Project Description

Jedna z nejhezčích a nejnáročnějších túr Západních Tater a vůbec celého Slovenska vede přes Tri kopy a Baníkov. Připravte se na úzké a exponované skalní hřebeny, přelézaní skalnatých úseků přidržujíce se železných řetězů upevněných ke skále. Zkrátka sen vysokohorského turisty a noční můra každého kdo trpí strachem z výšky.

Trasa na mapě
  • 9:25 h

  • 18,5 km

  • 1 360 m

  • ANO

Výchozí/cílový bod: Zverovka, rázcestie

Voda po cestě: občerstvení u rozcestí Šindlovec, Ťatliakova chata, pramen nad Ťatliakovou chatou

KMZ ke stažení: stáhnout   [ ? ]

Výstup na Tri kopy a Baníkov

Z autobusové zastávky v zatáčce se vydejte po červené značce na vedlejší asfaltovou cestu, kde po pár minutách minete penzion Šindlovec a za několika zatáčkami dojdete na rázcestie Šindlovec – bývalé parkoviště s bufetem. Pokud jste přijeli autem, dojdete sem z parkoviště po zelené značce. Stoupejte dál asfaltovou cestou, ze které se tu a tam otevře výhled na hlavní hřeben s vrcholy Tri kopy, Hrubá kopa, Baníkov nebo Spálená, přes rozcestí Adamcula (1 189 m), stále po červené značce, až k bufetu na rozcestí bývalá Ťatliakova chata (1 350 m), kde můžete zakoupit občerstvení a posedět na lavičkách. Za bufetem je uměle vytvořené Ťatliakovo jazero, odkud je krásný pohled na dvojitý vrchol Ostrého Roháče a na Plačlivé.

Baníkov a Tri kopy - video

Túra v opačném směru: Roháčský vodopád – Baníkovské sedlo – Baníkov – Tri kopy – Smutné sedlo

Pokračujte po modře značené pěšině, pozvolna stoupající Smutnou dolinou. Asi po deseti minutách chůze od chaty narazíte na vydatný pramen, ze kterého si můžete doplnit vodu. Po dalších dvaceti minutách minete rozcestí Smutná dolina (1 522 m), pokračujte ve stoupání dalších téměř 450 výškových metrů modře značenou pěšinou, která je v závěru doliny trochu strmější a tvoří tu několik serpentin, kterými vystoupáte až do Smutného sedla (1 962 m).

Odtud až po Baníkov se budete pohybovat v exponovaném skalnatém terénu s možným nebezpečím pádu a pro jehož překonání se často neobejdete bez použití rukou. Tato část hřebene patří mezi nejnáročnější v celých Západních Tatrách. Pokud nemáte zkušenosti s pohybem ve vysokohorském terénu, zvolte raději nějakou jednodušší túru.

Po řetězech přes Tri kopy a Baníkov

V sedle odbočte na červenou značku vpravo a začněte stoupat strmou skalnatou cestou, plnou kamenů, ujíždějících pod nohami, na Tri kopy (2 136 m). Hned po tom, co obejdete první vrchol, se objeví první úsek osazený řetězem pro přidržení. Jak budete klesat a stoupat mezi jednotlivými vrcholy Třech kop, narazíte ještě na několik dalších řetězů. Po sestupu z posledního vrcholu vás čeká technicky nenáročný výstup pěšinou na Hrubou kopu (2 166 m), která je jako stvořená na krátký odpočinek v trávě a užívání si skvělých výhledů nejen na ostatní vrcholy Západních Tater, ale i na vzdálenější Vysoké Tatry a Nízké Tatry.

Cesta přes Tri kopy

Cesta přes Tri kopy

Následuje krátký sestup do širokého sedla, za kterým začíná technicky poměrně náročný výstup na Baníkov (2 178 m). Výstupová cesta vede často přímo po úzkém a exponovaném skalnatém hřebenu, tu a tam osazeným řetězem. Skaliska se občas dají obejít vyšlapanou pěšinou o několik metrů níž, ale často se náročným úsekům vyhnout nedá. Náročný výstup končí až na samotném vrcholu Baníkova, za kterým následuje mnohem méně náročný sestup do Baníkovského sedla (2 040 m).

V sedle odbočte vpravo a sledujíc žlutou značku začněte prudce klesat serpentinami do Spálené doliny. Postupně se klesání zmírní a objeví se první kosodřevina. Asi po dvou kilometrech chůze ze sedla minete rozcestí pod Hrubou kopou (1 577 m) a budete pokračovat v sestupu kosodřevinou po žluté značce dalších asi sto výškových metrů až na rozcestí pod Predným zeleným (1 473 m), kde si může unavený turista odpočinout u jednoho z několika stolů s lavičkami.

Za rozcestím se cesta ponoří do lesa a po dvaceti minutách sestupu vás dovede k dřevěnému mostku přes potok, přes který vede krátká odbočka k Roháčskému vodopádu (1 340 m). Vodopád je doslova za rohem a rozhodně stojí za to ho navštívit. Pod vodopádem následuje už jen krátké strmější klesání, pak se cesta rozšíří a sklon zmírní. Přes dřevěnou lávku překročíte potok a za několik okamžiků dojdete na asfaltovou silnici, jež se po několika zatáčkách napojí na hlavní cestu Roháčské doliny na rozcestí Adamcula. Odtud pokračujte zpět na zastávku nebo k autu po stejné cestě.

Líbí se Vám túry a fotky na tomto webu?

Připravil jsem pro Vás ebook Nejhezčí túry na Slovensku.

Inspiraci a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém telefonu. I bez internetu.

Martin Pánek, autor Tatra Adventures

Užitečné informace

Nejdřív se musíte dostat do Zuberce, turistického střediska na východním okraji Západních Tater. Nejrychlejší varianta je jet vlakem do Liptovského Mikuláše a odtud autobusem do Zuberce. Autobus z Liptovského Mikuláše ale jezdí jen jednou nebo dvakrát denně. Pomalejší, ale malebnější, variantou je jet vlakem do Kralovan, zde přestoupit na osobní vlak ve směru Trstená a vystoupit asi po hodině a čtvrt na zastávce Podbiel. Z Podbielu do Zuberce jezdí autobusy každou chvíli a některé z nich zajíždějí přímo k vlakové zastávce.

Ze Zuberce jezdí několikrát denně autobus ve směru chata Zverovka. Vystupte na předposlední zastávce Tatliakova chata rázcestie.

Vyhledat spojení

Pokud pojedete autem, můžete ho zaparkovat na placeném parkovišti u Zverovky nebo na větším parkovišti v Roháčské dolině pod lyžařským střediskem.

Zverovka, rázcestie cervena Šindlovec, rázcestie (0:20) cervena Adamcuľa (0:55) cervena Ťatliakova chata (1:25) modra rázcestie Smutná dolina (2:55) modra Smutné sedlo (4:10) cervena Baníkov (6:25) cervena Baníkovské sedlo (6:40) zluta Pod Hrubou kopou (7:40) zluta rázcestie pod Predným zeleným (7:55) zluta Roháčský vodopád (8:15) zluta Adamcuľa (8:35) cervena  Šindlovec, rázcestie (9:05) cervena Zverovka rázcestie (9:25)

  • Na túru se můžete vydat také z liptovské strany Roháčů ze Žiarské doliny. Z ústí doliny se vydejte po modré značce přes Žiarskou chatu (1:30) do Smutného sedla (3:30). Pokračujte přes Tri kopy, Hrubou kopu a Baníkov podle popisu výše. Z Baníkova sestupte po zelené značce přes vrchol Príslop zpět na Žiarskou chatu (2:00) a po modré značce se vraťte k ústí doliny (3:15).

Baníkov, Pachola a Spálená z Hrubé kopy

Baníkov, Pachola a Spálená z Hrubé kopy

Baníkov

Baníkov

Takovým terénem vede výstup na Baníkov

Takovým terénem vede výstup na Baníkov

Otázky? Tipy? Připomínky? Napište je do komentáře!
Partner webu

Zimní kolekce BUFF®

Zadejte kód „TATRA15“ a získejte 15% slevu na nákup v eshopu HeadWear.cz!

Přejít do eshopu

* Sleva se nevztahuje na již zlevněné produkty.