Kdo by někdy neslyšel o Roháčích – srdci Západních Tater? Povídá se o nich, že tu najdete náročné hřebenové túry zajištěné řetězy, kde vás čeká pravé vysokohorské dobrodružství. To je pravda, i když všechny túry nejsou tak krkolomné.

Západní Tatry jsou v průměru o několik set metrů nižší než známější Vysoké Tatry, ale z turistického hlediska jsou možná ještě zajímavější. Najdete tu mnohem více přístupných vrcholů, které jsou navíc spojeny hřebenovými cestami. Některé výstupy se přitom obtížností hravě vyrovnají vysokotatranským.

Nejnavštěvovanější částí Západních Tater je oblast zvaná Roháče. Právě v Roháčích najdete nejpopulárnější vrcholy a túry, včetně proslulých a náročných, řetězy zajištěných, výstupů na Ostrý Roháč, Baníkov, nebo Tri kopy. Ty jsou vhodné spíš pro zkušenější turisty. Pokud se na takový výstup necítíte, můžete se vydat na méně náročné, ale přes to velmi krásné túry – například okruh okolo Roháčských ples, na jejichž hladině se zrcadlí okolní vrcholky, by byla velká škoda vynechat. Na druhé straně hlavního hřebene pak leží mohutný vrchol Baranec, kde žádné řetězy nenajdete a výhled si užijete fantastický.

Těsně za hranicí Roháčů leží Sivý vrch, k jehož vrcholu se dostanete poměrně nenáročnou túrou přes hotové skalní město zvané Radové skaly.

Nejvyšší vrchol Západních Tater je Bystrá (2 248 m). Ta leží stranou od Roháčů, a tak tu potkáte mnohem méně lidí. Ani tady nenarazíte na žádné těžké úseky s řetězy.

TÚRY V ZÁPADNÍCH TATRÁCH A ROHÁČÍCH

Roháčská plesa: nádherný okruh v Roháčích

Roháčská plesa jsou čtyři ledovcová jezera, ležících v nadmořské výšce od 1562 do 1719 metrů, na jejichž hladinách se magicky zrcadlí protější vrcholy Volovec, Ostrý Roháč a Plačlivé. Tato ne příliš náročná túra Vás provede okolo všech čtyř ples a při sestupu navštívíte 18 metrů vysoký Roháčsky vodopád.


4:45 h | 14 km | 720 m

Přes řetězy na Ostrý Roháč a Plačlivé 📽️

Přes Ostrý Roháč (2 084 m) a Plačlivé (2 125 m) vede jeden z nejzajímavějších, ale i nejnáročnějších, výstupů v celých Západních Tatrách. Než stanete na vrcholu Ostrého Roháče, budete muset překonat několik úseků osazených řetězy včetně pověstného vrcholového „hřebínku“, který prověří vaši psychickou odolnost. Výstup na Plačlivé vám pak už jen pořádně zahřeje stehna.


8:45 h | 20 km | 1 500 m

Přes řetězy na Tri kopy a Baníkov 📽️

Jedna z nejhezčích a nejnáročnějších túr Západních Tater a vůbec celého Slovenska vede přes Tri kopy a Baníkov. Připravte se na úzké a exponované skalní hřebeny, přelézaní skalnatých úseků přidržujíce se železných řetězů upevněných ke skále. Zkrátka sen vysokohorského turisty a noční můra každého kdo trpí strachem z výšky.


9:25 h | 18,5 km | 1 360 m

Bystrá – výstup na nejvyšší vrchol Západních Tater

Bystrá je nejvyšší vrchol Západních Tater s nádhernými výhledy, který ale pro svou odlehlost patří mezi ty méně navštěvované. Při troše štěstí budete moct z blízka pozorovat sviště v závěru Bystré doliny a kamzíky v hřebenových partiích.


7:25 h | 19 km | 1 400 m

Za parádními výhledy na Baranec a Plačlivé

Náročná celodenní túra na Baranec a Plačlivé je bez technických obtíží a za úsilí vás bohatě odmění výhledy na většinu vrcholů Západních Tater, dokonce i na některé vrcholy Vysokých Tater v čele s nezaměnitelným Kriváněm.


9:10 h | 18,5 km | 1 650 m

Výstup na Baníkov a Tri kopy ze Žiarske doliny 📽️

Nejnáročnější část hřebene v Roháčích a vůbec celých Západních Tatrách vede přes obávané řetězy vrcholu Baníkov, pohodovou Hrubou kopu a přes další řetězy na Tri kopy. Kdo se těší na řetězy a exponovaný skalnatý terén, přijde si tu na své.


9:15 h | 19,5 km | 1 600 m

Hřebenovka: přechod Západních Tater a Roháčů

Přechod hřebene Západních Tater je jedním z nejhezčích slovenských treků a zároveň i velkým oříškem. Hřebenovka nejde projít celá, protože velký úsek východní části hřebene od Pyšného sedla po vrchol Temniak je uzavřený. Tím bohužel problémy nekončí. Na hřebeni prakticky není zdroj vody, ale to nejhorší je, že tu není kde přespat.


4 dny | 60,5 km | 5 500 m

ZÁPADNÍ TATRY A ROHÁČE – MAPA

ZÁPADNÍ TATRY A ROHÁČE – výchozí místa

Zuberec a Roháčská dolina

Synonymem pro Roháče se stal Zuberec a nedaleká chata Zverovka v Roháčské dolině. Není se čemu divit, právě odtud, z Roháčské doliny, se vyráží na většinu túr. Ať už se chystáte přes řetězy na Ostrý Roháč, Plačlivé, Baníkov, Tri kopy, jednoduší Pacholu, Salatín, nebo na pohodový okruh okolo Roháčských ples, právě odtud budete vyrážet.

Asi 5 kilometrů od Zuberce, směrem na Liptovský Mikuláš, je také výchozí místo pro pěknou túru na Sivý vrch.

Žiar, Žiarska dolina a Žiarska chata

Žiarska dolina je po Roháčské dolině druhým nejlepším místem, odkud vyrážet na Roháče. Právě odtud se vychází na mohutný Baranec, který je opravdovou dominantou Západních Tater při pohledu od Liptovského Mikuláše. Túru na Baranec můžete protáhnout až na Plačlivé, nebo na něj vystoupit samostatně.

Také z této strany Roháčů se můžete vydat na populární řetězy zajištěnou hřebenovku přes Baníkov a Tri kopy.

Občerstvení a v omezené míře i přenocování tu nabízí Žiarska chata stojící ve stejnojmenné dolině.

Podbanské

Podbanské leží na silnici č. 537 z Liptovského Hrádku na Štrbské Pleso. Právě nedaleko Podbanského z rozcestí Hrdovo se obvykle vychází na nejvyšší vrchol Západních Tater, kterým je Bystrá.

Jalovec a Jalovecká dolina

Asi dva a půl kilometru za obcí Jalovec, u rozcestí Bobrovecká vápenica, je parkoviště, odkud se můžete vydat přes Ostrou na Sivý vrch nebo Jaloveckou dolinou na některý z vrcholů Brestová, Salatín, Spálená, Pachola, nebo proslulý Baníkov. Odtud na jeho vrchol Baníkova nevedou žádné náročné úseky s řetězy.

DOPRAVA DO ZÁPADNÍCH TATER A ROHÁČŮ

Autem

Do Zuberce se dostanete buď po silnici č. 70 z Kralovan do Dolného Kubína, dále po silnici č.  59 okolo Oravského hradu, až nakonec odbočíte v obci Podbiel vpravo na silnici č. 584 do Zuberce

Druhou možností je jet přes Kralovany dále směrem na Liptovský Mikuláš, hned na začátku dálnice odbočit na Bešeňovou a okolo Liptovské Mary se proplést až na silnici č. 584 z Liptovského Mikuláše do Zuberce.

Pokud budete pobývat na liptovské (jižní) straně Západních Tater, pak pro vás bude důležitý uzel Liptovský Mikuláš. Odtud pak zamíříte do konkrétního výchozího místa ať už je to Jalovec, Žiarska dolina, Podbanské, nebo jiné.

Vlakem a autobusem

Podobně jako autem pojedete do Zuberce nejpíš přes Kralovany, kde přestoupíte na osobní vlak, který vás proveze Oravou a v Nižné přestoupíte na autobus do Zuberce. Ze Zuberce jezdí několikrát denně autobus k chatě Zverovka.

Do Zuberce jezdí autobus i z Liptovského Mikuláše, ale jen několikrát denně.

Pokud se chcete vydat na túru ze Žiarske doliny (většina autobusů končí v obci Žiar), Jalovce, Podbanského, případně jiného místa na liptovské straně Západních Tater, jeďte vlakem do Liptovského Mikuláše a odtud autobusem na vybrané výchozí místo.

spojení do Zuberce |