Project Description

Velký Choč (1 608 m) je jedním z našich nejoblíbenějších vrcholů. Není tu tolik zdaleka tolik turistů jako třeba ve Vysokých Tatrách, výstup netrvá moc dlouho a díky své poloze nabízí nádherné výhledy do všech stran.

Trasa na mapě
  • 5:00 h

  • 10 km

  • 950 m

  • NE

Výchozí/cílový bod: Valaská Dubová

Voda po cestě: pramen u přístřešku kousek nad vesnicí, popř. pramen poblíž Stredné polany

KMZ ke stažení: stáhnout   [ ? ]

Výstup na Velký Choč

Z centra Valaské Dubové (665 m) se vydejte po modré značce, mírně stoupající asfaltovou silnicí, která se hned za vesnicí změní na kamenitou cestu pozvolna stoupající mezi loukami. Již kousek za vesnicí se začnou otevírat výhledy na kopce okolo. Po chvíli po pravé straně uvidíte přístřešek, u kterého je možné nabrat čerstvou vodu z pramene.

Za přístřeškem se široká cesta změní v pěšinu vedoucí do lesa, ve kterém začnete stoupat trochu prudšeji mezi stále strmějšími svahy. Po té, co projdete pod suťovým polem, nad kterým se tyčí vápencová stěna vrcholu Soliská, začne cesta stoupat ještě strměji do krátkého, úzkého kaňonu. Za Kaňonem se cesta stáčí vpravo a stoupá lesem až na rozlehlé pastviny Stredné polany (1250 m).

Velký Choč - video

Hotel Choč

Hned na okraji pastviny je pod osamoceným, vysokým stromem ukazatel, který vás nasměruje na zeleně značenou cestu k vrcholu Velkého Choče. Několik desítek metrů za ukazatelem, schovaný za několikametrovým klesáním, je hotel Choč – dřevěná salaš s ohništěm uvnitř a spoustou místa k přespání ať už v přízemí nebo na vyvýšené plošině z prken. Podlaha je z velké části tvořena hlínou, střecha prosakuje a stěny příliš netěsní – noc zde strávená je tedy opravdovým dobrodružstvím. Asi deset minut chůze od hotelu je i pramen, ten je ale velmi slabý a není dobré na něj příliš spoléhat, zejména koncem léta a na podzim může být vyschlý.

Od rozcestí pokračujte zeleně značenou pěšinou, zpočátku po okraji pastviny, později opět stoupáním v lese. Tady narazíte na krátký skalnatý úsek, kde si ve výstupu pomůžete rukami. Žádný strach, není to nic těžkého, ani nebezpečného. Z lesa plynule přejdete do hustého porostu kleče, který sahá až k samotnému skalnatému vrcholu, a začnou se otevírat první výhledy na okolní pohoří. Výstup ze Stredné polany na Velký Choč vám bude trvat asi hodinu. Na vrcholu se můžete zapsat do vrcholové knihy a vychutnat si dechberoucí výhledy na Západní Tatry, Nízké Tatry, Velkou Fatru a Malou Fatru, Kubískou holi a mnohé další vrcholy, ale i na vodní nádrž Liptovská Mara.

Líbí se Vám túry a fotky na tomto webu?

Připravil jsem pro Vás ebook Nejhezčí túry na Slovensku.

Inspiraci a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém telefonu. I bez internetu.

Martin Pánek, autor Tatra Adventures

Užitečné informace

Vlakem do Ružomberka, naproti vlakové stanici je autobusové nádraží odkud jezdí každou chvíli autobusy do Valaské Dubové (směr Dolný Kubín nebo Komjatná).

Vyhledat spojení

Autem jeďte přes Ružomberok směr Dolný Kubín a odbočte do Valaské Dubové. Není tu žádné vyhrazené parkoviště – parkuje se většinou v centru vesnice.

Valaská Dubová modra Stredná polana (2:00) zelena Velký Choč (3:00) -> a zpět (celkem 5:00)

  • Z Velkého Choče je možné sestoupit po červeně značené cestě do vesnice Lúčky (2:30) a navštívit místní vodopád. Během sestupu narazíte na přístřešek s půdou kousek za rozcestím Žimerová (1100 m), vhodný k přenocování. Z Lúček se dostanete autobusem do Ružomberka.
  • Sestup do Ružomberka. Zpět na Strednú polanu, odtud po modré do sedla Spuštiak a dále po červená okolo hradu Likavka do Ružomberka (4:00).

Hotel Choč s výhledem na Velký Choč

Hotel Choč s výhledem na Velký Choč

Na Stredné Polaně

Na Stredné Polaně

Výhled z Velkého Choč na vrcholy Malé Fatry - Malý a Velký Kriváň, Chleb, Poludňový grúň, Stoh a Malý a Velký Rozsutec

Výhled z Velkého Choče na vrcholy Malé Fatry – Malý a Velký Kriváň, Chleb, Poludňový grúň, Stoh a Malý a Velký Rozsutec

Západní Tatry z vrcholu Velkého Choče

Západní Tatry z vrcholu Velkého Choče

Vrchol Velkého Choče s hřebenem Nízkých Tater v pozadí

Vrchol Velkého Choče s hřebenem Nízkých Tater v pozadí