Jánošíkove diery, někdy zvané jednoduše pouze Diery, jsou největším lákadlem Malé Fatry. Díky žebříkům a lávkám můžete projít přímo nad potokem a podél mnoha vodopádů v jinak neprůchodných soutěskách a úzkých skalních průrvách.

Díky množství značených cest je možné naplánovat jednodušší varianty pro rodiny s dětmi a méně zdatné turisty. Náročnější si mohou trasu přes Jánošíkove diery prodloužit o výstup na Velký Rozsutec nebo Malý Rozsutec.

Jak se dělí Jánošíkove diery?

Dolné diery

Spodní část soustavy Jánošíkových dier začíná kousek za hotelem Diery a prochází ní modrá značka. Hned na začátku projdete úzkou soutěskou na rozcestí Ostrvné a dál přes pár lávek okolo několika menších vodopádů a kaskád na rozcestí Podžiar, kde Dolné diery končí.

Sestup: Dolné diery jsou nejméně obtížnou částí Jánošíkovych dier a tak jsou často využívány pro sestup.

Alternativy: Z rozcestí Podžiar můžete pokračovat do Horných dier.

Nové diery

Do Nových dier se odbočuje z rozcestí Ostrvné v Dolných dierách a po žluté značce se prochází poměrně krátkou roklinou s několika velmi úzkými místy a několika většími vodopády a žebříky. Na konci rokliny se cesta stáčí vpravo a svahem kopce stoupá na vyhlídku a příjemnou lesní pěšinou pokračuje na rozcestí Podžiar.

Sestup: Nové diery jsou jednosměrné a cesta slouží pouze pro výstup. Pro sestup se nejlépe hodí Dolné diery.

Alternativy: Z rozcestí Podžiar můžete pokračovat do Horných dier.

Horné diery

Nejhezčí a nejdobrodružnější částí Jánošíkovych dier jsou Horné diery, kde najdete největší množství vodopádů, včetně několika poměrně vysokých. Přímo nad vodopády vedou žebříky a několik lávek, takže si je užijete opravdu zblízka. Horné diery navazují na Dolné a Nové diery na rozcestí Podžiar a vede jimi modrá značka.

Sestup: Horné diery jsou jednosměrné a pro sestup slouží zeleně značená cesta z rozcestí pod Tanečnicou přes rozcestí pod Pálenicou do sedla Vrchpodžiar, odkud je to kousíček po žluté zpět na Podžiar a po modré značce se pokračuje přes Dolné diery.

Alternativy: Z Horných dier můžete také pokračovat do sedla Medzirozsutce a odtud vystoupit na Velký Rozsutec nebo Malý Rozsutec.

Trasy v Jánošíkových dierách  👍

Jánošíkove diery – velký okruh

Velký okruh odhaluje Jánošíkove diery v celé jejich kráse. Uvidíte všechny jejich části – Dolné, Nové i Horné diery a překonáte všechny jejich žebříky. Nakonec si užijete výhled ze sedla Medzirozsuce.


5:25 | 12,5 km | 650 m

Jánošíkove diery – malý okruh 📽️

Kratší a jednodušší okruh přes Jánošíkove diery, který zvládnou i děti a méně zdatní turisté. Výstup vede Novými dierami s několika žebříky a sestupovat budete nenáročnými Dolnými dierami.


1:50 | 5 km | 200 m

Malý Rozsutec: výstup přes Jánošíkove diery

Malý Rozsutec sice nijak neohromí svou výškou, ale je z něj pěkný výhled a výstup je zpestřen výstupem přes oblíbené Jánošíkove diery. Těsně pod vrcholem navíc musíte překonat krátký skalnatý úsek s řetězy a několika kramlemi.


4:35 h | 11,5 km | 820 m

Velký Rozsutec: výstup přes Jánošíkove diery 📽️

Mnoho lidí tvrdí, že Velký Rozsutec je nejhezčí vrchol celého Slovenska. To je poměrně odvážné tvrzení, ale titul nejhezčí vrchol Malé Fatry se mu upřít nedá. Když k tomu přidáte úchvatnou výstupovou cestu po lávkách a žebřících úzkými kaňony Jánošíkových dier, dostanete překrásnou túru, kterou by byla velká škoda opominout.


6:00 h | 12,5 km | 1 050 m

[addtoany]

Vstup a vstupné do Jánošíkovych dier  🎫

Vstupné: vstupné do Jánošíkovych dier se neplatí

Uzávěry: Jánošíkove diery jsou otevřeny celoročně. V zimě je však výstup mnohem obtížnější a ve výbavě by neměly chybět mačky. Jedinou uzávěrou v této oblasti je červená značka vedoucí na vrchol velkého Rozsutce ze sedel Medzirozsutce i Medziholie a to v období 1. 3. – 15. 6..

Terchová, Biely potok (hotel Diery)

Vstup do Jánošíkových dier se nachází přímo u hotelu Diery asi 2,5 kilometru od centra Terchové směrem do Zázrivé. Můžete tu zaparkovat auto na placené parkovišti, nebo se svézt autobusem z Terchové. Od hotelu Diery se vychází na většinu túr do Jánošíkovych dier.

vyhledat spojení

Štefanová; Vrátna dolina

Štefanová je malá obec ve Vrátné dolině a je perfektním výchozím místem pro okruh přes Horné Diery a Velký Rozsutec. I sem se bez problémů dopravíte autobusem, nebo zaparkujete na velkém placeném parkovišti.

vyhledat spojení

Jánošíkove diery s dětmi  👩‍👦‍👦

Jsou Jánošíkove diery vhodné na výlet s dětmi? To je zapeklitá otázka, která nemá jednoznačnou odpověď. Hodně záleží na šikovnosti a odvaze každého dítěte a vlastně i rodičů. Rodiče s dětmi jsou tu však vidět často, takže všeobecně se dá říct, že to děti zvládnou. Někdy možná dokonce lépe, než někteří dospělí. 😃

Dolné diery nejsou náročné a zvládnout by je měli všichni. Jako zkoušku, jak si budou počínat na vyšších žebřících je můžete vzít do Nových dier. Pokud to zvládnou bez problémů, nejspíš si můžete troufnout i na delší a náročnější Horné diery.