Slovenský ráj je spletité bludiště plné hlubokých, úzkých roklin a vysokých vodopádů. Díky husté síti značených cest a doslova stovkám lávek, žebříků, řetězů a dalších pomůcek tu můžete navštívit místa, která by byla jinak nepřístupná.

Většina roklin ve Slovenském ráji je jednosměrná a cesta často vede přímo korytem potoka, po lávkách nad potokem a narazíte i na dlouhé žebříky podél vodopádů. Na túry je vhodné obout kvalitní nepromokavé boty, nebo se už předem smířit s několika hodinami strávenými v mokrých, studených botách.

TÚRY VE SLOVENSKÉM RÁJI

Roklina Suchá Belá 📽️

V roklině Suchá Belá najdete největší množství lávek, stupaček, můstků, žebříků, řetězů a bůh ví čeho všeho ještě. V paměti vám nejvíce utkví výstup podél kaskád Misových vodopádov, na jehož žebřících se nejednomu zatají dech.


3:50 | 9,5 km | 450 m

Kláštorská roklina přes Prielom Hornádu 📽️

Kláštorská roklina je plná vodopádů, podél kterých vystoupáte po žebřících na louky Kláštoriska v srdci Slovenského ráje. Abyste se ke Kláštorské roklině dostali, musíte nejprve po železných stupačkách, upevněných na skále několik metrů nad řekou, překonat Prielom Hornádu.


3:45 | 11,5 km | 550 m

Roklina Piecky 📽️

Nejvyšší vodopád rokliny Piecky je 13 metrů vysoký Velký vodopád a jak už to ve Slovenském ráji bývá, vede podél něj dlouhý žebřík. Piecky najdete mezi roklinami Suchá Belá a Velký Sokol. Pojďme se podívat, jak to tu vypadá.


4:05 | 11,5 km | 500 m

Sokolia dolina a Závojový vodopád 📽️

Sokolia dolina je jednou z nejdivočejších a nejodlehlejších roklin Slovenského ráje. Jejím největším lákadlem je soustava exponovaných žebříků a mostů podél 75 metrů vysokého Závojového vodopádu, který je nejvyšším vodopádem Slovenského ráje a druhým nejvyšším na Slovensku vůbec.


4:00 | 8,5 km | 550 m

Roklina Suchá Belá

Většina roklin se nachází v severní části Slovenského ráje. Nejnavštěvovanější z nich je roklina Suchá Belá s Misovými vodopády, Okienkovým a Korytovým vodopádem. Suchá Belá je velmi dobře přístupná z turistického střediska Podlesok poblíž Hrabušic a najdete tu nejvíc zabezpečovacích pomůcek.

Roklina Piecky

Jižně odtud najdete roklinu Piecky s pověstným Velkým vodopádem, který padá z 13 metrů vysoké skalní stěny, která tu zcela přehrazuje cestu údolím. Pokračovat se dá jen díky dlouhému žebříku, který vede podél vodopádu. Výš v roklině vás čeká ještě jeden dlouhý žebřík, za kterým se budete muset protáhnout oknem ve skále. Tak získal jméno další místní vodopád – Okienkový vodopád.

Roklina Velký sokol

Ještě kousek jižněji se nachází roklina Velký Sokol, která bývá považována za nejdivočejší roklinu ve Slovenském ráji. Narazíte tu na množství popadaných stromů, lávek a žebříků je tu méně a výstup lze doporučit spíše dobrodružnějším povahám.

Ferrata HZS Kysel

Velký lákadlem Slovenského ráje je ferrata HZS Kysel. Je to náročná cesta, pro jejíž překonání je nutné se jistit takzvaným ferratovým setem a použít helmu. Ferrata Kysel zpřístupnila čtyřicet let neschůdnou část rokliny Kysel a je otevřená pouze v období od 15. června do 31. října. Potřebnou ferratovou výstroj i můžete vypůjčit třeba v Čingově, odkud budete nejspíš také vycházet.

Kláštorská roklina

Další oblíbenou roklinou je Kláštorská roklina, kde na krátké vzdálenosti najdete nejvíc vodopádů. Abyste se k ní dostali budete muset nejprve projít část nejdelší rokliny Slovenského ráje – Prielom Hornádu.

Prielom Hornádu

Prielom Hornádu začíná poblíž turistického centra Podlesok na místě zvaném hrdlo Hornádu a končí v Čingově. Prielom Hornádu je známý hlavně pro stupačky na skalách několik metrů nad vodní hladinou, skrz které je vidět dolů. Narazíte tu také na vysoko zavěšený lanový most, kde pod nohami nebudete mít nic než kovové rošty. Tato cesta je obousměrná.

Tomášovský výhled

Oblíbeným vyhlídkovým místem na Prielom Hornádu je Tomášovský výhled – skalní galerie čnící vysoko nad Hornád s výhledem nejen do rokliny, ale také na Vysoké Tatry.

Sokolí roklina

Nejvyšší vodopád Slovenského ráje, 75 metrů vysoký Závojový vodopád, najdete v Sokolí roklině. Podél celého Závojového vodopádu vede soustava žebříků a lávek a výstup se řadí do kategorie nezapomenutelných. Sokolí Roklina je nejodlehlejší roklinou ve Slovenském ráji, takže samotný nástup k ní vám zabere pár hodin.

SLOVENSKÝ RÁJ – MAPA

SLOVENSKÝ RÁJ – výchozí místa

Podlesok a Hrabušice

Nejvyhledávanější výchozím místo pro túry do Slovenského ráje jsou Hrabušice a nedaleký Podlesok. Ve vesnici Hrabušice najdete desítky ubytovacích zařízení a spolu s velkým kempem v turistickém centru Podlesok jsou tak skvělým výchozím místem pro túry v severozápadní části Slovenského ráje. Přímo z Podleska se vychází do rokliny Suchá Belá a kousek odtud je hrdlo Hornádu. Tady začíná túra skrz Prielom Hornádu, kde můžete asi po hodině odbočit do Kláštorskej rokliny a vystoupit na louky Kláštoriska. Vyrazit odtud můžete také na ferratu HZS Kysel nebo do Sokolí rokliny.

Píla

Asi pět kilometrů na jih od Hrabušic je malá obec Píla, kam je možné zajet autem a v letní sezóně i autobusem. Píla je výchozím místem pro túry do roklin Piecky a Velký Sokol.

Čingov

Oblíbené rekreační středisko v severovýchodní části Slovenského ráje. Skvělé výchozí místo pro túry do Prielomu Hornádu, na Tomášovský výhled, do Sokolí rokliny a na ferratu HZS Kysel.

DOPRAVA DO SLOVENSKÉHO RÁJE

Autem do Slovenského ráje

Autem se do oblasti Slovenského ráje dostanete po dálnici D1 okolo Popradu, za kterým sjeďte na výjezdu 341 a pokračujte na Spišský Štvrtok. Tady pokračujte buď na Hrabušice a Podlesok (placené parkoviště, odbočka vlevo asi kilometr za Hrabušicemi), nebo jeďte dál směrem na Spišskou Novou Ves a odbočte asi po čtyřech kilometrech vlevo na Spišské Tomášovce a pokračujte do Čingova na placené parkoviště.

Vlakem a autobusem do Slovenského ráje

Hrabušice, Podlesok, Píla

Jeďte vlakem do Popradu a odtud osobákem do Vydrníku. Odtud jezdí autobusy do Hrabušic a v letní sezóně zajíždí až do Podleska. V létě několik autobusů zajíždí až do obce Píla.

Vyhledat spojení do Podleska | Vyhledat spojení na Pílu

Čingov

Jeďte vlakem do Spišské Nové Vsi, ze stanice se vydejte vlevo a asi po 250 metrech dojdete k autobusovému nádraží, odtud pokračujte autobusem do Čingova.

Vyhledat spojení do Čingova

SEZÓNNÍ UZÁVĚRY

Ve Slovenském Ráji je v platnosti pouze jedna uzávěra:

Od 1. 11. do 14. 6. je uzavřena Ferrata HZS Kysel v úseku Kysel, ústie – Kysel, rázcestie