Aktivní pobyt ve Vysokých Tatrách s wellness
- 4.8 / 5
- Apartmány Sileas
Rysy jsou nejvyšším vrcholem Slovenska, kam můžete vystoupit bez horského vůdce. Sousední, o čtyři metry nižší vrchol je dokonce nejvyšší vrchol Polska. Výstup na Rysy je zážitkem, který byste si neměli nechat ujít. Cesta na vrchol vás provede okolo horských ples, přes řetězy a okolo nejvýše položené horské chaty – chaty pod Rysmi.
Rysy jsou nejvyšším vrcholem Slovenska, kam můžete vystoupit bez horského vůdce. Sousední, o čtyři metry nižší vrchol je dokonce nejvyšší vrchol Polska. Výstup na Rysy je zážitkem, který byste si neměli nechat ujít. Cesta na vrchol vás provede okolo horských ples, přes řetězy a okolo nejvýše položené horské chaty – chaty pod Rysmi.
Ať už přijedete vlakem nebo autem, vydejte se k Štrbskému plesu, na jehož jižní straně je rozcestí, odkud zahájíte túru. Pusťte se po červené značce, která zprvu obchází pleso zprava, po chvíli odbočí vpravo a po 200 metrech vás dovede na asfaltovou silnici k rozcestí Pred Heliosom. Stále sledujíc červenou značku půjdete chvilku podél asfaltové silnice a na křižovatce za mostem, na rozcestí odbočka Pri Heliose, odbočíte na lesní pěšinu, pozvolna stoupající lesem až před rozcestí Trigan ve výšce 1 499 metrů, odkud je cesta jen mírně zvlněná a otevírají se z ní první výhledy na protější Zlomiskovou dolinu a vrchol Ostrva. Asi kilometr od tohoto rozcestí narazíte na pramen a kousek za ním následuje krátký sestup k lávce přes Hinčov potok na dně Mengusovské doliny. Asi 300 metrů od lávky je rozcestí Nad Popradským plesom (1 500m), odkud můžete pokračovat několik desítek metrů po červené značce a prohlédnout si Popradské pleso.
Z rozcestí Nad Popradským plesom pokračujte po modré značce, která mírně stoupá lesem a později kosodřevinou v Mengusovské dolině. Asi po kilometru narazíte na neupravený pramen. Po dalších asi sto metrech překročíte potok po lávce, u které si můžete odpočinout na lavičkách. Kousek od lávky je rozcestí Nad Žabím potokom (1 580m), kde odbočíte vpravo na červenou značku.
V serpentinách, vedoucích zpočátku stále kosodřevinou, prudce vystoupáte asi 350 výškových metrů k Žabím plesům, kde se stoupání zmírní, a vy si budete moct vychutnat panorama okolních štítů. Mírné stoupání vás provede nad pravým břehem Velkého Žabího plesa a za nedlouho se sklon svahu znovu zvýší a serpentinami se dostanete pod skalní stěnu. Tady čeká nejnáročnější úsek celé túry – řetězy zajištěný a kramlemi osazený traverz skalní římsou vpravo. Průchod zajištěným úsekem není až tak obtížný a tak řetězy přijdou vhod hlavně při špatném počasí. Následuje několik strmých serpentin a objeví se před vámi chata pod Rysmi (2 245 m). Už jen fakt, že jde o nejvýše položenou horskou chatu Slovenska, vybízí k zastávce na zasloužené občerstvení.
Od chaty pokračujte po červené značce až do sedla Váha (2 337 m), zpočátku táhlým stoupáním po levé straně doliny se strmým výšvihem do sedla. Než se vydáte vlevo a začnete stoupat na Rysy, určitě neodoláte nádherným výhledům, které na vás v sedle čekají. První kroky k vrcholu vedou ještě po zřetelné kamenité stezce, ta ale časem zmizí, až si nakonec budete muset při výstupu pomáhat také rukama.
Rysy jsou vynikajícím vyhlídkový vrcholem, a tak při dobrém počasí uvidíte okolní vrcholy Kriváň, Slavkovský štít, Gerlachovský štít ve Vysokých Tatrách nebo třeba Baranec a Bystrou v sousedních Západních Tatrách. Na jihu je při dobré viditelnosti možné vidět dlouhý hřeben Nízkých Tater. Přímo pod sebou můžete spatřit Žabí plesa, okolo kterých jste procházeli jen před pár hodinami. Na polské straně pak Czarny staw a Morskie oko.
Po stejné cestě sestupte nazpět přes chatu pod Rysy do Štrbského plesa.
dost od veci hudba k videu. Inak OK.
Dobrý den,zvládnou trasu i děti (7 a 9 let)?Zvladly Bystrou lávku i sedlo pod Svišťovkou.
Dobrý den, dá se zvládnout za jeden den výstup z Chaty pod Rysmi na Mengusovské sedlo a nazpět do Popradského plesa? Mělo by to být cca 17km / 10h chůze, je to tak reálné? Dále bych se chtěl zeptat jak to je se sestupem z Mengusovského sedla do Velkého Hlincova plesa? Vedla tam stará značená turistická cesta, dnes už asi zrušená, ale četl jsem že tam dost lidí stále chodí.
Děkuji
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Včera jsme šli z Chaty pod Soliskom na Furkotský štít a přes Bystrou lávku Mlynickou dolinou zpátky na Štrbské pleso. Celá cesta byla jen po obřích kamenech, a tudíž pro nás strašně náročná. Pro mě hlavně Bystrá lávka. Máme v plánu jít ve středu na Rysy, tak jsem se chtěla zeptat, zda je ta cesta také po tak obrovských kamenech a zda jsou žebříky a řetězy stejně náročné jako zmíněná Bystrá lávka. Děkuji, Lili
Dobrý den, mám jeden dotaz může se na výstup se pse, který je zvyklý chodit po skalách, schodech, žebříky mu také nedělají problémy pes je velký.Děkuji.
Při výstupu na Rysy narazíte jen na jeden obtížnější úsek. Já si myslím, že by ho šikovný pes zvládnout měl, ale ruku do ohně za to dát nemohu...
Ahoj Martine,my se chystáme na Rysy v září,a už se moc těšíme.Mám dotaz ohledně časů,kdy jse nejlepší doba hodina byt navrchu aby tam nebylo tolik lidi?Pojedeme z Ostravy,ať si přizpůsobíme vyjezd.děkují
Ahoj Simono, já na Rysy i další tatranské vrcholy vyrážím nejraději ve všední den se svítáním. Tak většinu lidí potkám až při sestupu.
Dobrý den
Doba 7:45 hod. je doba počítána jenom tam, nebo tam i zpět?
Ještě bych se chtěl zeptat na trasu z Polské strany, tedy přes Morskie oko, zda to není rychlejší, či lepší trasa. Velice Děkuji
Je to čistý čas výstupu na Rysy a sestupu dohromady. Jako všechny časy v horách se ale hodně liší podle kondice.
Pokud by to z polské strany měla být jednodenní túra, pak budete nejspíš vyrážet z Lysé Polany. Odtud je to delší a i převýšení je vyšší. Samotný výstup na Rysy z polské strany je také technicky náročnější, což ale pro leckoho může být zajímavější... :)
Dobrý den, chci se zeptat na trasu Štrbské pleso až Morskie oko a zpět. Rád bych podnikl jednu cestu jeden den s přespáním u Morskieho oka a druhý den zpět. Počítám, že přechod hranic přes vrchol Rysů je možný? A jaký výstup je těžší, ze Slovenské strany na Rysy nebo z Polské? Budem zde cestovat začátkem Října, takže to jste již zmiňoval výše, že je to ideální doba na tyto treky?
Děkuji,
Dobrý den,
přechod do Polska je možný. Na polské straně se nachází více náročných úseků s řetězy. V říjnu bývá stabilní počasí s velmi nízkým nebezpečím bouřek a je tu méně lidí. Na druhou stranu je už citelně chladněji a dny jsou kratší. Osobně mám říjen mnohem raději než léto :)
Užijte si túru! ;)
Krásný den,je pravda že výstup na Rysy s Polské strany je horší resp, težší než výstup ze štrbského plesa?
Minulý rok jsem to šla s polské strany ale boužel moje astma mě moc nepomohlo a až nahoru jsem to nedala skončila jsem to těsně pod.
Lestos jsem se rozhodla to jít ze strany slovenska. Pokud by jste mel nějaké dobré rady budu ráda.
Děkuji
V jakém ročním období, respektive , který měsíc je na výstup nejlepší ?
Děkuji.
JM
Já mám nejraději září nebo říjen. Příroda se začíná hezky vybarvovat, je tu méně lidí, počasí je stabilnější a oproti létu je mnohem nižší riziko bouřek.