Načítání...

Babia hora

Ostatní oblasti

  • 08:00
  • 25 km
  • 1250 m
  • Ano
  • 08:00
  • 25 km
  • 1250 m
  • Ano

Babia hora je nejvyšší vrchol Oravských Beskyd (1 725 m) opomíjený většinou turistů. Tomu napomáhá fakt, že dostat se sem bez auta není nejjednodušší. Oravské hluboké lesy, a nepřelidněná příroda však za návštěvu rozhodně stojí. Nemluvě o tom, že na Slovensku není mnoho míst, odkud můžete vidět severní stěny Vysokých a Západních Tater…

Číst dál

Babia hora je nejvyšší vrchol Oravských Beskyd (1 725 m) opomíjený většinou turistů. Tomu napomáhá fakt, že dostat se sem bez auta není nejjednodušší. Oravské hluboké lesy, a nepřelidněná příroda však za návštěvu rozhodně stojí. Nemluvě o tom, že na Slovensku není mnoho míst, odkud můžete vidět severní stěny Vysokých a Západních Tater…


Výstup na Babí horu

Z Oravské Polhory se vydejte po silnici směrem na Slanou vodu (755 m), hned po krátkém stoupání nad vesnicí se otevře krásný výhled na Vysoké Tatry, Západní Tatry a Oravskou přehradu. K chatě Slaná voda je to z Polhory asi tři čtvrtě hodiny chůze po asfaltové cestě. Z rozcestí u chaty pokračujte po žlutě značené cestě do lesa, kde začíná velmi mírné stoupání. Po půl hodině chůze vyjdete z lesa na rozlehlou pastvinu s osaměle stojícími stromy. Na konci pastviny stojí malý přístřešek, za ním se na rozcestí Paseky (868 m) napojíte na asfaltovou silnici, která končí po pěti minutách chůze u Hviezdoslavovy horárně, kde pobýval a tvořil významný slovenský básník a spisovatel Pavol Országh, známý pod pseudonymem Hviezdoslav. Z horárně je nyní muzeum věnované jeho tvorbě. Za horárňou se vydejte k rozhledně a stále po žlutě značené pěšině pokračujte do lesa. Po několika minutách z lesa zase vyjdete na rozlehlé vykácené prostranství, kde se napojíte na širokou cestu, ze které opět po několika desítkách metrů odbočíte vlevo, pár minut budete prudce stoupat do lesa, kde se cesta už jen lehce vlní. Po levé straně na dně údolí poteče potok, podél kterého půjdete, dokud nerazíte na jeden z jeho přítoků, který překročíte po dřevěné lávce a ocitnete se na širokém rozbláceném překladišti vytěženého dřeva. Na druhé straně překladiště pokračujte prudce stoupající pěšinou asi 200 výškových metrů, překročte další lesní cestu na rozlehlé vykácené mýtině s další rozhlednou a vydejte se po kameny dlážděné pěšině vzhůru k lesu. Nedaleko od lesní cesty za chvíli narazíte na přístřešek u rozcestí Šťaviny (1 275 m). Od přístřešku budete prudce stoupat ještě asi deset nebo patnáct minut, než se cesta stočí vpravo a stoupání bude mírnější. V těchto místech přejde les pozvolna v kleč a začne se otevírat nádherný výhled na Vysoké a Západní Tatry na jihovýchodě. Cestou narazíte na přístřešek s malým podkrovím, na které se leze po žebříku – vynikající místo pro nouzové přespání. Hned vedle přístřešku je pramen vody.

Výhled z Babí hory

Nedaleko odtud je v kleči vedle cesty další přístřešek, poblíž kterého se cesta stočí prudce vlevo a čeká vás už jen závěrečné stoupání na vrchol Babí hory. Vrchol Babí hory je dost široký a za pěkného počasí je z něho výborně vidět na všechna vyšší slovenská pohoří – Bielanské Tatry, Vysoké Tatry, Západní Tatry, Nízké Tatry, Velkou Fatru a Malou Fatru. Velmi často zde fouká silný vítr, před kterým se můžete schovat za kamennou zídkou zbudovanou právě pro tento účel. Během výstupu nepotkáte moc lidí, ale na samotném vrcholu bývá rušno. Vedou sem totiž cesty i z polské strany a že je Babí hora oblíbeným cílem polských turistů, prokázal i papež Jan Pavel II, který vrchol také navštívil.

Malá Babí hora

Pokračujte sestupem na západ po modře značené pěšině do sedla pod Babí horou. Prvních několik metrů je prudkých, následovaných velmi pozvolným klesáním se strmými severními svahy po pravé straně. Hned jak se dostanete do pásma kleče, začnete prudce sestupovat až do sedla ve výšce 1400 metrů. V sedle si můžete odpočinout před krátkým, asi 110 metrovým stoupáním na vrchol Malé Babí hory (1 515 m). Z Malé Babí hory vás čeká už jen sestup lesem po červeně značené pěšině do údolí potoka Vožnovec. Během sestupu v lese narazíte ve výšce okolo 1200 metrů na přístřešek s půdou. Přístřešek není v dobrém stavu, ale v případě špatného počasí přijde vhod. Nedaleko od něho je v některých mapách vyznačen pramen, který kdysi býval upravený a použitelný, ale nyní je zde jen bláto. Kousek od přístřešku dojdete na širší cestu, ze které záhy zase odbočíte vlevo u rozcestníku Borsučie, sestoupíte asi 100 výškových metrů, až se octnete na široké cestě na dně údolí. Pokračujte touto cestou, stále po červené značce, asi pět kilometrů, přes rozcestí Pod Borkom a Vonžovec k chatě Slaná voda. Zde můžete strávit noc, nebo pokračovat zpět do Oravské Polhory.

Užitečné info

Nejprve se musíte dostat do Námestova, městečka na břehu Oravské přehrady. Sem jezdí každých několik hodin autobus z Kraľovan ( vlaková zastávka na železnici Bratislava – Košice), dvakrát denně autobus z Bratislavy, jednou denně z Popradu a čtyřikrát denně z Banské Bystrice. Z Námestova pokračujte dalším autobusem do Oravské Polhory na zastávku „Oravská Polhora,,Jednota“.

Vyhledat spojení

Autem můžete zajet až do Slané vody na neplacené parkoviště před chatou.

Oravská Polhora cervena Slaná voda zluta Paseky zluta Hájovňa na Rovniach zluta Šťaviny zluta Babia hora modra przeł. Brona modra Malá Babia hora cervena Borsučie cervena Pod Borkom cervena Vonžovec cervena Slaná voda cervena Oravská polhora

2 komentářů

lukáš
lukáš
17. 10. 2019

Dobrý den, dá se parkovat přímo u chaty Slaná voda? Děkuji

lukáš
Martin PánekTatra Adventures
17. 10. 2019

Když jsem byl na Babí hoře naposledy, tak to šlo a parkování bylo zdarma. Už to ale nějakou chvíli bude, snad se nic nezměnilo...

Túry v ostatních oblastech

zobrazit vše
Nahoru