Free cookie consent management tool by TermsFeed Update cookies preferences Velký Kriváň přes Šútovský vodopád + VIDEO • Tatra Adventures
Načítání...

Velký Kriváň přes Šútovský vodopád a chatu pod Chlebom

Malá Fatra

 • 07:20
 • 23 km
 • 1350 m
 • Ano
 • 07:20
 • 23 km
 • 1350 m
 • Ano

Túra na Velký Kriváň vede okolo 38 metrů vysokého Šútovského vodopádu, přes strmé travnaté svahy a okolo chaty pod Chlebom. Z nejvyššího vrcholu Malé Fatry je překrásný výhled na všechny okolní vrcholy i ostatní pohoří.

Číst dál

Túra na Velký Kriváň vede okolo 38 metrů vysokého Šútovského vodopádu, přes strmé travnaté svahy a okolo chaty pod Chlebom. Z nejvyššího vrcholu Malé Fatry je překrásný výhled na všechny okolní vrcholy i ostatní pohoří.


Výstup na Velký Kriváň

Z vlakové zastávky Šútovo (430 m) na břehu vodní nádrže Krpeľany se vydejte vpravo po modré značce podél frekventované silnice, pokračujte rovně přes křižovatku okolo malého silničního odpočívadla a nedaleko za ním odbočte na cestu vlevo. Projdete okolo několika domků a dostanete se na křižovatku v části Šútova zvané Rieka (460 m); odtud pokračujte rovně, vstříc Šútovské dolině.

Na konci vesnice minete placené parkoviště, u kterého stojí chata Šútovská Fatranka. Pokračujte s potokem po pravé straně po cestě, která je stále ještě asfaltová. Asfalt se z cesty ztratí u chaty Vodopád a dál je cesta již kamenitá. Po necelé hodině a půl chůze z Rieky dojdete k odbočce k Šútovskému vodopádu (765 m), jehož vody padají z výšky 38 metrů.

Tady začíná strmé stoupání ze dna údolí nad vodopád, kde překročíte potok a budete dál nabírat výškové metry. Pár minut poté, co vyjdete z lesa na okraj louky, dojdete k Mojžíšovým pramenům (1 140 m), kde potok doslova vytéká ze skalky.

Chata pod Chlebom

Od pramenů budete prudce stoupat po horských loukách ještě asi hodinu, než vystoupíte do sedla pod jižním vrcholem Sten. Dál již pěšina téměř rovně traverzuje svah pod vrcholy Hromové a Chleb až na chatu pod Chlebom (1 446 m), za kterou už uvidíte Velký Kriváň. Pár desítek metrů před chatou vytéká přímo na pěšinu pramen.

Od chaty se vydejte po zeleně značené široké cestě do Snilovského sedla (1 524 m). Pod sedlo vede lanovka z Vrátné doliny na opačné straně hřebene, takže tu bývá docela živo. V sedle odbočte na červeně značenou cestu vlevo a vystoupejte zbývajících asi 200 výškových metrů na vrchol Velkého Kriváně (1 709 m).

Výhled z Velkého Kriváně

Shora jsou dobře vidět ostatní vrcholy Malý Kriváň, Chleb, Stoh nebo Malý Rozsutec a Velký Rozsutec, v dálce můžete vidět osaměle stojící Babí horu a Pilsko. Z okolních pohoří je skvěle vidět sousední Velká Fatra, ale i vzdálenější Nízké Tatry a Západní Tatry.

Sestupte stejnou cestou na chatu pod Chlebom a pokračujte dál po zelené. Ta hned za chatou začne klesat po staré sjezdovce, na jejímž konci se na několik okamžiků dostanete do lesa tvořeného nízkými stromky. Z něho za chvíli zase vyjdete na vykácenou plochu pod rozcestím Čiertaž. Překročte širší cestu pod rozcestníkem a pokračujte po pěšině po okraji vykáceného místa a vejděte znovu do lesa. Po několika minutách dojdete na svážnici, po které sestoupíte až k rozcestí Zajacová (720 m), kde začíná asfalt.

Pokračujte stále po zelené. Z ní na okraji lesa odbočte vlevo na širokou cestu pro terénní auta, vedoucí po lukách do Šútova (460 m), do kterého to odsud už není daleko. Z Šútova zbývá ujít ještě nepříjemný kilometr a půl po asfaltové silnici zpět na vlakovou zastávku, nebo o něco méně po žluté značce do Rieky, pokud tu máte auto.

Video

Užitečné info

Ze Žiliny nebo Ružomberku osobním vlakem do Šútova.

Vyhledat spojení

Autem ze Žiliny po silnici E50, u vodní nádrže Krpeľany odbočit vlevo na Rieku, kde je možné zaparkovat, nebo pokračovat dál do Šútova a vrátit se sem po žluté značce.

Šútovo, vlaková zastávka modra Rieka (0:20) modra Šútovský vodopád (1:40) modra Mojžíšovy prameny (2:10) modra chata pod Chlebom (3:30) zelena Snilovské sedlo (4:00) cervena Velký Kriváň (4:30) cervena Snilovské sedlo (4:50) zelena chata pod Chlebom (5:15) zelena Zajacová (6:35) zelena Šútovo (7:00) zelena Šútovo, vlaková zastávka (7:20)

Mojžíšove prameny, chata pod Chlebom, pramen u chaty pod Chlebom

 • Ze Snilovského sedla můžete vystoupit i na Chleb (0:45), další velice oblíbený malofatranský vrchol
 • Nocleh na chatě pod Chlebom a napojení na hřebenovku, případně túra na některý z vrcholů poblíž a sestup do Vrátné doliny
 • U Snilovského sedla je horní stanice lanovky (www.vratna.sk), kterou se můžete svézt na opačnou stranu pohoří do Vrátné doliny. Sestoupit do Vrátné doliny můžete i po svých po zeleně značené cestě ze Snilovského sedla (1:30)

1 komentářů

Róbert Valovič
Róbert Valovič
28. 03. 2022

Krásna, ale trochu náročná trasa. Začiatok je dosť strmý. Išli sme to v 26.3.2022 - skoro celú trasu bol sneh, miestami až 0,5 metra a prepadal sa. Dal sa to zvládnuť. Najlepšie by to bolo pozmeniť a nevydať sa po modrej na chatu pod Chlebom, ale mimo značku vyšlapat na Chleb, odtiaľ po hrebeni na Kriváň a potom späť na chatu pod Chlebom.

Nám to celkovo napočítalo cca 25 km a prevýšenie 1450 m.

Túry v Malé Fatře

zobrazit vše
Nahoru