Free cookie consent management tool by TermsFeed Update cookies preferences Téryho chata | Tatra Adventures
Načítání...

Téryho chata

Vysoké Tatry

  • 06:50
  • 19.5 km
  • 1150 m
  • Ano
  • 06:50
  • 19.5 km
  • 1150 m
  • Ano

Téryho chata je jednou z nejoblíbenějších turistických chat ve Vysokých Tatrách. Nachází se v nadmořské výšce 2015 metrů, což ji činí pátou nejvýše položenou chatou v této horské oblasti.

Číst dál

Téryho chata je jednou z nejoblíbenějších turistických chat ve Vysokých Tatrách. Nachází se v nadmořské výšce 2015 metrů, což ji činí pátou nejvýše položenou chatou v této horské oblasti.


Chata byla postavena v roce 1899 a pojmenována na počest významného maďarského lékaře a horolezce Edmunda Téryho, který se zasloužil o rozvoj turistiky a horolezectví ve Vysokých Tatrách. V jejím bezprostředním okolí najdete pětici ledovcových ples, kterým se říká Pět Spišských ples (Päť Spišských plies). Téryho chata je vítané místo na odpočinek po dlouhém výstupu ze Starého Smokovce nebo Tatranské Lomnice a nabízí zázemí turistům a horolezcům, kteří se vydávají na výstupy v okolí, např. na Lomnický štít, Prostredný hrot nebo Priečne sedlo.

Výstup na Téryho chatu

Výstup na Téryho chatu je oblíbenou turistickou trasou, která vede ze Starého Smokovce přes Hrebienok a Malou Studenou dolina. Cesta k chatě není technicky obtížná a je dobře značená. Během výstupu můžete obdivovat řadu přírodních krás, včetně vodopádů Studeného potoka, skalních formací a alpínské flóry. S trochou štěstí můžete spatřit i kamzíka nebo jiné zástupce horské fauny.

Cestou není nouze o místa k odpočinku a občerstvení. Posvačit tak můžete v Bilíkově chatě, Rainerově chatě, nebo ještě o něco dál na Zamkovského chatě.

Ve vyšších partiích se otevírají nádherné výhledy na okolní štíty, které jsou odměnou za vynaložené úsilí. Výstup na Téryho chatu představuje nezapomenutelný zážitek, který spojuje fyzickou výzvu s možností užít si krásu slovenských Vysokých Tater.

Zdatnému horskému turistovi bude výstup trvat okolo čtyř hodin čistého času. Na sestup počítejte s cca 2:45 h. Pokud si chcete výstup nebo sestup trochu zkrátit, můžete využít pozemní lanovku na Hrebienok.

Kam dál?

Z Téryho chaty můžete pokračovat dál po zelené značce do sedla Sedielko (2 376 m) a sestoupit do Javorové doliny, kterou dojdete až do Tatranské Javoriny. Pokud se vydáte po žluté značce, vystoupíte nejprve do Priečneho sedla (2 352 m) a sestoupíte k Zbojnícke chatě (1 960 m) ve Velké Studené dolině. Od Zbojnícke chaty můžete sestoupit zpět do Starého Smokovce.

Ubytování na Téryho chatě

Chata nabízí ubytování v několika pokojích s celkovou kapacitou okolo 24 lůžek. K dispozici je také občerstvení v podobě teplých jídel a nápojů, což je vítané osvěžení po náročném dni stráveném v horách. Téryho chata je známá svou přátelskou atmosférou a úchvatnými výhledy na okolní tatranské štíty. Je otevřena po celý rok, ačkoliv přístup k ní v zimních měsících může být kvůli sněhu a lavinovému nebezpečí komplikovanější.

Podrobnosti o chatě na: www.teryhochata.sk

Užitečné info

Autem

Po dálnici do Popradu, sjeďte na exitu 325 a pokračujte cca 10km so Starého Smokovce na některé z mnoha placených parkovišť.

Zobrazit na mapě

Vlakem

Vlakem do Popradu, odtud električkou do Starého Smokovce.

Vyhledat spojení

Starý Smokovec zelena Hrebienok (0:55) zelena vodopády Studeného potoka (1:20) zelena nad Rainerovou chatou (1:35) cervena Zamkovského chata (2:10) zelena Téryho chata (4:05) -> a zpět (6:50)

Hrebienok, Bilíkova chata, Rainerova chata, Zamkovského chata, Téryho chata

Výstup můžete zahájit také v Tatranské Lomnici, odkud po modré značce dojdete k vodopádům Studeného potoka (2:00)

0 komentářů

Túry ve Vysokých Tatrách

zobrazit vše
Nahoru