Jánošíkove diery – malý okruh 📽

Project Description

Kratší a jednodušší okruh přes Jánošíkove diery, který zvládnou i děti a méně zdatní turisté. Výstup vede Novými dierami s několika žebříky a sestupovat budete nenáročnými Dolnými dierami.

  • 1:50 h

  • 5 km

  • 200 m

  • ANO

Výchozí/cílový bod: Terchová, Biely Potok (hotel Diery)

Voda po cestě: občerstvení na rozcestí Podžiar

KMZ ke stažení: stáhnout   [ ? ]

NAJÍT UBYTOVÁNÍ

Z rozcestí Biely Potok (575 m), hned u hotelu Diery se vydejte po modré značce. Už po pár minutách se okolo začnou objevovat první skaliska a hned ze začátku vás čeká krásná, úzká soutěska, která je vstupní branou do Jánošíkovych dier. Tato spodní část Dier se jmenuje Dolné diery a hned na jejich začátku narazíte na rozcestí Ostrvné (640 m).

Nové diery

Na rozcestí odbočte vlevo na žlutě značenou cestu do části Nové diery. Nové diery byly zpřístupněné jako poslední a čeká tu na vás několik opravdu úzkých míst, železné lávky a pár vodopádů, které překonáte po žebřících. Tato část Jánošíkovych dier není dlouhá, a tak ze soutěsky brzy vyjdete a začnete stoupat lesem na vyhlídku do údolí a protější skály.

Za vyhlídkou následuje pohodová lesní pěšina, která vás dovede na rozcestí Podžiar (715 m), kde si můžete odpočnout na trávě na sluníčku a v sezoně koupit nějaké to občerstvení v malé drevenici.

Sestup Dolnými dierami

Sestupovat budete po modré značce Dolnými dierami, podél potoka, který tu tvoří četné kaskády a několik menších vodopádů. Sestup není nijak náročný a je potřeba jen dávat pozor na uklouznutí. Všechny náročnější pasáže jsou přemostěny lávkami a tu a tam narazíte i na krátké železné schody. Cesta vás dovede zpět na rozcestí Ostrvné (640 m), odkud už cestu zpět k hotelu Diery znáte.

Koliba Podžiar

Koliba Podžiar

Jánošíkove diery - soutěska v Dolných dierách

Jánošíkove diery – soutěska v Dolných dierách

Jánošíkove diery - vstup do Dolných dier

Jánošíkove diery – vstup do Dolných dier

V Dolných dierách

V Dolných dierách

Oblíbená ubytování

Penzion Sagan

Booking.com
PROHLÉDNOUT POKOJE

Mucha Apartments

Booking.com
PROHLÉDNOUT POKOJE

Hotel pod Sokolím

Booking.com
PROHLÉDNOUT POKOJE

Hotel Boboty

Booking.com
PROHLÉDNOUT POKOJE

Dom horskej služby

Booking.com
PROHLÉDNOUT POKOJE

Užitečné informace

Ze Žiliny autobusem přes centrum Terchové k hotelu Diery („Terchová,,B.Potok h.Diery“). Více než polovina autobusů ale k hotelu Diery nezajíždí a je potřeba v centru Terchové (zastávka „Terchová,,centrum“) přestoupit nebo odtud zbývající dva kilometry dojít pěšky.

Vyhledat spojení

 

Autem ze Žiliny po silnici č. 583 do Terchové a dále směr Zázrivá do části Biely Potok. Zaparkovat je možné na placeném parkovišti u hotelu Diery po pravé straně cesty.

Biely Potok Ostrvné (0:25) Podžiar (1:10) Ostrvné (1:30) Biely Potok (1:50)

  • Pokud vám Nové diery nedělaly potíže a máte dostatek času a sil, můžete z rozcestí Podžiar pokračovat do náročnějších a hezčích Horných dier, kde je vodopádů a žebříků mnohem víc. Viz. Jánošíkove diery – velký okruh
  • Z rozcestí Podžiar můžete pokračovat po žluté značce krátký výstupem do sedla Vrchpodžiar (0:10) a odtud sestoupit do Štefanové ve Vrátné dolině (0:35). Odtud jezdí pravidelné autobusy do Terchové a dál do Žiliny.
Otázky? Tipy? Připomínky? Napište je do komentáře!

Sledujte Tatra Adventures…

…a neutečou vám žádná videa a tipy na túry ze Slovenských hor!

Novinky na Blogu:

Výstup s horským vůdcem na Gerlachovský štít

Další z Malé Fatry

Load More Posts

Napsat komentář