00
  • 14 km
  • 1000 m
  • Ano

Výstup na Gerlachovský štít – nejvyšší vrchol Slovenska s horským vůdcem je nezapomenutelným zážitkem a výzvou, na kterou by měl aspoň jednou za život odpovědět každý milovník Vysokých Tater.

Číst dál

Výstup na Gerlachovský štít – nejvyšší vrchol Slovenska s horským vůdcem je nezapomenutelným zážitkem a výzvou, na kterou by měl aspoň jednou za život odpovědět každý milovník Vysokých Tater.


Gerlachovský štít je se svou výškou 2655 m nejen nejvyšším vrcholem Vysokých Tater a Slovenska, ale také celých Karpat.

Stejně jako na většinu ostatních tatranských vrcholů ale nevede ani na Gerlachovský štít značená cesta, a proto je běžnému horskému turistovi nepřístupný. Pokud nejste horolezci, nezbývá vám, než využít služeb horského vůdce, který vás na vrchol dovede a postará se o vaši bezpečnost.

Výstup na Gerlachovský štít

Výstup na Gerlachovský štít je možné uskutečnit vícero trasami. Nejčastější a v letních podmínkách nejsnadnější je tzv. klasická trasa s výstupem přes Velickou dolinu a Velickou próbu a sestupem přes Batizovskou dolinu a Batizovskou próbu.

Túra na Gerlach obvykle začíná u Sliezskeho domu, kde se setkáte s horským vůdcem a vyrazíte okolo Velického plesa a vodopádu Večný dážď na okraj Kvetnice – rovnější části Velické doliny. Tady se odpojíte od značené cesty a zamíříte pod Velickou próbu.

Pod Velickou próbou nasadíte přilby, nasoukáte se do sedáků, navážete na lano a vyrazíte vstříc prvním náročným metrům výstupu, trochu usnadněného kramlemi. Po překonání tohoto úseku následuje strmé stoupání do sedla nad Kotlom ve výšce 2440 m a dále vzdušným traverzem nad Gerlachovským kotlem obejdete vrcholy Kotlový štít a Gerlachovská věž až ke kříži na vrcholu Gelachovského štítu.

Pokud počasí přeje, budete mít na Gerlachu čas na svačinu, při které se užijete skvělý výhled. Uvidíte třeba Kriváň, Lomnický štít, Slavkovský štít, Belianské Tatry a Nízké Tatry.

Sestup z Gerlachovského štítu

Pro sestup z Gerlachovského štítu je nejčastěji volen strmý, poměrně náročný sešup Batizovským žlabem. Opravdovou „lahůdkou“ je pak exponovaný úsek s kramlemi v Batizovské próbě. Po překonání próby už vás čeká jen vcelku nenáročný sestup k Batizovskému plesu a dál již dojdete po červené značce Tatranskou magistrálou zpět ke Sliezskemu domu.

Gerlachovský štít s horským vůdcem

Horského vůdce shánějte s co největším předstihem. V sezóně je o výstup na Gerlach, ale i jiné tatranské štíty velký zájem.

Vůdce s vámi dopředu dohodne datum výstupu a těsně před výstupem ještě posoudí bezpečnost s ohledem na počasí. Pokud počasí nepřeje, neriskuje se a výstup se přesune na jiný termín.

O co ještě se horský vůdce postará?

Vůdce vám po domluvě zapůjčí sedací úvazek a přilbu, případně i cepín a mačky. Na vás je naopak vzít si na túru vhodné oblečení, pevnou turistickou obuv, dostatek jídla a tekutin – vlastně skoro to samé, jako na ostatní vysokohorské túry ve Vysokých Tatrách.

Další info

Vhodná doba pro výstup

Záleží na počasí, ale obvykle od června do října. Výstup je možný i v zimě, ale je mnohem náročnější.

Kolik osob může horský vůdce vést?

Maximálně 3 osoby. Na těžších túrách a v zimních podmínkách 2 osoby.

Další trasy na Gerlachovský štít

Kromě klasického výstupu Velickou próbou se pro výstup na Gerlachovský štít využívají ještě další trasy:

Výstup Batizovskou próbou (obtížnost I)

Výstup a sestup stejnou trasou, používá se většinou za nepříznivých podmínek, kdy je klasická trasa příliš náročná.

Výstup Tatarkovou próbou, známou též jako Gipsyho ferrata (obtížnost II-III)

Delší a obtížnější varianta výstupu na Gerlachovský štít. Z Velické doliny se odbočuje u Dlhého plesa na Tatarkovu próbu (Gypsiho ferratu) s řetězi a kramlemi a dále se stoupá do Gerlachovského sedla. Ze sedla krásným hřebenem Martinovka na vrchol Gerlachovského štítu.

Výstup Martinovou cestou „Martinkou“ (obtížnost II-III)

Krásná, dlouhá hřebenová túra z Litvorového sedla na vrchol Gerlachu.

Video

Užitečné info

Vlakem do Popradu a električkou přes Starý Smokovec do stanice Tatranská Polianka. Případně vlakem do Štrby a električkou přes Štrbské Pleso. Z Tatranské Polianky po zelené na Sliezsky dom. Někdy je možné domluvit si svezení na Sliezsky dom autem s horským vůdcem.

Vyhledat spojení

Autem na parkoviště na začátku asfaltky na Sliezsky dom. Parkoviště je malé (cca 30 aut), vyplatí se přijet brzy.

Potok v Batizovské dolině při sestupu

0 komentářů

Túry ve Vysokých Tatrách

zobrazit vše
Nahoru