Pobyt u Vrbického plesa: jídlo, relax i zábava pro děti
- 4.4 / 5
- Hotel Mikulášska chata
Ďumbier je nejvyšším vrcholem Nízkých Tater a v sezoně jej navštěvuje mnoho lidí. Pokud nechcete na vrchol stoupat spolu s mnoha dalšími turisty, vydejte se touto cestou a objevte méně navštěvovanou oblast pod nejvyšší částí Nízkých Tater, přístupnou jen 3 měsíce v roce.
Ďumbier je nejvyšším vrcholem Nízkých Tater a v sezoně jej navštěvuje mnoho lidí. Pokud nechcete na vrchol stoupat spolu s mnoha dalšími turisty, vydejte se touto cestou a objevte méně navštěvovanou oblast pod nejvyšší částí Nízkých Tater, přístupnou jen 3 měsíce v roce.
Túra začíná u autobusové zastávky před vjezdem na parkoviště, na rozcestí Lúčky (930 m). Od zastávky se vydejte po zelené značce mezi stromy a za okamžik se octnete na louce, kterou přejdete a v lese se napojíte na širokou cestu na svážení dřeva. Ta vás mírným stoupáním dovede na rozcestí pod Krčahovom (1 060 m), kde odbočíte vlevo na červenou značku, překročíte potok a úzkou pěšinou vystoupáte několik desítek výškových metrů na vyvýšeninu porostlou trávou a mladými jehličnany.
Pár minut sledujte úzkou pěšinu, až vás dovede na širší cestu, po které se vydáte vpravo a vystoupáte táhlou zákrutou k lesu. V těchto místech chybí souvislé značení a znovu se objevuje až v lese, buďte proto opatrní. V lese na vás čeká jen mírně zvlněná cesta, zakončená přechodem mokřadu po rozpadlé lávce a octnete se na širším prostranství, které sloužilo k překládání dřeva. Odtud vede několik cest. Správná je úplně vlevo a je dobře označená.
Cestu sledujte asi 200 metrů a u osaměle stojícího smrku s červenou značkou odbočte na pěšinu vlevo. Pěšina je částečně dlážděna kameny a s potokem po pravé straně vás vyvede z lesa na zpustlé, vykácené svahy, kterými vystoupáte až do sedla Javorie (1 487 m).
Dosud nebyla cesta zrovna nejhezčí, ale další pokračování to bohatě vynahradí – odtud vás na Ďumbier dovede pěšina klikatící se přes malé horské louky, porostlé trsy borůvčí, skrz hustou kosodřevinu a nízké lesy a nakonec přes travnatý hřeben.
Ze sedla vykročte vpravo a sledujíc žlutou značku začnete stoupat na Tanečnicu (1 681 m), jejíž vrchol obejdete zprava. Tady se poprvé otevře panoramatický výhled na hlavní hřeben Nízkých Tater, který z této strany působí mnohem majestátněji než ze strany jižní. S takovým výhledem před očima sestoupáte asi sto výškových metrů, abyste je mohli posléze opět vystoupat na Prašivou.
Následuje, krátký sestup a táhlé stoupání kosodřevinou na travnatý, pozvolna se zvedající, severní hřbet vrcholu Krúpova hola. Ačkoliv se přímo před vámi vine na Krúpovou holu pěšina, není to značená cesta, a tak byste měli na křižovatce pod ní odbočit vpravo a vystoupat nahoru po modré značce serpentinami z rozcestí pod Krupovou holou.
Tak se dostanete na rozcestí Krúpové sedlo (1 925 m), ze kterého vede červeně značená odbočka na vrchol Ďumbieru (2 043 m). Cesta je z větší části dlážděna obrovskými kameny a zpočátku vede přímo podél hřebene a tu ta tam vás dovede na samý okraj hlubokého skalnatého srázu. Po chvíli cesta uhne mírně vpravo a na vrchol vás dovede svahem pokrytým trávou a spoustou velkých kamenů.
Z vrcholu Ďumbieru je nádherný výhled na téměř celý hřeben Vysokých Tater, počínaje Slavkovským štítem úplně vpravo, pokračujíce přes Gerlachovský štít, Vysokou, Kriváň a Svinicu, za kterou již začínají Západní Tatry se známými vrcholy Bystrá, Klín, Baranec, Tri kopy, Baníkov, Pachola a Sivý vrch úplně vlevo. Vidět je odtud také například Velký Choč nebo Malá Fatra. Když se podíváte podél hřebene na západ, uvidíte Chopok, Dereše a Chabenec.
Návrat vede zpočátku stejnou cestou přes Krúpové sedlo a po zelené značce zpět serpentinami na rozcestí pod Krupovou holou. Odtud budete pokračovat po zelené značce stále dolů do Široké doliny na rozcestí záver Širokej doliny (1 416 m) a dál po široké lesní cestě pozvolným klesáním na rozcestí pod Krčahovom, odkud cestu zpět do Lúček už znáte.
Dobrý den,
v jakém období je tato trasa přístupná?
Děkuji.
Dobrý den,
Je tahle trasa přístupná i nyní na konci října? Nebo jsou zde nějaké uzávěry?
Děkuji za odpověď,
Michal