Pro své dlouhé doliny, hluboké lesy, rozlehlé travnaté hřebeny a možnost přespání na několika vyhrazených místech ve volné přírodě nebo v salaši je Velká Fatra rájem romantiků a dobrodruhů.

Velká Fatra si stále uchovává velkou dávku nedostupnosti a jakýsi závoj tajemnosti. Není sice nejvyšší, ale v okolí se nerozvinula žádná velká střediska a mnoho míst je poměrně odlehlých. Až na několik oblíbených oblastí tak na hřebenech nepotkáte tolik lidí, jako třeba v Malé Fatře nebo Tatrách. Také tu existuje pár míst, kde můžete v srdci přírody přenocovat jen tak pod širákem nebo v některé ze salaší, které jsou po Velké Fatře roztroušeny.

Největší výzvou je samozřejmě hřebenovka – třídenní přechod hřebene Velké Fatry s množstvím alternativ.

Mezi oblíbené vrcholy patří samozřejmě Ostredok (1 596 m), nejvyšší vrch Velké Fatry a nedaleká Krížna (1 574 m). Nezaměnitelný je mohutný vrchol Ploská (1 532 m), který je díky své mohutnosti dobře rozeznatelný i z velké dálky. Naproti Ploské se tyčí Borišov (1 510 m), pod kterým stojí útulná chata pod Borišovom (info). Na chatu se nedá vyjet autem a tak jsou zásoby dopravovány lidskou silou.

Dalším vrcholem s pěkným výhledem je méně frekventovaný Rakytov (1 567 m) a pokud si chcete od lidí opravdu odpočinout vydejte se na Lysec (1 381 m) nebo Šíp (1 170 m). Krásný výstup vede také okolo jeskyně Mažarná na vrcholy Tlstá (1 373 m) a Ostrá (1 247 m).

Vynikajícím vyhlídkovým místem je Velký Choč (1 608 m), který do Velké Fatry sice nepatří, ale pro jeho bezprostřední blízkost jsme ho na tuto stránku zařadili a výstup můžeme jen doporučit.

TÚRY VE VELKÉ FATŘE

Ploská, Borišov a chata pod Borišovom

Krásný výstup na rozlehlý travnatý vrchol Ploská, občerstvení na chatě pod Borišovom a výstup na Borišov. Nádherné výhledy a klidná atmosféra, kterou podtrhují zvonky ovcí, pasoucích se na okolních svazích.


7:00 h | 20 km | 1 250 m

Výstup na Rakytov okolo útulny Limba

Výstup na Rakytov je nádherná túra ve Velké Fatře vedoucí okolo romantické útulny Limba, odkud se vám nebude chtít odejít. Z vrcholu Rakytova je krásný výhled na nejvyšší část hřebene Velké Fatry, Malou Fatru, Nízké nebo Západní Tatry, a dokonce i část Vysokých Tater.


5:45 h | 15 km | 1 100 m

Hřebenovka – přechod Velké Fatry 📽️

Malebná hřebenovka Velké Fatry je nezapomenutelným zážitkem pro všechny, kdo mají rádi toulky divokou přírodu, hlubokými lesy a travou porostlými hřebeny, kde se dodnes za cinkání zvonců pasou stáda ovcí a krav. Noc můžete strávit na některé z romantických salaší a večer třeba posedět u ohně.


3 dny | 48 km | 2 700 m

Krížna, Ostredok a pohádková salaš pod Suchým vrchom

Krásná túra, která vás zavede na rozlehlý, travnatý hlavní hřeben Velké Fatry a na její nejvyšší vrchol Ostredok (1 595 m). Odpočinout si budete moct u nejhezčí velkofatranské salaše – u salaše pod Suchým vrchom.


7:30 h | 23 km | 1 080 m

Za výhledy na Velký Choč 📽️

Velký Choč (1 608 m) je jedním z našich nejoblíbenějších vrcholů. Není tu tolik zdaleka tolik turistů jako třeba ve Vysokých Tatrách, výstup netrvá moc dlouho a díky své poloze nabízí nádherné výhledy do všech stran.


5:00 h | 10 km | 950 m

Opuštěnými pastvinami na Lysec

Lysec (1 381 m) stojí mimo hlavní hřeben Velké Fatry a zavítá sem jen málo turistů, většinou místních. Právě proto, že sem nechodí mnoho lidí, má Lysec onu tajemnou atmosféru fatranské divočiny, ale nechybí mu ani hezký výhled z vrcholu.


5:35 h | 17 km | 960 m

Šíp a drevenicová osada Podšíp 📽️

Šíp (1 170 m) se vypíná nad soutokem řek Váh a Orava, mezi Velkou a Malou Fatrou. Patří mezi málo navštěvované vrcholy, proto láká spíš dobrodružnější povahy, upřednostňující úzké pěšinky před širokými vydupanými cestami.


4:10 h | 10 km | 780 m

Velkofatranská dvojka Tlstá a Ostrá 📽️

Cesta vás provede přes skalní římsy ukryté v lese, okolo Mažarné jeskyně, přes rozlehlý travnatý vrchol Tlsté (1 373 m) a nakonec prolezete úzkým skalním oknem na vrchol Ostré (1 247 m). Krásná túra mimo hlavní hřeben Velké Fatry s výhledy na Turčianskou kotlinu, Malou Fatru, hlavní hřeben Velké Fatry a při dobrém počasí se mezi stromy ukáže i Velký Choč nebo Západní Tatry.


6:25 h | 17 km | 1 100 m

VELKÁ FATRA – MAPA

VELKÁ FATRA – výchozí místa

Ružomberok

Nejčastější výchozí/cílové místo přechodu Velké Fatry. Kousek odtud leží Vlkolínec (info) – rezervace lidové architektury zapsaná v UNESCO.

Liptovské Revúce

Dále se dělí na části Nižná Revúca, Stredná Revúca a Vyšná Revúca. Zatímco Nižná a Stredná Revúca mohou posloužit jako výchozí místa na Rakytov, největší možnosti skýtá Vyšná Revúca. Právě odtud se můžete nejpohodlněji vydat na nejvyšší část hřebene Velké Fatry – na Ostredok, Krížnou, nebo Ploskou (a túru případně protáhnout až na Borišov).

Stankovany

Ačkoliv to tak nevypadá, patří do Velké Fatry i Šíp, který stojí na soutoku Váhu a Oravy. Právě Stankovany jsou skvělým výchozím místem pro okruh přes oba vrcholy Šípu a drevenicovou osadu Podšíp.

Blatnica

Malebná vesnička v Liptovské kotlině, která je výchozím místem na Tlstou a Ostrou, ležící mimo hlavní hřeben Velké Fatry. V létě tu bývá hodně rušno, protože celkem nedávno došlo k vyasfaltování cesty vedoucí krásnou, jen zvolna stoupající, Gaderskou dolinou. Nový povrch láká mnoho lidí k rodinným procházkám, běhu a jízdě na kole nebo kolečkových bruslích. Na vrcholy jich zamíří mnohem méně.

Pro frekventované autobusové spojení do Martina to může být jedno z alternativních výchozích/cílových míst hřebenovky Velké Fatry.

Belá-Dulice

Odtud se můžete vypravit na Lysec, téměř zapomenutý vrchol na okraji Velké Fatry, kam zavítá jen málo lidí, převážně místních.

Staré hory, Turecká

Jeden z možných konců/začátků velkofatranské hřebenovky. Možnost výstupu na Krížnou a k horskému hotelu Králova studňa.

Dolný a Horný Harmanec, sedlo Malý Šturec

Vícero možností výstupu k horskému hotelu Králova studňa. V průvodcích a článcích na internetu jsou tato výchozí místa velmi často označována za začátek/konec přechodu Velké Fatry. Z hlediska hromadné dopravy je to ale velmi nepraktické řešení. Ani v letní sezóně spojů není mnoho.

Valaská Dubová

Valaská Dubová leží na silnici spojující RužomberokDolným Kubínem a je výchozím místem pro nejrychlejší variantu výstupu na Velký Choč.

DOPRAVA DO VELKÉ FATRY

Vlakem a autobusem přes Ružomberok

Pravděpodobně nejdůležitější uzel v cestě do Velké Fatry je Ružomberok, do kterého se pohodlně dostanete vlakem. Odtud pak autobusem do Liptovských Revúc nebo Starých hor. Do Starých hor se dostanete také autobusem z Banské Bystrice.

Vyhledat spojení do: Liptovské Revúce | Staré hory

Autem přes Ružomberok

Autem jeďte do Ružomberka a odbočte na silnici E77 směrem na Donovaly a Banskou Bystrici. Asi po 15 kilometrech v Liptovské osadě odbočte vpravo na Liptovské Revúce.