Project Description

Túra na Velký Kriváň vede okolo 38 metrů vysokého Šútovského vodopádu, přes strmé travnaté svahy a okolo chaty pod Chlebom. Z nejvyššího vrcholu Malé Fatry je překrásný výhled na všechny okolní vrcholy i ostatní pohoří.

Trasa na mapě
  • 7:20 h

  • 23 km

  • 1 350 m

  • ANO

Výchozí/cílový bod: Šútovo, vlaková zastávka

Voda po cestě: Mojžíšove prameny, chata pod Chlebom, pramen u chaty pod Chlebom

KMZ ke stažení: stáhnout   [ ? ]

Výstup na Velký Kriváň

Z vlakové zastávky Šútovo (430 m) na břehu vodní nádrže Krpeľany se vydejte vpravo po modré značce podél frekventované silnice, pokračujte rovně přes křižovatku okolo malého silničního odpočívadla a nedaleko za ním odbočte na cestu vlevo. Projdete okolo několika domků a dostanete se na křižovatku v části Šútova zvané Rieka (460 m); odtud pokračujte rovně, vstříc Šútovské dolině.

Na konci vesnice minete placené parkoviště, u kterého stojí chata Šútovská Fatranka. Pokračujte s potokem po pravé straně po cestě, která je stále ještě asfaltová. Asfalt se z cesty ztratí u chaty Vodopád a dál je cesta již kamenitá. Po necelé hodině a půl chůze z Rieky dojdete k odbočce k Šútovskému vodopádu (765 m), jehož vody padají z výšky 38 metrů.

Tady začíná strmé stoupání ze dna údolí nad vodopád, kde překročíte potok a budete dál nabírat výškové metry. Pár minut poté, co vyjdete z lesa na okraj louky, dojdete k Mojžíšovým pramenům (1 140 m), kde potok doslova vytéká ze skalky.

Malý a Velký Kriváň - video

Namáhavá túra spojující výstup na Malý Kriváň a Velký Kriváň do jednoho dne. Pokud máte dobrou kondici, přejdete tak za den půlku hřebenovky Kriváňské Malé Fatry nalehko, jen s malým batohem :) Nachodíte při tom téměř 30 kilometrů a převýšení nemá daleko ke dvěma tisícům metrů!

Chata pod Chlebom

Od pramenů budete prudce stoupat po horských loukách ještě asi hodinu, než vystoupíte do sedla pod jižním vrcholem Sten. Dál již pěšina téměř rovně traverzuje svah pod vrcholy Hromové a Chleb až na chatu pod Chlebom (1 446 m), za kterou už uvidíte Velký Kriváň. Pár desítek metrů před chatou vytéká přímo na pěšinu pramen.

Od chaty se vydejte po zeleně značené široké cestě do Snilovského sedla (1 524 m). Pod sedlo vede lanovka z Vrátné doliny na opačné straně hřebene, takže tu bývá docela živo. V sedle odbočte na červeně značenou cestu vlevo a vystoupejte zbývajících asi 200 výškových metrů na vrchol Velkého Kriváně (1 709 m).

Stoh a Velký Rozsutec

Stoh a Velký Rozsutec

Výhled z Velkého Kriváně

Shora jsou dobře vidět ostatní vrcholy Malý Kriváň, Chleb, Stoh nebo Malý a Velký Rozsutec, v dálce můžete vidět osaměle stojící Babí horu a Pilsko. Z okolních pohoří je skvěle vidět sousední Velká Fatra, ale i vzdálenější Nízké Tatry a Západní Tatry.

Sestupte stejnou cestou na chatu pod Chlebom a pokračujte dál po zelené. Ta hned za chatou začne klesat po staré sjezdovce, na jejímž konci se na několik okamžiků dostanete do lesa tvořeného nízkými stromky. Z něho za chvíli zase vyjdete na vykácenou plochu pod rozcestím Čiertaž. Překročte širší cestu pod rozcestníkem a pokračujte po pěšině po okraji vykáceného místa a vejděte znovu do lesa. Po několika minutách dojdete na svážnici, po které sestoupíte až k rozcestí Zajacová (720 m), kde začíná asfalt.

Pokračujte stále po zelené. Z ní na okraji lesa odbočte vlevo na širokou cestu pro terénní auta, vedoucí po lukách do Šútova (460 m), do kterého to odsud už není daleko. Z Šútova zbývá ujít ještě nepříjemný kilometr a půl po asfaltové silnici zpět na vlakovou zastávku, nebo o něco méně po žluté značce do Rieky, pokud tu máte auto.

Užitečné informace

Líbí se Vám túry a fotky na tomto webu?

Připravil jsem pro Vás ebook Nejhezčí túry na Slovensku.

Inspiraci a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém telefonu. I bez internetu.

Martin Pánek, autor Tatra Adventures

Užitečné informace

Ze Žiliny nebo Ružomberku osobním vlakem do Šútova.

Vyhledat spojení

Autem ze Žiliny po silnici E50, u vodní nádrže Krpeľany odbočit vlevo na Rieku, kde je možné zaparkovat, nebo pokračovat dál do Šútova a vrátit se sem po žluté značce.

Šútovo, vlaková zastávka modra Rieka (0:20) modra Šútovský vodopád (1:40) modra Mojžíšovy prameny (2:10) modra chata pod Chlebom (3:30) zelena Snilovské sedlo (4:00) cervena Velký Kriváň (4:30) cervena Snilovské sedlo (4:50) zelena chata pod Chlebom (5:15) zelena Zajacová (6:35) zelena Šútovo (7:00) zelena Šútovo, vlaková zastávka (7:20)

  • Ze Snilovského sedla můžete vystoupit i na Chleb (0:45), další velice oblíbený malofatranský vrchol
  • Nocleh na chatě pod Chlebom a napojení na hřebenovku, případně túra na některý z vrcholů poblíž a sestup do Vrátné doliny
  • U Snilovského sedla je horní stanice lanovky (www.vratna.sk), kterou se můžete svézt na opačnou stranu pohoří do Vrátné doliny. Sestoupit do Vrátné doliny můžete i po svých po zeleně značené cestě ze Snilovského sedla (1:30)

Šútovský vodopád

Šútovský vodopád

Chata pod Chlebom s Velkým Kriváněm v pozadí

Chata pod Chlebom s Velkým Kriváněm v pozadí

Malý Kriváň a Pekelník ze svahů Velkého Kriváně

Malý Kriváň a Pekelník ze svahů Velkého Kriváně