O Západních Tatrách

Kdo by někdy neslyšel o Roháčích – srdci Západních Tater? Povídá se o nich, že tu najdete náročné hřebenové túry zajištěné řetězy, kde vás čeká pravé vysokohorské dobrodružství. To je pravda, i když všechny túry nejsou tak krkolomné.

Západní Tatry jsou v průměru o několik set metrů nižší než známější Vysoké Tatry, ale z turistického hlediska jsou možná ještě zajímavější. Najdete tu mnohem více přístupných vrcholů, které jsou navíc spojeny hřebenovými cestami. Některé výstupy se přitom obtížností hravě vyrovnají vysokotatranským.

Nejnavštěvovanější částí Západních Tater je oblast zvaná Roháče. Právě v Roháčích najdete nejpopulárnější vrcholy a túry, včetně proslulých a náročných, řetězy zajištěných, výstupů na Ostrý Roháč, Baníkov, nebo Tri kopy. Ty jsou vhodné spíš pro zkušenější turisty. Pokud se na takový výstup necítíte, můžete se vydat na méně náročné, ale přes to velmi krásné túry – například okruh okolo Roháčských ples, na jejichž hladině se zrcadlí okolní vrcholky, by byla velká škoda vynechat. Na druhé straně hlavního hřebene pak leží mohutný vrchol Baranec, kde žádné řetězy nenajdete a výhled si užijete fantastický.

Těsně za hranicí Roháčů leží Sivý vrch, k jehož vrcholu se dostanete poměrně nenáročnou túrou přes hotové skalní město zvané Radové skaly.

Nejvyšší vrchol Západních Tater je Bystrá (2 248 m). Ta leží stranou od Roháčů, a tak tu potkáte mnohem méně lidí. Ani tady nenarazíte na žádné těžké úseky s řetězy.

Západní Tatry a Roháče – výchozí místa

Zuberec a Roháčská dolina

Synonymem pro Roháče se stal Zuberec a nedaleká chata Zverovka v Roháčské dolině. Není se čemu divit, právě odtud, z Roháčské doliny, se vyráží na většinu túr. Ať už se chystáte přes řetězy na Ostrý Roháč, Plačlivé, Baníkov, Tri kopy, jednoduší Pacholu, Salatín, nebo na pohodový okruh okolo Roháčských ples, právě odtud budete vyrážet.

Asi 5 kilometrů od Zuberce, směrem na Liptovský Mikuláš, je také výchozí místo pro pěknou túru na Sivý vrch.

Žiar, Žiarska dolina a Žiarska chata

Žiarska dolina je po Roháčské dolině druhým nejlepším místem, odkud vyrážet na Roháče. Právě odtud se vychází na mohutný Baranec, který je opravdovou dominantou Západních Tater při pohledu od Liptovského Mikuláše. Túru na Baranec můžete protáhnout až na Plačlivé, nebo na něj vystoupit samostatně.

Také z této strany Roháčů se můžete vydat na populární řetězy zajištěnou hřebenovku přes Baníkov a Tri kopy.

Občerstvení a v omezené míře i přenocování tu nabízí Žiarska chata stojící ve stejnojmenné dolině.

Podbanské

Podbanské leží na silnici č. 537 z Liptovského Hrádku na Štrbské Pleso. Právě nedaleko Podbanského z rozcestí Hrdovo se obvykle vychází na nejvyšší vrchol Západních Tater, kterým je Bystrá.

Jalovec a Jalovecká dolina

Asi dva a půl kilometru za obcí Jalovec, u rozcestí Bobrovecká vápenica, je parkoviště, odkud se můžete vydat přes Ostrou na Sivý vrch nebo Jaloveckou dolinou na některý z vrcholů Brestová, Salatín, Spálená, Pachola, nebo proslulý Baníkov. Odtud na jeho vrchol Baníkova nevedou žádné náročné úseky s řetězy.

Praktické informace

Autem

Do Zuberce se dostanete buď po silnici č. 70 z Kralovan do Dolného Kubína, dále po silnici č.  59 okolo Oravského hradu, až nakonec odbočíte v obci Podbiel vpravo na silnici č. 584 do Zuberce

Druhou možností je jet přes Kralovany dále směrem na Liptovský Mikuláš, hned na začátku dálnice odbočit na Bešeňovou a okolo Liptovské Mary se proplést až na silnici č. 584 z Liptovského Mikuláše do Zuberce.

Pokud budete pobývat na liptovské (jižní) straně Západních Tater, pak pro vás bude důležitý uzel Liptovský Mikuláš. Odtud pak zamíříte do konkrétního výchozího místa ať už je to Jalovec, Žiarska dolina, Podbanské, nebo jiné.

Vlakem a autobusem

Podobně jako autem pojedete do Zuberce nejpíš přes Kralovany, kde přestoupíte na osobní vlak, který vás proveze Oravou a v Nižné přestoupíte na autobus do Zuberce. Ze Zuberce jezdí několikrát denně autobus k chatě Zverovka.

Do Zuberce jezdí autobus i z Liptovského Mikuláše, ale jen několikrát denně.

Pokud se chcete vydat na túru ze Žiarske doliny (většina autobusů končí v obci Žiar), Jalovce, Podbanského, případně jiného místa na liptovské straně Západních Tater, jeďte vlakem do Liptovského Mikuláše a odtud autobusem na vybrané výchozí místo.

spojení do Zuberce | spojení do Žiaru (Žiarske doliny) | spojení do Jalovce | spojení do Podbanského (Hrdovo)

V období od 1. 11. do 14. 6. jsou v Západních Tatrách uzavřeny tyto cesty:

 • Koprová dolina od Kmeťového vodopádu
 • Tichá dolina od chatky Tábor
 • Kamenistá dolina na Pyšné sedlo
 • Bystrá dolina od polany pod Kotlovou na Bystrou
 • Račková dolina od lokality Prostredné na Račkovo sedlo , Gáborovo sedlo a Bystré sedlo
 • od ústí Jamnické doliny ve smeru na Otrhance a na Jamnické sedlo
 • od kóty Klinovaté na Baranec
 • Žiarska dolina od Žiarskej chaty na Smutné sedlo a Jalovecké sedlo 
 • Jalovecká dolina od rozcestí na Salatín a na Baníkovské sedlo
 • hlavní hřeben Západních Tater od Hutianskeho sedla Pálenica po Pyšné sedlo
 • Smutná dolina od Ťatliakova plesa na Smutné sedlo a na sedlo Zábrať
 • Spálený žlab od ústí lyžařské sjezdovky na vrchol Brestová
 • Spálená dolina od rozcestí nad vodopádem ve směru na Roháčská plesa a na Baníkovské sedlo
 • Látaná dolina od rozcestí na Lúčnu a na sedlo Zábrať
 • Bobrovecká dolina od rozcestí pod Umrlou na Bobrovecké sedlo a na sedlo Príslop