O Nízkých Tatrách
Nízké Tatry, kdo by o nich někdy neslyšel? Vždyť je to druhé nejnavštěvovanější pohoří na Slovensku a jeho nejdelší pohoří vůbec. Zatímco většina turistů míří do střediska Jasná v Demänovské dolině a na okolní vrcholy, na dobrodruhy tu čeká třeba 100 kilometrů dlouhá hřebenovka a množství zapadlých koutů, kam mnoho lidí nezavítá.
Páteří Nízkých Tater je přibližně 80 kilometrů dlouhý hlavní hřeben, který je sedlem Čertovica rozdělen na dvě části – západní Ďumbierské Tatry a východní Královoholské Tatry.
Jsou to právě Ďumbierské Tatry, které jsou vyšší a kde se tyčí nejvyšší vrchol celých Nízkých Tater – Ďumbier (2 046). Nedaleko od něj stojí neméně známý vrchol Chopok (2 024 m). Tato oblast je zdaleka tou nejnavštěvovanější, a to nejen v létě. Na severních i jižních svazích Chopku najdete množství sjezdovek, které jsou propojeny horní stanicí lanovky, stojící hned vedle vrcholu Chopku a dohromady tvoří největší lyžařské středisko na Slovensku.
Nejoblíbenějším výchozím místem na mnoho krásných výstupů je Demänovská dolina na severní straně Nízkých Tater. Odtud se můžete vydat jak na hojně navštěvovaný Chopok a Ďumbier, tak i na klidnější místa s krásnými výhledy – například Krakovu holi (1 752 m) nebo Sinou (1 560 m). Na oba tyto vrcholy se vyráží od Demänovské jeskyně svobody, největší slovenské jeskyně (info o jeskyni).
Hřebeny východní části Nízkých Tater jsou nižší, z velké části zalesněné a velká turistická nebo lyžařská střediska byste tu hledali marně. Nejvyšším a také nejnavštěvovanějším vrcholem je pověstmi opředená Králova hola (1 946 m), tyčící se nad obcí Telgárt. I z velké dálky ji spolehlivě rozeznáte podle vysílače na vrcholu.
Telgárt je také výchozím (nebo chcete-li cílovým) místem pro hřebenovku Nízkých Tater, náročný a nezapomenutelný pětidenní přechod, při kterém musíte překonat téměř 100 kilometrů a 5 500 výškových metrů do Donoval na opačném konci Nízkých Tater. Spát můžete v salaších, pod širákem v jejich okolí, nebo na několika dalších místech v okolí hřebene k tomu vyhrazených. Využít můžete také služeb několika horských chat.
Nízké Tatry – výchozí místa
V pohoří o tak velké rozloze, na jaké se rozkládají Nízké Tatry, je možností a výchozích míst opravdu mnoho. Vyberme tedy alespoň ty nejoblíbenější:
Demänovská dolina
Výchozí místo na většinu populárních túr. Z Demänovské doliny vystoupíte jak na vrcholy ležící na hlavním hřebeni Nízkých Tater – Ďumbier, Chopok, Dereše, nebo třeba Polanu, tak i na vrcholy v bočních rozsochách, jako je např. Krakova hola nebo Siná.
Trangoška
Chata Trangoška stojí na jih od hlavního hřebene a lze k ní dojet autem nebo autobusem z obce Bystrá, která leží na silnici č. 70, protínající Nízké Tatry v sedle Čertovica. Je dalším oblíbeným výchozím místem pro výstup na nejvyšší vrcholy Nízkých Tater – Ďumbier, Chopok a Dereše. Výstup na Ďumbier si můžete zpestřit občerstvením na chatě M. R. Štefánika (info o chatě), která stojí asi 300 výškových metrů pod jeho vrcholem.
Telgárt
Obec Telgárt najdete na východním okraji Nízkých Tater a je ideálním výchozím místem na Královu holi a také tu začíná (končí), přechod hlavního hřebene Nízkých Tater.
Donovaly
Lyžařské středisko ležící na západním okraji Nízkých Tater na silnici E77, spojující Ružomberok s Banskou Bystricí. Pro svou polohu jsou Donovaly, stejně jako Telgárt, místem, kde většina turistů začíná nebo končí hřebenovku. Kromě krátkého výstupu na vrchol Zvolen tu moc dalších možností na horskou turistiku není.