Malá Fatra

Žebříky Jánošíkových dier, řetězy na Velký Rozsutec, ferrata na Martinské hole, travnaté i sklanaté vrcholy, populární hřebenovka – Malá Fatra je rozmanité pohoří s velkými možnostmi.

Malá Fatra je takový malý turistický ráj. Najdete tu jak rozlehlé louky, kde i dnes uslyšíte zvonce pasoucích se ovcí, tak úzké kaňony Jánošíkovych dier s žebříky a lávkami přímo nad potokem, pralesy a vrcholy travnaté i skalnaté.

Díky své rozmanitosti si v Malé Fatře přijde na své opravdu každý. Rádi se procházíte horskými pěšinami po travnatých hřebenech a nehrnete se do obtížných výstupů? Pak se můžete směle pustit třeba na nejvyšší vrchol Malé Fatry – Velký Kriváň, sousední Chleb, Poludňový grúň. Láká vás vysokohorská turistika a popolézání po skalách a řetězy? Těžko budete hledat lepší místo pro první vysokohorské krůčky, než je Malý Rozsutec a Velký Rozsutec.

Rádi byste vyzkoušeli zajištěnou cestu – via ferratu? Ferrata na Martinské hole vás prověří :)

Pro všechny příznivce přechodů hor je pak přímo poviností přechod hřebene Malé Fatry s noclehem na horských chatách nebo ve stanu před nimi.

TÚRY V MALÉ FATŘE

Ferrata HZS na Martinské hole 📽️

Ješte nedávno nebyl výstup do lyžařského střediska Martinské hole příliš atraktivní. To se změnilo s otevřením nové cesty, vedoucí údolím Pivovarského potoka. Ta ve svém závěru vede „ferratou“ přes lezecké pasáže v úzkém kaňonu, podél kaskád a vodopádů, nebo i po lanových mostech.


6:15 h | 6,5 km | 1 000 m

Velký Rozsutec: výstup přes Jánošíkove diery 📽️

Mnoho lidí tvrdí, že Velký Rozsutec je nejhezčí vrchol celého Slovenska. To je poměrně odvážné tvrzení, ale titul nejhezčí vrchol Malé Fatry se mu upřít nedá. Když k tomu přidáte úchvatnou výstupovou cestu po lávkách a žebřících úzkými kaňony Jánošíkových dier, dostanete překrásnou túru, kterou by byla velká škoda opominout.


6:00 h | 12,5 km | 1 050 m

Malý Kriváň a méně známá část Malé Fatry 📽️

Krásná, ale náročná celodenní túra na Malý Kriváň bohatá na výhledy. Tato část Kriváňské Malé Fatry stojí trochu stranou masivní turistiky, proto zde nepotkáte zdaleka tolik lidí jako na Velkém Kriváni nebo na Rozsutcích.


9:30 h | 25 km | 1 600 m

Hřebenovka – přechod Malé Fatry 📽

Přechod celého hřebene Kriváňské Malé Fatry je nezapomenutelným zážitkem i pro ostřílené horské turisty. Díky noclehu na horských chatách není nutné vláčet těžký batoh se stanem, nádobím a jídlem na několik dnů.


3 dny | 35 km | 2 900 m

Malý Rozsutec: výstup přes Jánošíkove diery

Malý Rozsutec sice nijak neohromí svou výškou, ale je z něj pěkný výhled a výstup je zpestřen výstupem přes oblíbené Jánošíkove diery. Těsně pod vrcholem navíc musíte překonat krátký skalnatý úsek s řetězy a několika kramlemi.


4:35 h | 11,5 km | 820 m

Výstup na Velký Kriváň a Chleb

Populární túra na nejvyšší vrchol Malé Fatry - Velký Kriváň. Podél lanovky vystoupáte na hřeben a rozhlédnete se z Kriváně a sousedního Chlebu. Po hřebeni s Velkým Rozsutcem před očima doputujete na Poludňový grúň a přes chatu na Grúni sestoupíte zpět do Vrátné.


5:45 h | 13 km | 1 200 m

Za neokoukanými výhledy na Baraniarky a Kraviarske

Kratší, málo známá túra bočním hřebenem přes vrcholy Baraniarky a Kraviarske, která vás překvapí krásnými výhledy na Vrátnou dolinu a téměř celý hřeben Kriváňské Malé Fatry.


4:30 h | 11 km | 850 m

Jánošíkove diery – malý okruh 📽️

Kratší a jednodušší okruh přes Jánošíkove diery, který zvládnou i děti a méně zdatní turisté. Výstup vede Novými dierami s několika žebříky a sestupovat budete nenáročnými Dolnými dierami.


1:50 | 5 km | 200 m

Jánošíkove diery – velký okruh

Velký okruh odhaluje Jánošíkove diery v celé jejich kráse. Uvidíte všechny jejich části – Dolné, Nové i Horné diery a překonáte všechny jejich žebříky. Nakonec si užijete výhled ze sedla Medzirozsuce.


5:25 | 12,5 km | 650 m

Horské chaty v Malé Fatře

Chata pod Chlebom 1 423 m

Chata pod Chlebom je asi nejznámější chatou Malé Fatry. Je to odtud jen kousek na nejvyšší vrchol Malé Fatry – Velký Kriváň a ještě blíž do Snilovského sedla na lanovku z Vrátne doliny.

Chata pod Klačianskou magurou 1 115 m

Chata pod Klačianskou Magurou, místními zvaná jednoduše Magura, stojí na jižním svahu zalesněného vrcholu Klačianská magura asi hodinu a čtvrt chůze po zelené značce z vrcholu Suchý. Svou polohou je možnou alternativou ke známější chatě pod Suchým při nástupu na hřebenovku.

Chata pod Suchým 1 075 m

Chata pod Suchým stojí západně od vrcholu Suchý a je ideálním místem pro první nebo poslední nocleh na hřebenovce Malé Fatry. Suchý je totiž prvním vrcholem nad hranicí lesa na hřebeni Kriváňské Malé Fatry.

Chata na Grúni 973 m

Chatu na Grúni najdete nad Vránou dolinou pod hlavním hřebenem, konkrétně pod vrcholem Poludňový grún. Na běžné poměry horských chat tu narazíte na relativní luxus v podobě WiFi připojení, elektrických šipek, dětského, volejbalového a fotbalového hřiště. Nechybí ani teplá sprcha.

Jánošíkove diery

Vše o Jánošíkovych dierách.

MALÁ FATRA – MAPA

MALÁ FATRA – výchozí místa

Terchová

Turistickým střediskem Malé Fatry je Terchová a přilehlá Vrátna dolina. Z této oblasti se také nejčastěji vyráží na túry a je opravdu z čeho vybírat –  z části Biely potok se můžete vydat na výstup po lávkách a žebřících skrz Jánošíkove diery a pokud nebudete mít dost, výstup můžete protáhnout až na Malý nebo Velký Rozsutec, kde vás čekají řetězy i trocha popolézání po skalách.

Vrátna dolina

Z Vrátné doliny se přímo nabízí výstup na nejvyšší vrchol Malé Fatry – Velký Kriváň nebo sousední Chleb. Z obou vrcholů je překrásný výhled na okolní vrcholy i ostatní slovenská pohoří – Velká Fatra, Nízké Tatry, Chočské vrchy, Západní Tatry (zvané též Roháče) – vše jako na dlani. Velký Kriváň a Chleb jsou od sebe odděleny Snilovským sedlem, kam vede z Vrátné doliny lanovka, která vám může velmi ulehčit sestup, výstup nebo třeba obojí, pokud nejste zrovna v kondici. Ze Snilovského sedla si můžete udělat krátkou, nenáročnou procházku s minimálním převýšením na chatu pod Chlebom, nejznámější chatu Malé Fatry.

Šútovo a Šútovský vodopád

Na Velký Kriváň, Chleb i chatu pod Chlebom se dostanete i z druhé strany Malé Fatry, přesněji z obce Šútovo. Nejenom, že je tu lom, který přímo vybízí k osvěžení po náročném dni v horách, ale také můžete při výstupu navštívit 38 metrů vysoký Šútovský vodopád.

Turčianské Klačany

V Malé Fatře najdeme kromě Velkého také Malý Kriváň, který není zase o tolik menší a túru na jeho vrchol z Turčianských Klačan přes Suchý Biele Skaly a Strantenec můžeme právem zařadit mezi nejhezčí v Malé Fatře.

Strečno

Strečno je výchozím (nebo cílovým) místem na přechod Malé Fatry – malebnou malofatranskou hřebenovku, která vás během tří dnů provede provede většinou nejhezších míst.

Navštívit tu můžete hrad Strečno, tyčící se na skále 100 metrů nad hladinou řeky Váh.

K přepravě přes řeku Váh můžete využít přívoz, jinak si budete muset zajet až na nejbližší most do Žiliny.

DOPRAVA DO MALÉ FATRY

Autem

Autem se do Terchové dostanete přes Žilinu po silnici č. 583 (cca 25 km). Pokud pojedete přes Čadcu, můžete se často zacpané Žilině vyhnout  a objet ji po méně frekventovaných silnicích – v Krásnu nad Kysucou odbočíte na Starou Bystricu, kde na začátku vesnice na kruhovém objezdu vyjedete prvním výjezdem směr Terchová. Po 15 kilometrech přijedete na křižovatku se silnicí č.583 mezi Belou (vpravo) a Terchovou (vlevo). Odtud je to do terchové už jen 5 kilometrů.

Vlakem a autobusem

Vlaků do Žiliny jezdí mnoho a není problém si vybrat čas, který vám vyhovuje. Z nádraží v Žilině se vydejte vlevo a po 150 metrech uvidíte po pravé straně autobusové nádraží. Autobusy do Terchové jezdí často.

Malá Fatra - cesta do Terchové

Cesta do Terchové

Malá Fatra vlakem a autobusem - přestup z vlaku na autobus v Žilině

Přestup z vlaku na autobus v Žilině

SEZÓNNÍ UZÁVĚRY

V období od 1. 3. do 15. 6. jsou v Malé Fatře uzavřeny tyto cesty:

  • červená značka na Velký Rozsutec ze sedel Medziholie a Medzirozsutce
  • modrá značka mezi Vendovkou a Malým Kriváněm
  • modrá značka v úseku Obšívanka – Malé noclahy

Od 15. 4. do 31. 5 a od 15. 9. do 31. 10. je navíc uzavřena červeně značená zajištěná cesta – via ferrata na Martinské hole.

Podrobnosti o sezónních uzávěrách, ochraně přírody a kompletní znění návštěního řádu najdete na stránkách Národního parku Malá Fatra.