Free cookie consent management tool by TermsFeed Update cookies preferences Malý Rozsutec: výstup přes Jánošíkove diery • Tatra Adventures
Načítání...

Malý Rozsutec: výstup přes Jánošíkove diery

Malá Fatra

  • 04:35
  • 11.5 km
  • 820 m
  • Ano
  • 04:35
  • 11.5 km
  • 820 m
  • Ano

Malý Rozsutec sice nijak neohromí svou výškou, ale je z něj pěkný výhled a výstup je zpestřen výstupem přes oblíbené Jánošíkove diery. Těsně pod vrcholem navíc musíte překonat krátký skalnatý úsek s řetězy a několika kramlemi.

Číst dál

Malý Rozsutec sice nijak neohromí svou výškou, ale je z něj pěkný výhled a výstup je zpestřen výstupem přes oblíbené Jánošíkove diery. Těsně pod vrcholem navíc musíte překonat krátký skalnatý úsek s řetězy a několika kramlemi.


Jánošíkove diery - Nové a Dolné diery

Výstup na Malý Rozsutec zahájíte u hotelu Diery, odkud se vydáte po modře značené cestě proti proudu Hlbokého potoka. Asi po kilometru dojdete k první soutěsce Dolných dier (Jánošíkove diery se dělí na 3 části: Dolné, Horné a Nové diery) a jejich nádherného světa vodopádů, kaskád, železných lávek a žebříků.

Hned za první soutěskou, kterou překonáte po lávce, narazíte na rozcestí Ostrvné (640 m), kde doporučujeme odbočit na žlutou cestu procházející Novými dierami. V této části Jánošíkovych dier najdete více lávek a žebříků, než kdybyste pokračovali po modré značce Dolnými dierami. Ať už se rozhodnete pro zajímavější Nové diery, nebo jednodušší Dolné diery, obě cesty vás dovedou na rozcestí Podžiar (715 m).

U Podžiaru na malou chvíli opustíte soutěsky a vodopády, do kterých se zanedlouho zase vrátíte v Horných Dierách, 200 metrů za rozcestím. Odtud až do sedla Medzirozsutce je cesta shodná s túrou na Velký Rozsutec.

Jánošíkove diery - Horné diery

Po lávkách a žebřících Horných dier budete stoupat až k rozcestí pod Pálenicou (900 m), kde se údolí rozšíří. Mírným stoupáním pokračujte po modré značce na rozcestí pod Tesnou Rizňou (935 m), kde odbočíte vpravo do menšího údolí a opět překonáte několik žebříků a lanem zajištěných úseků. Asi po jedné a půl hodině a 250 metrech nastoupaných Tesnou Rizňou se stoupání zmírní a vyjdete z lesa na louku s krásným výhledem na Malý Rozsutec.

Za okamžik minete rozcestí Pod Tanečnicou (1 184 m), dalších několik minut půjdete lesem a ocitnete se na druhé louce. Zde je nepříliš dobře označená odbočka k prameni, který je jen několik metrů vlevo od cesty a vede k němu vyšlapaná pěšinka. Pramen není příliš vydatný a není dobré na něj v pozdním létě a začátkem podzimu příliš spoléhat. Od pramene je to již jen něco málo přes 100 metrů do širokého sedla Medzirozsutce (1200 m).

Výstup na Malý Rozsutec

V sedle odbočte vlevo na zeleně značenou pěšinu, pozvolna stoupající přes louku do sedla Zákres (1 230 m). Tam cesta znovu odbočí vlevo a začne stoupat k vrcholu Malého Rozsutce (1 344 m). Výstup na vrchol je zpestřen jedním skalnatým úsekem osazeným řetězy. Kdo ale zvládl lávky a žebříky v Jánošíkových dierách, neměl by mít problém ani tady.

Z nevelkého vrcholu Malého Rozsutce můžete obdivovat skalnatou korunu protějšího Velkého Rozsutce a vpravo od něho i část hřebene s vrcholy jako Poludňový Grúň, Chleb nebo Malý Kriváň a Velký Kriváň. Vlevo můžete zahlédnout hřeben Nízkých Tater, Velký Choč a Západní Tatry.

Z vrcholu sestupte po zeleně značené cestě, která je zpočátku poměrně strmá. Posléze se sklon svahu trochu zmírní a následuje sestup téměř 500 výškových metrů zpočátku kosodřevinou, později lesem, do osady Podrozsutec. Tady prudší klesání končí a zelená značka pokračuje vpravo po široké, téměř rovné polní cestě.

Na křižovatce, asi čtvrt kilometru od osady, se držte vlevo. Po dalších 200 metrech ignorujte odbočku vpravo a pokračujte rovně k lesu. Po půl kilometru chůze lesem se cesta stáčí vpravo, prochází okolo osamělé chatky a přes louky s roztroušenými stromy klesá zpět k Bielemu Potoku (575 m), do kterého to už není daleko.

Užitečné info

Ze Žiliny autobusem přes centrum Terchové k hotelu Diery („Terchová,,B.Potok h.Diery“). Více než polovina autobusů ale k hotelu Diery nezajíždí a je potřeba v centru Terchové (zastávka „Terchová,,centrum“) přestoupit nebo odtud zbývající dva kilometry dojít pěšky. Autem ze Žiliny po silnici č. 583 do Terchové a dále směr Zázrivá do části Biely Potok. Zaparkovat je možné na placeném parkovišti u hotelu Diery po pravé straně cesty.

Vyhledat spojení

Terchová, Biely Potok Ostrvné (0:25) nebo Podžiar (0:50) pod Pálenicou (1:35) pod Tesnou Rizňou (1:40) pod Tanečnicou (2:10) sedlo Medzirozsutce (2:20) Sedlo Zákres (2:30) Malý Rozsutec (2:50) Terchová, Biely Potok (4:35)

pramen před sedlem Medzirozsutce, občerstvení u rozcestí Podžiar, pramen pod sedlem Medzirozsutce

  • Pokud vás výstup na Malý Rozsutec neunavil a máte dost času, může se vrátit zpět do sedla Medzirozsutce (0:20) a vydat se i na Velký Rozsutec (1:30). Sestup přes sedlo Medziholie (2:30) do Štefanové (3:45) a autobusem zpět do Terchové (viz túra Velký Rozsutec).

6 komentářů

Jana
Jana
21. 07. 2022

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat o kolik je náročnější, pokud zvolíme cestu na Malý Rozsutec v opačném směru? Děkuji

Ladislav
Ladislav
19. 07. 2022

zdolá turu sedmiletý kluk,rádi chodíme po horách,zde jsme jeste nebyli a láká nás to...dekuji

Petr Opletal
Petr Opletal
17. 05. 2022

Dobrý den.

Mohu se prosím zeptat, zda lze zdolat Malý Rozsutec s dětmi v krosně? Děkuji.

Petr Opletal
Evžen
01. 07. 2022

To by mě taky zajímalo, přidávám se k dotazu. :-)

08. 08. 2022

Ahoj.
Před pár lety jsme absolvovali se synem v krosně. Pro trénovaného nosiče to nebyl v zásadě problém. Teď se chystáme se syny po svých, tak uvidíme……

Martin Pánek
Martin PánekTatra Adventures
01. 07. 2022

Většina náročných úseků je zachycena na fotkách - pro někoho to nic není, někdo se tu zasekne a doslova "bojuje o život". Zda je to možné (a vhodné) absolvovat s dětmi v krosně ponechám na zvážení každého rodiče.

Jen vy sami dokážete posoudit svou jistotu kroku, zkušenosti s podobným terénem a tím pádem i bezpečnost své ratolesti... :)

Užijte si Malou Fatru ;)

Túry v Malé Fatře

zobrazit vše
Nahoru