O Malé Fatře

Žebříky Jánošíkových dier, řetězy na Velký Rozsutec, ferrata na Martinské hole, travnaté i sklanaté vrcholy, populární hřebenovka – Malá Fatra je rozmanité pohoří, kde si každý najde to svoje.

Malá Fatra je takový malý turistický ráj. Najdete tu jak rozlehlé louky, kde i dnes uslyšíte zvonce pasoucích se ovcí, tak úzké kaňony Jánošíkovych dier s žebříky a lávkami přímo nad potokem, pralesy a vrcholy travnaté i skalnaté.

Díky své rozmanitosti si v Malé Fatře přijde na své opravdu každý. Rádi se procházíte horskými pěšinami po travnatých hřebenech a nehrnete se do obtížných výstupů? Pak se můžete směle pustit třeba na nejvyšší vrchol Malé Fatry – Velký Kriváň, sousední Chleb, Poludňový grúň. Láká vás vysokohorská turistika a popolézání po skalách a řetězy? Těžko budete hledat lepší místo pro první vysokohorské krůčky, než je Malý Rozsutec a Velký Rozsutec.

Rádi byste vyzkoušeli zajištěnou cestu – via ferratu? Ferrata na Martinské hole vás prověří :)

Pro všechny příznivce přechodů hor je pak přímo poviností přechod hřebene Malé Fatry s noclehem na horských chatách nebo ve stanu před nimi.

Malá Fatra – výchozí místa

Terchová

Turistickým střediskem Malé Fatry je Terchová a přilehlá Vrátna dolina. Z této oblasti se také nejčastěji vyráží na túry a je opravdu z čeho vybírat –  z části Biely potok se můžete vydat na výstup po lávkách a žebřících skrz Jánošíkove diery a pokud nebudete mít dost, výstup můžete protáhnout až na Malý nebo Velký Rozsutec, kde vás čekají řetězy i trocha popolézání po skalách.

Vrátna dolina

Z Vrátné doliny se přímo nabízí výstup na nejvyšší vrchol Malé Fatry – Velký Kriváň nebo sousední Chleb. Z obou vrcholů je překrásný výhled na okolní vrcholy i ostatní slovenská pohoří – Velká Fatra, Nízké Tatry, Chočské vrchy, Západní Tatry (zvané též Roháče) – vše jako na dlani. Velký Kriváň a Chleb jsou od sebe odděleny Snilovským sedlem, kam vede z Vrátné doliny lanovka, která vám může velmi ulehčit sestup, výstup nebo třeba obojí, pokud nejste zrovna v kondici. Ze Snilovského sedla si můžete udělat krátkou, nenáročnou procházku s minimálním převýšením na chatu pod Chlebom, nejznámější chatu Malé Fatry.

Šútovo a Šútovský vodopád

Na Velký Kriváň, Chleb i chatu pod Chlebom se dostanete i z druhé strany Malé Fatry, přesněji z obce Šútovo. Nejenom, že je tu lom, který přímo vybízí k osvěžení po náročném dni v horách, ale také můžete při výstupu navštívit 38 metrů vysoký Šútovský vodopád.

Turčianské Klačany

V Malé Fatře najdeme kromě Velkého také Malý Kriváň, který není zase o tolik menší a túru na jeho vrchol z Turčianských Klačan přes Suchý Biele Skaly a Strantenec můžeme právem zařadit mezi nejhezčí v Malé Fatře.

Strečno

Strečno je výchozím (nebo cílovým) místem na přechod Malé Fatry – malebnou malofatranskou hřebenovku, která vás během tří dnů provede provede většinou nejhezších míst.

Navštívit tu můžete hrad Strečno, tyčící se na skále 100 metrů nad hladinou řeky Váh.

K přepravě přes řeku Váh můžete využít přívoz, jinak si budete muset zajet až na nejbližší most do Žiliny.

Praktické informace

Autem

Autem se do Terchové dostanete přes Žilinu po silnici č. 583 (cca 25 km). Pokud pojedete přes Čadcu, můžete se často zacpané Žilině vyhnout  a objet ji po méně frekventovaných silnicích – v Krásnu nad Kysucou odbočíte na Starou Bystricu, kde na začátku vesnice na kruhovém objezdu vyjedete prvním výjezdem směr Terchová. Po 15 kilometrech přijedete na křižovatku se silnicí č.583 mezi Belou (vpravo) a Terchovou (vlevo). Odtud je to do terchové už jen 5 kilometrů.

Vlakem a autobusem

Vlaků do Žiliny jezdí mnoho a není problém si vybrat čas, který vám vyhovuje. Z nádraží v Žilině se vydejte vlevo a po 150 metrech uvidíte po pravé straně autobusové nádraží. Autobusy do Terchové jezdí často.

V období od 1. 3. do 15. 6. jsou v Malé Fatře uzavřeny tyto cesty:

  • červená značka na Velký Rozsutec ze sedel Medziholie a Medzirozsutce
  • modrá značka mezi Vendovkou a Malým Kriváněm
  • modrá značka v úseku Obšívanka – Malé noclahy

Od 15. 4. do 31. 5 a od 15. 9. do 31. 10. je navíc uzavřena červeně značená zajištěná cesta – via ferrata na Martinské hole.

Podrobnosti o sezónních uzávěrách, ochraně přírody a kompletní znění návštěního řádu najdete na stránkách Národního parku Malá Fatra.