Vysoké Tatry jsou jediným slovenským pohořím alpského charakteru a lákají zejména příznivce vysokohorské turistiky a horolezectví. Najdete tu 26 vrcholů převyšujících 2 500 metrů a velké množství dalších, přesahujících hranici 2 000 metrů.

Zdaleka ne všechny vrcholy jsou ale přístupné. Turistické trasy vedou jen na osm vrcholůKriváň, Predné Solisko, Koprovský štít, Rysy, Východná Vysoká, Slavkovský štít, Velká Svišťovka a Jahňací štít.

Nejvyšší vrchol Vysokých Tater – Gerlachovský štít (2 655 m), stejně jako Lomnický štít, Ladový štít, Satan, Vysoká a mnohé další, jsou dostupné pouze s horským vůdcem.

Možnosti vysokohorské turistiky rozšiřují výstupy do sedel, které mnohdy nebývají o nic jednoduší než výstupy na samotné vrcholy. Mezi nejoblíbenější a nejnáročnější můžeme zařadit výstup Malou Studenou dolinou okolo Téryho chaty přes kramle a řetězy do Priečneho sedla, nebo Velkou Studenou dolinou do sedla Prielom. Krásné vzpomínky ve vás jistě zanechá i túra na Bystrou lávku, spojující Mlýnickou a Furkotskou dolinu nad Štrbským plesem.

TÚRY VE VYSOKÝCH TATRÁCH

Rysy – výstup na vrchol 📽️

Rysy jsou nejvyšším vrcholem Slovenska, kam můžete vystoupit bez horského vůdce. Sousední, o čtyři metry nižší vrchol je dokonce nejvyšší vrchol Polska. Výstup na Rysy je zážitkem, který byste si neměli nechat ujít. Cesta na vrchol vás provede okolo horských ples, přes řetězy a okolo nejvýše položené horské chaty - chaty pod Rysmi.


7:45 h | 22 km | 1 320 m

Východná Vysoká 📽️

Východná Vysoká je vynikajícím vyhlídkovým vrcholem a je jedním z mála přístupných vrcholů Vysokých Tater. Výstup na Východnou Vysokou je náročná vysokohorská túra s velkým převýšením a několika lehčími řetězy.


8:05 h | 16 km | 1 430 m

Výstup na Kriváň, symbol Slovenska 📽️

Velké převýšení, popolézání po skalách, úchvatné výhledy na Vysoké Tatry na jedné straně a Západní Tatry na straně druhé. Tak by se dal shrnout výstup na symbol Slovenska - Kriváň.


7: 35 h | 16 km | 1 400 m

Přechod přes sedla Prielom a Polský hrebeň

Náročný přechod přes dvě vysokohorská sedla – Prielom a Polský hrebeň – na kterém nechybí horské chaty, plesa, řetězy, kramle, ani pěkné výhledy. Prostě Vysoké Tatry par excellence.


8:50 h | 22 km | 1 500 m

Koprovský štít okolo Velkého Hincova plesa

Túra okolo největšího slovenského plesa - Velkého Hincova plesa na jeden z nejlepších vyhlídkových vrcholů Vysokých Tater - Koprovský štít (2 367 m), odkud se můžete rozhlédnout po desítkách okolních vrcholů.


8:00 h | 21 km | 1 350 m

Přes chatu pri Zelenom plese na Jahňací štít

Nejvýchodnější štít Vysokých Tater, ze kterého je skvělý výhled na Belianské Tatry. Výstup na Jahňací štít vede okolo chaty pri Zelenom plese, která spolu se stejnojmenným plesem a okolními strmými štíty vytváří nezapomenutelné panorama.


8:15 h | 21 km | 1 360 m

Slavkovský štít aneb už tam budem?

Říká se, že výstup na Slavkovský štít je dlouhý a náročný. Pravda, musíte překonat převýšení téměř 1 500 metrů, není si kde doplnit vodu a není tu ani žádná chata, kde byste si odpočinuli. Už se ale tolik nemluví o tom, jaký překrásný výhled tu na vás čeká, ani o tom, že je tu mnohem, mnohem méně lidí, než na populárnějších tatranských vrcholech. Výstup navíc není technicky nijak náročný.


9:00 h | 15 km | 1 480 m

Horské chaty ve Vysokých Tatrách

Téryho chata (Terinka) 2 015 m

Téryho chata se nachází v Malé Studené dolině v nadmořské výšce 2 015 metrů, což z ní dělá nejvýše položenou horskou chatu s celoročním provozem.

Chata pod Rysmi 2 200 m

Chata pod Rysmi je nejvýše položenou horskou chatou na Slovensku. Stojí v nadmořské výšce 2 200 metrů na červené značce pod jižními svahy velmi populárního vrcholu Rysy.

VYSOKÉ TATRY – MAPA

VYSOKÉ TATRY – výchozí místa

</