Rysy jsou nejvyšším vrcholem Slovenska, kam můžete vystoupit bez horského vůdce. Sousední, o čtyři metry nižší vrchol je dokonce nejvyšší vrchol Polska. Výstup na Rysy je zážitkem, který byste si neměli nechat ujít. Cesta na vrchol vás provede okolo horských ples, přes řetězy a okolo nejvýše položené horské chaty – chaty pod Rysmi.

Výstup na Rysy

Ať už přijedete vlakem nebo autem, vydejte se k Štrbskému plesu, na jehož jižní straně je rozcestí, odkud zahájíte túru. Pusťte se po červené značce, která zprvu obchází pleso zprava, po chvíli odbočí vpravo a po 200 metrech vás dovede na asfaltovou silnici k rozcestí Pred Heliosom. Stále sledujíc červenou značku půjdete chvilku podél asfaltové silnice a na křižovatce za mostem, na rozcestí odbočka Pri Heliose, odbočíte na lesní pěšinu, pozvolna stoupající lesem až před rozcestí Trigan ve výšce 1 499 metrů, odkud je cesta jen mírně zvlněná a otevírají se z ní první výhledy na protější Zlomiskovou dolinu a vrchol Ostrva. Asi kilometr od tohoto rozcestí narazíte na pramen a kousek za ním následuje krátký sestup k lávce přes Hinčov potok na dně Mengusovské doliny. Asi 300 metrů od lávky je rozcestí Nad Popradským plesom (1 500m), odkud můžete pokračovat několik desítek metrů po červené značce a prohlédnout si Popradské pleso.

Z rozcestí Nad Popradským plesom pokračujte po modré značce, která mírně stoupá lesem a později kosodřevinou v Mengusovské dolině. Asi po kilometru narazíte na neupravený pramen. Po dalších asi sto metrech překročíte potok po lávce, u které si můžete odpočinout na lavičkách. Kousek od lávky je rozcestí Nad Žabím potokom (1 580m), kde odbočíte vpravo na červenou značku.

Přes řetězy na chatu pod Rysmi

V serpentinách, vedoucích zpočátku stále kosodřevinou, prudce vystoupáte asi 350 výškových metrů k Žabím plesům, kde se stoupání zmírní, a vy si budete moct vychutnat panorama okolních štítů. Mírné stoupání vás provede nad pravým břehem Velkého Žabího plesa a za nedlouho se sklon svahu znovu zvýší a serpentinami se dostanete pod skalní stěnu. Tady čeká nejnáročnější úsek celé túry – řetězy zajištěný a kramlemi osazený traverz skalní římsou vpravo. Průchod zajištěným úsekem není až tak obtížný a tak řetězy přijdou vhod hlavně při špatném počasí. Následuje několik strmých serpentin a objeví se před vámi chata pod Rysmi (2 245 m). Už jen fakt, že jde o nejvýše položenou horskou chatu Slovenska, vybízí k zastávce na zasloužené občerstvení.

Od chaty pokračujte po červené značce až do sedla Váha (2 337 m), zpočátku táhlým stoupáním po levé straně doliny se strmým výšvihem do sedla. Než se vydáte vlevo a začnete stoupat na Rysy, určitě neodoláte nádherným výhledům, které na vás v sedle čekají. První kroky k vrcholu vedou ještě po zřetelné kamenité stezce, ta ale časem zmizí, až si nakonec budete muset při výstupu pomáhat také rukama.

Výhled z Rysů

Rysy jsou vynikajícím vyhlídkový vrcholem, a tak při dobrém počasí uvidíte okolní vrcholy Kriváň, Slavkovský štít, Gerlachovský štít ve Vysokých Tatrách nebo třeba Baranec a Bystrou v sousedních Západních Tatrách. Na jihu je při dobré viditelnosti možné vidět dlouhý hřeben Nízkých Tater. Přímo pod sebou můžete spatřit Žabí plesa, okolo kterých jste procházeli jen před pár hodinami. Na polské straně pak Czarny staw a Morskie oko.

Po stejné cestě sestupte nazpět přes chatu pod Rysy do Štrbského plesa.

Užitečné informace

Jeďte vlakem do Štrby, odtud ozubnicovou železnicí až na Štrbské Pleso. Pokud pojedete autem, zaparkujte na některém z placených parkovišť ve Štrbském Plese.

Vyhledat spojení

Štrbské Pleso cervena rázcestie Pred Heliosom (0:10) cervena odbočka Pri Heliose (0:15) cervena Trigan (0:45) cervena rázcestie Nad Popradským plesom (1:30) modra rázcestie Nad Žabím potokom (2:00) cervena chata pod Rysy (4:00) cervena Rysy (5:00) -> a zpět (7:45)

Štrbské Pleso, pramen mezi rozcestím Trigan a Nad Popradským plesom, chata pri Popradskom plese, pramen před rozcestím Nad Žabím potokom, chata pod Rysy

bez alternativ

Fotogalerie

Výstup na Rysy
Výhled z Rysů na Západ
Kadibudka z nejhezčím výhledem je na chatě pod Rysy

Video