Mnoho lidí tvrdí, že Velký Rozsutec je nejhezčí vrchol celého Slovenska. To je poměrně odvážné tvrzení, ale titul nejhezčí vrchol Malé Fatry se mu upřít nedá. Když k tomu přidáte úchvatnou výstupovou cestu po lávkách a žebřících úzkými kaňony Jánošíkových dier, dostanete překrásnou túru, kterou by byla velká škoda opominout.

Výstup na Velký Rozsutec

Skaliska Velkého Rozsutce se tyčí přímo nad Štefanovou a tvoří tak výraznou místní dominantu. Z parkoviště na začátku Štefanové (625 m), kde zastavuje i autobus, se vydejte po žluté značce přes most a na následující křižovatce odbočte vlevo. Pokračujte v chůzi po silnici asi 200 metrů a na další křižovatce odbočte opět vlevo. Po několika desítkách metrů skončí asfalt, cesta vás vyvede z vesnice a začne zvolna stoupat. Po několika minutách odbočíte ze široké cesty vlevo na pěšinu, která se po krátkém stoupání lesem opět napojí na širokou polní cestu. Vydejte se po cestě vlevo, a po 200 metrech dojdete do sedla Vrchpodžiar (745 m).

Ze sedla následuje krátký sestup po žluté značce ke kolibě Podžiar, kde je možné v sezoně zakoupit občerstvení. Za kolibou překročte potok k rozcestí Podžiar (715 m), kde odbočíte vpravo na modře značenou pěšinu, vedoucí prvních pár minut loukou. Za ní vás pěšina zavede do lesa, do horní části Jánošíkových dier nazývané také Horné diery.

Jánošíkove diery

Zde vás čeká výstup podél Hlbokého potoka, který zde vytvořil úzké skalní soutěsky, četné vodopády a skalní útvary. Cesta přes Jánošíkove diery mnohdy vede po lávce přímo nad potokem nebo po žebříku nad vodopádem. Najdou se i skalnaté úseky, pro jejichž bezpečné překonání přijde vhod ocelové lano, které je místy upevněno ke skále.

Takovým terénem budete stoupat až k rozcestí pod Pálenicou (900 m), kde se údolí rozšíří. Mírným stoupáním pokračujte po modré značce na rozcestí pod Tesnou Rizňou (935 m), kde odbočíte vpravo do menšího údolí a opět překonáte několik žebříků a lanem zajištěných úseků. Asi po jedné a půl hodině a 250 metrech nastoupaných Tesnou Rizňou se stoupání zmírní a vyjdete z lesa na louku s krásným výhledem na Malý Rozsutec.

Za okamžik minete rozcestí Pod Tanečnicou (1 184 m), dalších několik minut půjdete lesem a ocitnete se na druhé louce. Zde je nepříliš dobře označená odbočka k prameni, který je jen několik metrů vlevo od cesty a vede k němu vyšlapaná pěšinka. Pramen není příliš vydatný a není dobré na něj v pozdním létě a začátkem podzimu příliš spoléhat. Od pramene je to již jen něco málo přes 100 metrů do sedla Medzirozsutce (1 200 m).

Výstup na Velký Rozsutec

V sedle odbočte vpravo na červeně značenou stezku k vrcholu Velkého Rozsutce (1 609 m). Při výstupu ze sedla na vrchol se překonává převýšení přes 400 metrů a výstup trvá asi hodinu a půl. Cesta vede zpočátku lesem, později kosodřevinou a až těsně před vrcholem se objeví několik skalních úseků, které však nejsou nijak obtížné ani nebezpečné. Z vrcholu je překrásný výhled nejen na Malý Rozsutec, Stoh, Osnicu, Poludňový Grúň, Velký Kriváň a Malý Kriváň a další vrcholy Malé Fatry, ale i vzdálenější Velký Choč, Západní Tatry, Velkou Fatru, Nízké Tatry nebo Babí horu na Oravě.

Sestup do sedla Medziholie (1 185 m) vede po červené značce a zejména ze začátku je skalnatý, strmý a místy i exponovaný. V náročnějších částech je sestup usnadněn řetězy. Pokud vám nedělaly problém žebříky Jánošíkových dier, neměl by pro vás být problém ani výstup na Rozsutec a sestup z něho.

Kousek od rozcestníku v sedle Medziholie, směrem do sedla Osnice, je pramen, kde si můžete doplnit vodu. Ze sedla pokračujte po zelené značce zprvu mírným klesáním, se skalisky Rozsutce po pravé ruce; sestoupíte do bukového lesa, kde je klesání už o něco prudší. Po necelých dvou kilometrech minete rozcestí Šlahorka (950 m) a po dalších sestoupaných metrech se dostanete do řidšího lesa s úzkými loukami nad Štefanovou, s občasnými výhledy na část Vrátné doliny.

Na začátku vesnice projdete okolo prvních chat a u chaty Pod Lampášom se napojíte na asfaltovou cestu. Po 200 metrech na křižovatce odbočte vlevo a za několik okamžiků stanete zpět na parkovišti, odkud jste vycházeli.

Užitečné informace

Ze Žiliny autobusem přes Terchovou do Štefanové ve Vrátné dolině.

Vyhledat spojení

Autem ze Žiliny po silnici č. 583 do Terchové, odtud skrz Tiesňavy do Vrátné doliny do Štefanové. Hned na okraji je velké placené parkoviště.

Štefanová zluta Vrchpodžiar (0:30) zluta Podžiar (0:35) modra pod Pálenicou (1:10) modra pod Tesnou Rizňou (1:20) modra pod Tanečnicou (2:15) modra sedlo Medzirozsutce (2:35) cervena Velký Rozsutec (3:45) cervena sedlo Medziholie (4:45) zelena Štefanová (6:00)

koliba Podžiar, pramen u sedla Medzirozsutce, pramen pod sedlem Medziholie

 • V případě náhlého zhoršení počasí je možné rychle sestoupit z rozcestí Pod Pálenicou po zeleně značené stezce zpět do Štefanové (1:00).
 • Pokud vás nepřízeň počasí zastihne v sedle Medzirozsutce nebo se na výstup na Velký Rozsutec necítíte, můžete ho do sedla Medziholie obejít modře značeným traverzem (1:00) a ušetřit tak mnoho času i nastoupaných metrů.
 • Túru je možné zahájit i z Bieleho Potoka od hotelu Diery po modré značce a projít přes Dolné nebo Nové diery (žlutá značka) a na popisovanou túru se napojit na rozcestí Podžiar (0:45).
[adinserter block="1"]

Fotogalerie

Velký Rozsutec
Výstup na Velký Rozsutec přes Jánošíkove diery
Svítání na vrcholu Velkého Rozsutce

Video

38 Comments

 1. Kamila 16.9.2023 at 7:02 - Reply

  Dobrý den,
  jdeme na Velký Rozsutec a chci se zeptat, jestli má cenu brát sebou hole, jestli je využijeme?
  Děkuji

  • Martin, Tatra Adventures 18.9.2023 at 7:39 - Reply

   Dobrý den, hole jsou rozumně využitelné přes polovinu trasy. V Jánošíkovych dierách Vám budou spíš překážet a stejně tak okolo vrcholu Velkého Rozsutce a při sestupu z vrcholu do sedla Medziholie.

   Užijte si Malou Fatru! ;)

 2. Jan 7.9.2023 at 23:37 - Reply

  Dobrý den chtěl bych se zeptat zda je možné vystoupat na velky rozsutec i v listopadu jestli jsou v tomto měsíci příznivé podmínky či nikoli předem děkuji za odpověď.

  • Martin, Tatra Adventures 13.9.2023 at 10:31 - Reply

   Dobrý den,

   listopad je oproti letním měsícům méně vhodný. Pokud budete mít štěstí na dobré počasí, nebude výstup na Velký Rozsutec nijak složitější než v létě. V listopadu ale počasí bývá chladnější, deštivější a v této výšce už mohou být srážky sněhové. Výstup pak může být mnohem obtížnější.

   Doporučuji před výstupem sledovat vývoj počasí a výstrahy HZS ( https://hzs.sk/mala-fatra/ ). Podle aktuálních podmínek, vlastních zkušeností a kondice se pak rozhodonut zda výstup uskutečnit, nebo ne.

   Užijte si Malou Fatru ;)

 3. Kateřina Domesová 16.11.2022 at 12:34 - Reply

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, zda je MF – výstup na Velký Rozsutec momentálně nějak omezen?
  Děkuji

 4. Anezka 28.6.2022 at 19:22 - Reply

  Ahojky,
  Muzu se zeptat, kolik je to km okruh ze Štefanové na Velký Rozsutec?
  Předem dekuji,
  Anezka

  • Martin, Tatra Adventures 29.6.2022 at 7:51 - Reply

   Ahoj, celý okruh je cca 12 km.

   Užijte si Velký Rozsutec! ;)

 5. Michal Vahancik 13.9.2021 at 11:16 - Reply

  Dobry den.chci jit na vylet na Janosikove diery jeno ze nevim jestli jsou otevrene i v Listopadu(November)

  Dekuji.

  • Martin, Tatra Adventures 13.9.2021 at 11:30 - Reply

   Dobrý den, Jánošíkove diery jsou otevřené celoročně. Užijte si výlet! ;)

  • Lenka Jurečková 23.4.2022 at 8:30 - Reply

   Dobrý den, mam trochu strach z výšek a jak vidím sestup z VR, tak to bych asi nezvládla. Myslíte, že Malý Rozsutec je v tomto ohledu příjemnější? Nebo si raději zajít na Dolné a Nové Diery? Předpokládám, že se nedají projít Diery (kterékoliv) a vracet se stejnou cestou zpět, že je to vždy „jednosměrka“… děkuji.

   • Martin, Tatra Adventures 26.4.2022 at 13:53 - Reply

    Dobrý den Lenko,

    pro výstup na Velký Rozsutec (i sestup z něj) můžete použít cestu ze sedla Medzirozsutce, na tomto úseku nejsou moc obtížné pasáže.

    Malý Rozsutec má také své náročnější místo s řetězy, které občas dává lidem se strachem z výšek zabrat.

    Jánošíkove diery jsou jednosměrné a pro sestup slouží zeleně značená cesta z rozcestí Pod Tanečnicou do sedla Vrchpodžiar.

    Užijte si Malou fatru ;)

 6. Monika 17.8.2020 at 15:12 - Reply

  Dobrý den, dá se na Velký Rozsutec vyjít ze strany od Medziholie i se psem? Z mapy nepoznám jak náročné žebříky jsou, a jestli bych zvládla hafana přes ně vynést :) Děkuji předem za odpověď

  • Martin, Tatra Adventures 18.8.2020 at 16:51 - Reply

   Dobrý den Moniko,

   po cestě ze sedla Medziholie na Velký Rozsutec nenarazíte na žádné žebříky, jen několik skalnatých úseků s řetězy. Pes, který je na horský terén zvyklý by to s trochou pomoci asi zvládnout mohl. :)

   • Tereza 13.6.2022 at 19:23 - Reply

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Poprvé jedeme na Slovensko a asi kousek blby dotaz. Dají se po cestě potkat nějací méďové.? Strašně se tam těšíme ale mám z toho docela strach.

    • Tereza 13.6.2022 at 19:25 - Reply

     Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Poprvé jedeme na Slovensko a asi kousek blby dotaz. Dají se po cestě potkat nějací méďové.? Strašně se tam těšíme ale mám z toho docela strach.

    • Martin, Tatra Adventures 15.6.2022 at 10:49 - Reply

     Dobrý den,
     setkání s medvědem se vyloučit nedá, ale přes den je na takto frekventovaných trasách šance velmi malá.

     Užijte si Slovensko ;)

 7. Michael 10.8.2020 at 17:49 - Reply

  Dobry den,
  je mozne nekde prespat ve stanu??? Dekuji za odpoved

  • Martin, Tatra Adventures 13.8.2020 at 13:48 - Reply

   Dobrý den,

   bohužel to možné není. Spaní ve stanu je kromě okolí horských chat v NP Malá Fatra zakázané.

 8. Mila Vašina 9.3.2020 at 20:38 - Reply

  Dobrý den,
  nevíte jestli se dá o prázdninách nocovat v obytném autě na parkovišti Štefanová.
  Děkuji.

 9. Matyáš 14.1.2020 at 14:41 - Reply

  Dobry den dá se vyjít ted v zimě na Velky Rozsutec slyšel jsem od známého že to je uzavřené tak jestli to není blábol

  • Martin, Tatra Adventures 16.1.2020 at 15:13 - Reply

   Dobrý den Matyáši, na Velký Rozsutec je uzávěra z obou sedel v termínu 1.3. – 15.6..

 10. Miloš P. 21.7.2019 at 22:32 - Reply

  Dobrý den,
  Dalo by se to zvládnout s dvouletým dítětem v krosně na zádech? Nejde ani tak o kondici ale spíš o průchodnost a bezpečí… Túra je to pěkná ale nevím jestli je to vhodné…
  Díky za odpověď.
  Miloš P.

  • Martin, Tatra Adventures 22.7.2019 at 15:27 - Reply

   Dobrý den Miloši,

   bohužel to si netroufnu posoudit. Názory na bezpečnost a vhodnost takových túr s dítěm v krosně se liší rodič od rodiče… :(

 11. Petra 7.6.2019 at 9:24 - Reply

  Dobrý den, plánujeme výlet na Velký Rozsutec z parkoviště v Štefanove přes Janošikovy diery, mohli by jste mi poradit jakou trasou zpátky na výchozí bod parkoviště v Štefanove, abychom nemuseli pozpátku zase přes Janošikovy diery?
  Děkuji za odpověď krásný den,

  • Martin, Tatra Adventures 7.6.2019 at 10:42 - Reply

   Dobrý den Petro,

   z Velkého Rozsutce sestupte po červené značce do sedla Medziholie. Sestup je docela prudký a je tu pár řetězů. Ze sedla pohodovým sestupem po zelené přímo do Štefanové.

   Užijte si MF ;)

 12. Anonym 17.8.2018 at 16:38 - Reply

  Jak dlouho to asi půjdeme??

  • Martin, Tatra Adventures 18.8.2018 at 10:42 - Reply

   Vychází to asi na 6 hodin čisté chůze. Hodně to závisí na kondici…

 13. Anonym 10.7.2018 at 16:21 - Reply

  Dobrý den,
  myslíte, že je reálné ujít tuto trasu i s naloženými batohy? Kondice letos není nějaká špičková. Děkuji. Dominika

  https://mapy.cz/s/2Pz4k

  • Martin, Tatra Adventures 11.7.2018 at 14:24 - Reply

   Dobrý den Dominiko,

   pokud myslíte za jeden den, tak opravdu hodně záleží na kondici a vytrvalosti. Vzdálenost není až tak velká, ale celkové stoupání (a klesání) se dost přibližuje 2 000 metrům, to už není pro každého.

   Na druhé straně pokud už máte s batohy něco nachozeno, pustil bych se do toho – další jeden krok vždycky nějak uděláte… a když ne, tak seběhnete do Vrátné doliny na bus – až po Stoh není o únikové cesty nouze a pak už je to jen z kopce.. :D

   Užijte si túru ;)

  • Martin, Tatra Adventures 8.7.2018 at 10:14 - Reply

   Dobrý den Robine,

   při dobré kondici to není problém! :)

 14. Anonym 2.5.2018 at 15:36 - Reply

  Dobrý den, chci se zeptat, zda jsou trasy na Velký Rozsutec otevřené, protože loni byly tuto dobou zavřene kvůli hnízdění ptáků… Děkuji

  • Martin, Tatra Adventures 3.5.2018 at 13:06 - Reply

   Dobrý den,

   obě červené výstupové trasy ze sedel na Velký Rozsutec jsou uzavřeny každoročně v době od 1. 3. do 15. 6..

 15. Jaromír Štach 17.4.2018 at 13:58 - Reply

  Zdravím, mám dotaz k Velkému Rozsutci. Někteří doporučují jít trasu opačně, tedy Stefanová, Medziholie, Velký Rozsutec, sedlo Medzirozsutce a přes Horné Diery zpět. Poradíte někdo? Chceme to jít s 12-letou dcerou, loni jsme bez větších problémů absolvovali Malý Rozsutec.

  • Martin, Tatra Adventures 18.4.2018 at 8:15 - Reply

   Dobrý den Jaromíre,

   opačný směr může někomu přijít lepší zřejmě kvůli několika řetězům na Velkém Rozsutci, které byste díky tomu šel nahoru a ne dolů. Neřekl bych ale, že jsou tak náročné, aby bylo potřeba kvůli nim měnit směr. Oproti tomu jít dolů Jánošíkovými dierami je velmi nepříjemné. Při sestupu se tu na mokrých skalách dost smeká a je tu spousta žebříků, které budete muset slézat dolů. V sozóně je tu navíc dost rušno a téměř všichni chodí Dierami nahoru, takže budete muset na mnoha místech čekat, až se cesta uvolní.

   Osobně bych opačný směr nedoporučoval.

   Užijte si výstup! ;)

   • Jaromír Štach 19.4.2018 at 7:44 - Reply

    Mnohokrát děkuji za rychlou odpověď. Teď už jen počkat, až bude trasa přístupná :-)

 16. Jatošovičová 31.8.2017 at 6:46 - Reply

  Zdravím mám ráda Tatry,opět bych je chtěla navštívit,i když jsem tam dlouho nebyla.Dokonce jsem chtěla jet na rekreaci Dovolená s Andělem,pořádá ji C.K.Atis