Nejnáročnější část hřebene v Roháčích a vůbec celých Západních Tatrách vede přes obávané řetězy vrcholu Baníkov, pohodovou Hrubou kopu a přes další řetězy na Tri kopy. Kdo se těší na řetězy a exponovaný skalnatý terén, přijde si tu na své.

Užitečné informace

Autem jeďte do Liptovského Mikuláše a odbočte na Žiar. Za Žiarem pokračujte po silnici ještě dva kilometry na placené parkoviště u ústí Žiarske doliny.

Vlakem se lehko dostanete do Liptovského Mikuláše a z autobusového nádraží (hned vedle vlakového) autobusem směr Žiar, Žiarska dolina. Autobusů k Žiarske dolině zajíždí jen pár denně, pokud vám to nevyjde, jeďte některým s četnějších autobusů do Žiaru a z konce vesnice dojděte zbývající dva kilometry k ústí Žiarske doliny pěšky.

Vyhledat spojení

Žiarska dolina, ústie modra Žiarska chata (1:30) zelena Baníkov (4:30) cervena Smutné sedlo (6:45) modra Pod Homolkou (7:15) modra Žiarska chata (8:00) modra Žiarska dolina, ústie (9:15)

Žiarska chata

  • Pokud v Smutném sedle ještě nemáte dost a zbývá vám hodně času, můžete si výstup protáhnout a zkombinovat ho s túrou přes Plačlivé a Baranec. Uděláte tak asi 22,5km dlouhý okruh okolo Žiarske doliny s převýšením úctyhodných 2 200 metrů. Pouze pro ostřílené horské nadšence!
  • Výstup na Tri kopy a Baníkov z Roháčské doliny.
[adinserter block="1"]

Fotogalerie

Cesta z Hrubé kopy na Baníkov
Skalnatý hřeben vrcholu Baníkov je jedním z nejobtížnějších úseků v Roháčích a celých Západních Tatrách
Jedno z Roháčských ples z řetězu přes Tri kopy

Video