O Slovenském ráji

Slovenský ráj je spletité bludiště plné hlubokých, úzkých roklin a vysokých vodopádů. Díky husté síti značených cest a doslova stovkám lávek, žebříků, řetězů a dalších pomůcek tu můžete navštívit místa, která by byla jinak nepřístupná.

Mezi nejoblíběnější túry patří výstup roklinou Suchá Belá a průchod skrz Prielom Hornádu. Otrlejší povahy, kterým nevadí výšky, mohou vyzkoušet výstup podél 75 metrů vysokého Závojového vodopádu, který ukrývá Sokolia dolina.

Většina roklin ve Slovenském ráji je jednosměrná a cesta často vede přímo korytem potoka, po lávkách nad potokem a narazíte i na dlouhé žebříky podél vodopádů.

Na túry je vhodné obout kvalitní nepromokavé boty, nebo se už předem smířit s několika hodinami strávenými v mokrých, studených botách.

Túry ve Slovenském ráji

Slovenský ráj – výchozí místa

Podlesok a Hrabušice

Nejvyhledávanější výchozím místo pro túry do Slovenského ráje jsou Hrabušice a nedaleký Podlesok. Ve vesnici Hrabušice najdete desítky ubytovacích zařízení a spolu s velkým kempem v turistickém centru Podlesok jsou tak skvělým výchozím místem pro túry v severozápadní části Slovenského ráje. Přímo z Podleska se vychází do rokliny Suchá Belá a kousek odtud je hrdlo Hornádu. Tady začíná túra skrz Prielom Hornádu, kde můžete asi po hodině odbočit do Kláštorskej rokliny a vystoupit na louky Kláštoriska. Vyrazit odtud můžete také na ferratu HZS Kysel nebo do Sokolí rokliny.

Píla

Asi pět kilometrů na jih od Hrabušic je malá obec Píla, kam je možné zajet autem a v letní sezóně i autobusem. Píla je výchozím místem pro túry do roklin Piecky a Velký Sokol.

Čingov

Oblíbené rekreační středisko v severovýchodní části Slovenského ráje. Skvělé výchozí místo pro túry do Prielomu Hornádu, na Tomášovský výhled, do Sokolí rokliny a na ferratu HZS Kysel.

Praktické informace

Autem

Autem se do oblasti Slovenského ráje dostanete po dálnici D1 okolo Popradu, za kterým sjeďte na výjezdu 341 a pokračujte na Spišský Štvrtok. Tady pokračujte buď na Hrabušice a Podlesok (placené parkoviště, odbočka vlevo asi kilometr za Hrabušicemi), nebo jeďte dál směrem na Spišskou Novou Ves a odbočte asi po čtyřech kilometrech vlevo na Spišské Tomášovce a pokračujte do Čingova na placené parkoviště.

Vlakem a autobusem

Hrabušice, Podlesok, Píla

Jeďte vlakem do Popradu a odtud osobákem do Vydrníku. Odtud jezdí autobusy do Hrabušic a v letní sezóně zajíždí až do Podleska. V létě několik autobusů zajíždí až do obce Píla.

Vyhledat spojení do Podleska | Vyhledat spojení na Pílu

Čingov

Jeďte vlakem do Spišské Nové Vsi, ze stanice se vydejte vlevo a asi po 250 metrech dojdete k autobusovému nádraží, odtud pokračujte autobusem do Čingova.

Vyhledat spojení do Čingova

Ve Slovenském Ráji je v platnosti pouze jedna uzávěra:

Od 1. 11. do 14. 6. je uzavřena Ferrata HZS Kysel v úseku Kysel, ústie – Kysel, rázcestie