Free cookie consent management tool by TermsFeed Update cookies preferences Šíp a drevenicová osada Podšíp + VIDEO • Tatra Adventures
Načítání...

Šíp a drevenicová osada Podšíp

Velká Fatra

  • 04:10
  • 10 km
  • 780 m
  • Ano
  • 04:10
  • 10 km
  • 780 m
  • Ano

Šíp (1 170 m) se vypíná nad soutokem řek Váh a Orava, mezi Velkou a Malou Fatrou. Patří mezi málo navštěvované vrcholy, proto láká spíš dobrodružnější povahy, upřednostňující úzké pěšinky před širokými vydupanými cestami.

Číst dál

Šíp (1 170 m) se vypíná nad soutokem řek Váh a Orava, mezi Velkou a Malou Fatrou. Patří mezi málo navštěvované vrcholy, proto láká spíš dobrodružnější povahy, upřednostňující úzké pěšinky před širokými vydupanými cestami.


Výstup na Šíp

Ze Stankovan se vydáte po žlutě značené cestě podél železnice a po chvíli odbočíte vpravo, projdete okolo hřbitova po pravé straně a zvolna začnete stoupat mezi loukami za vesnicí. Nedaleko od vesnice překročte potok a na následujícím rozcestí se držte vpravo. Pokračujte po cestě a po té, co se prudce stočí vpravo, hledejte pěšinu po levé straně, kam žlutě značená cesta odbočuje. Asi po padesáti minutách chůze od Stankovan dojdete na rozlehlou pastvinu v Žaškovském sedle, držte se po levé straně pastviny a hledejte rozcestník.

Od rozcestníku v Žaškovském sedle začnete stoupat lesem, ze kterého se několikrát naskytne výhled na Velký Choč a Západní Tatry. V těchto místech není značení zrovna ideální a zvláště na podzim, kdy je na zemi spousta bukového listí, může být cesta tu a tam nejasná. Asi po hodině a dvaceti minutách vás cesta dovede na vrchol Šípu ležící ve výšce 1170 metrů nad mořem. Odtud si můžete vychutnat výhledy na Západní Tatry, Velký Choč, Velkou Fatru nebo i Nízké Tatry, nebo na řeku Váh a vesnice Stankovany a Lubochňa dole v údolí.

Z vrcholu pokračujte dál na o něco málo nižší Zadný Šíp. Během asi půl hodiny trvající cesty se vám otevře několik výhledů na Kubínskou holi a na Velký Rozsutec a Stoh v Malé Fatře a protáhnete se úzkou sklaní průrvou v krátké skalnaté části cesty. Na vrcholu Zadního Šípu se tyčí ohromný dřevěný kříž, který je dobře vidět i z obcí v údolí. Naproti vám přes údolí je vrchol Kopa (Velká Fatra).

Drevenicová osada Podšíp

Sestup do osady Podšíp je místy poměrně strmý a po dešti velmi kluzký. Podšíp je stará drevenicová osada, ve které se některé drevenice ještě dnes využívají a dodnes zde můžeme vidět pasoucí se krávy. Celé místo na člověka působí jako by se vrátil v čase. Nikdy sem nedorazila elektřina a pro vodu si lidé stále chodí k prameni. Na pramen v osadě ukazují cedulky, takže se i vy můžete osvěžit chladnou a čistou vodou.

Cesta do Stankovan odtud není vyznačena, ale nasměruje vás na ni šipka na rozcestníku v Podšípu. Jakmile cestu najdete, držte se jí a nikde neodbočujte. Když vás dovede na lesní silnici, traverzující svah, pouze ji překročte a na druhé straně se pusťte po pěšině dál dolů. Pěšina nakonec vyústí na cestu vedoucí podél železnice, odbočte vlevo a držte se cesty až do Stankovan.

Video

Užitečné info

Osobním vlakem ze Žiliny nebo Ružomberka do stanice Stankovany.

Vyhledat spojení

Autem odbočte v Lubochni ze silnice E50 na most přes řeku Váh a za ním vlevo na Stankovany. Zaparkovat můžete třeba naproti hřbitovu na kraji vesnice, o kolo kterého vede túra.

Stankovany, vlaková zastávka zluta Žaškovské sedlo (0:50) zluta Šíp (2:10) zluta Zadný Šíp (2:40) zluta Podšíp (3:20) seda Stankovany, vlaková zastávka (4:10)

pramen v osadě Podšíp

  • Před několika lety bylo možné z Podšípu sestoupit po žlutě značené cestě až k vlakové zastávce Kralovany – zastávka na železnici KralovanyTrstená. Momentálně je ale uzavřena jediná lávka, po které se dala překročit řeka Orava.

2 komentářů

Maroš
Maroš
07. 09. 2023

Ahoj, prosím máš uvedené 4,5h, mapy cz tvrdí 5,5h, jak to prosím je? Díky. Maroš

Maroš
Martin PánekTatra Adventures
13. 09. 2023

Ahoj Maroši,

časy na Tatra Adventures vycházejí ze značení a vlastních zkušeností. Zhruba odpovídají průměrně zdatnému horskému turistovi a je to čistý čas chůze bez přestávek.

Vždy je ale potřeba zohlednit vlastní kondici (co v horách jeden zvládne za hodinu, může jinému trvat klidně i 2-3 hodiny) a aktuální podmínky v terénu.

Túry ve Velké Fatře

zobrazit vše
Nahoru