Free cookie consent management tool by TermsFeed Update cookies preferences Výstup na Baraniarky a Kraviarske • Tatra Adventures
Načítání...

Za neokoukanými výhledy na Baraniarky a Kraviarske

Malá Fatra

 • 04:30
 • 11 km
 • 850 m
 • Ano
 • 04:30
 • 11 km
 • 850 m
 • Ano

Kratší, méně známá túra bočním hřebenem nad Vrátnou dolinou, která vás překvapí krásnými výhledy na téměř celý hřeben Kriváňské Malé Fatry.

Číst dál

Kratší, méně známá túra bočním hřebenem nad Vrátnou dolinou, která vás překvapí krásnými výhledy na téměř celý hřeben Kriváňské Malé Fatry.


Sedlo Príslop

Od rozcestníku naproti parkovišti vykročte po modré značce směrem k Terchové. Po sto metrech odbočte na asfaltovou cestu vlevo a začněte mírně stoupat s penziony roztroušenými na louce po pravé straně. Po 650 metrech na křižovatce, kde se asfaltka stáčí prudce vpravo, pokračujte rovně na širokou svážnici. Projdete pod sjezdovkou po levé ruce a začnete prudčeji stoupat. Na nedaleké křižovatce svážnic pokračujte rovně a po pár minutách dojdete na místo, kde svážnice uhýbá prudce vlevo. Tady cestu opustíte a budete pokračovat rovně po stoupající pěšině až do travnatého sedla Príslop (916 m).

Výstup na Baraniarky

Až si užijete výhledu na Malý Rozsutec, Velký Rozsutec, Stoh a Poludňový Grúň, vykročte po modré značce vlevo; projdete okolo zchátralého přístřešku a začnete stoupat lesem k vrcholu Baraniarky (1 270 m). Tady na vás čeká dechberoucí výhled na téměř celý hřeben Kriváňské Malé Fatry od Rozsutců vlevo, přes Stoh, Chleb, Velký Kriváň, Malý Kriváň, až po Stratenec napravo.

Pokračujte úzkým hřebínkem s lesem po levé a strmými travnatými svahy po pravé straně. Po chvíli se pěšina stočí na svah vpravo, klesne o několik metrů a pak zprava obejde několik skalisek, až narazíte na úsek, pro jehož bezpečné překonání přijdou vhod lano a řetěz osazené do skály a krátká dřevěná lávka. Následuje krátký sestup lesem do travnatého sedla a opět výstup lesem na Žitné (1 265 m), odkud však neuvidíte nic, protože stromy jsou i na vrcholu.

Výstup na Kraviarske

Z Žitného sestoupíte několik desítek výškových metrů do sedla a začnete stoupat nejdřív prudce, později mírně, na rozlehlý travnatý vrchol Kraviarske (1 361 m). Odtud pokračujte do sedla za Kraviarským (1 228 m), kde odbočíte na zelenou značku vlevo. Úzká, pozvolna klesající pěšina vás provede porosty kosodřeviny k lesu, kde je už klesání prudčí. Projdete úzkým průsekem, na jehož konci se cesta stočí vpravo, a několika serpentinami klesnete na dno Staré doliny.

Při průchodu dolinou je potřeba dávat pozor, protože cesta byla na mnoha místech poničena velkou vodou a na některých úsecích úplně zmizela pod naplaveným kamením. Voda dokonce strhla dřevěnou lávku přes potok, a tak budete muset najít vhodné místo, kde ho překročíte.

Asi po 750 metrech chůze dolinou cesta uhýbá z jejího dna vlevo a po dalších 750 metrech vás dovede na asfaltovou silnici ve Vrátné dolině, k rozcestníku Stará dolina (700 m), kde zelená značka končí. Pusťte se vlevo po zvolna klesající silnici, která vás po dvou kilometrech dovede zpět do Starého dvora (614 m).

Užitečné info

Autem ze Žiliny po silnici č. 583 do Terchové, odtud skrz Tiesňavy do Starého dvora ve Vrátné dolině. Po levé straně pod sjezdovkou je velké parkoviště. Ze Žiliny přímým autobusem přes Terchovou do Vrátné doliny, části zvané Starý dvor (zastávka „Terchová,,Vrátna Starý dvor“).

Vyhledat spojení

Starý dvor modra sedlo Príslop (1:00) modra sedlo za Kraviarským (3:00) zelena Stará dolina (4:00) Starý dvor (4:30)

jen ve Vrátné dolině

 • Začít v Tiesňavách a vystoupat po modré značce mezi skalními útvary na rozcestí Malé nocľahy (1:30), dále po žluté zalesněným hřebenem přes rozcestí Sokolie, hrebeň (1:40), přes Sokolie a napojit se v sedle Príslop (2:45).
 • Ze sedla za Kraviarským vystoupat po modré značce do sedla Bublen (0:45) a po červené pokračovat přes Pekelník a Velký Kriváň (1:30) do Snilovského sedla (2:15). Odtud po zelené sestoupit (nebo sjet lanovkou) do Vrátné doliny (3:45), nebo přes chatu pod Chlebom (2:40) a Šútovský vodopád do Šútova (5:40).
 • Ze sedla za Kraviarským vystoupat do sedla Bublen (0:45) a po červené pokračovat na Malý Kriváň (1:55),odtud zkombinovat s túrou na Malý Kriváň a sestoupit přes chatu pod Klačianskou Magurou (4:25) do Turčianských Klačan (5:55); je také možná kombinace se závěrem hřebenovky a sestup přes chatu pod Suchým do Strečna (4:25).

0 komentářů

Túry v Malé Fatře

zobrazit vše
Nahoru