Project Description

Šíp (1 170 m) se vypíná nad soutokem řek Váh a Orava, mezi Velkou a Malou Fatrou. Patří mezi málo navštěvované vrcholy, proto láká spíš dobrodružnější povahy, upřednostňující úzké pěšinky před širokými vydupanými cestami.

Trasa na mapě
  • 4:10 h

  • 10 km

  • 780 m

  • ANO

Výchozí/cílový bod: Stankovany, vlaková zastávka

Voda po cestě: pramen v osadě Podšíp

KMZ ke stažení: stáhnout   [ ? ]

Výstup na Šíp

Ze Stankovan se vydáte po žlutě značené cestě podél železnice a po chvíli odbočíte vpravo, projdete okolo hřbitova po pravé straně a zvolna začnete stoupat mezi loukami za vesnicí. Nedaleko od vesnice překročte potok a na následujícím rozcestí se držte vpravo. Pokračujte po cestě a po té, co se prudce stočí vpravo, hledejte pěšinu po levé straně, kam žlutě značená cesta odbočuje. Asi po padesáti minutách chůze od Stankovan dojdete na rozlehlou pastvinu v Žaškovském sedle, držte se po levé straně pastviny a hledejte rozcestník.

Od rozcestníku v Žaškovském sedle začnete stoupat lesem, ze kterého se několikrát naskytne výhled na Velký Choč a Západní Tatry. V těchto místech není značení zrovna ideální a zvláště na podzim, kdy je na zemi spousta bukového listí, může být cesta tu a tam nejasná. Asi po hodině a dvaceti minutách vás cesta dovede na vrchol Šípu ležící ve výšce 1170 metrů nad mořem. Odtud si můžete vychutnat výhledy na Západní Tatry, Velký Choč, Velkou Fatru nebo i Nízké Tatry, nebo na řeku Váh a vesnice Stankovany a Lubochňa dole v údolí.

Šíp a osada Podšíp - video

Z vrcholu pokračujte dál na o něco málo nižší Zadný Šíp. Během asi půl hodiny trvající cesty se vám otevře několik výhledů na Kubínskou holi a na Velký Rozsutec a Stoh v Malé Fatře a protáhnete se úzkou sklaní průrvou v krátké skalnaté části cesty. Na vrcholu Zadního Šípu se tyčí ohromný dřevěný kříž, který je dobře vidět i z obcí v údolí. Naproti vám přes údolí je vrchol Kopa (Velká Fatra).

Drevenicová osada Podšíp

Sestup do osady Podšíp je místy poměrně strmý a po dešti velmi kluzký. Podšíp je stará drevenicová osada, ve které se některé drevenice ještě dnes využívají a dodnes zde můžeme vidět pasoucí se krávy. Celé místo na člověka působí jako by se vrátil v čase. Nikdy sem nedorazila elektřina a pro vodu si lidé stále chodí k prameni. Na pramen v osadě ukazují cedulky, takže se i vy můžete osvěžit chladnou a čistou vodou.

Cesta do Stankovan odtud není vyznačena, ale nasměruje vás na ni šipka na rozcestníku v Podšípu. Jakmile cestu najdete, držte se jí a nikde neodbočujte. Když vás dovede na lesní silnici, traverzující svah, pouze ji překročte a na druhé straně se pusťte po pěšině dál dolů. Pěšina nakonec vyústí na cestu vedoucí podél železnice, odbočte vlevo a držte se cesty až do Stankovan.

Líbí se Vám túry a fotky na tomto webu?

Připravil jsem pro Vás ebook Nejhezčí túry na Slovensku.

Inspiraci a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém telefonu. I bez internetu.

Martin Pánek, autor Tatra Adventures
Otázky? Tipy? Připomínky? Napište je do komentáře!

Osobním vlakem ze Žiliny nebo Ružomberka do stanice Stankovany.

Vyhledat spojení

Autem odbočte v Lubochni ze silnice E50 na most přes řeku Váh a za ním vlevo na Stankovany. Zaparkovat můžete třeba naproti hřbitovu na kraji vesnice, o kolo kterého vede túra.

Stankovany, vlaková zastávka zluta Žaškovské sedlo (0:50) zluta Šíp (2:10) zluta Zadný Šíp (2:40) zluta Podšíp (3:20) seda Stankovany, vlaková zastávka (4:10)

  • Před několika lety bylo možné z Podšípu sestoupit po žlutě značené cestě až k vlakové zastávce Kralovany – zastávka na železnici KralovanyTrstená. Momentálně je ale uzavřena jediná lávka, po které se dala překročit řeka Orava.

Výhled z Šípu na údolí Váhu a Velkou Fatru

Výhled z Šípu na údolí Váhu a Velkou Fatru

Podšíp

Podšíp

Letní kolekce BUFF®

Zadejte kód „TATRA15“ a získejte 15% slevu na nákup v eshopu HeadWear.cz!

Přejít do eshopu

* Sleva se nevztahuje na již zlevněné produkty.

Partner webu