Mnoho lidí tvrdí, že Velký Rozsutec je nejhezčí vrchol celého Slovenska. To je poměrně odvážné tvrzení, ale titul nejhezčí vrchol Malé Fatry se mu upřít nedá. Když k tomu přidáte úchvatnou výstupovou cestu po lávkách a žebřících úzkými kaňony Jánošíkových dier, dostanete překrásnou túru, kterou by byla velká škoda opominout.

Výstup na Velký Rozsutec

Skaliska Velkého Rozsutce se tyčí přímo nad Štefanovou a tvoří tak výraznou místní dominantu. Z parkoviště na začátku Štefanové (625 m), kde zastavuje i autobus, se vydejte po žluté značce přes most a na následující křižovatce odbočte vlevo. Pokračujte v chůzi po silnici asi 200 metrů a na další křižovatce odbočte opět vlevo. Po několika desítkách metrů skončí asfalt, cesta vás vyvede z vesnice a začne zvolna stoupat. Po několika minutách odbočíte ze široké cesty vlevo na pěšinu, která se po krátkém stoupání lesem opět napojí na širokou polní cestu. Vydejte se po cestě vlevo, a po 200 metrech dojdete do sedla Vrchpodžiar (745 m).

Ze sedla následuje krátký sestup po žluté značce ke kolibě Podžiar, kde je možné v sezoně zakoupit občerstvení. Za kolibou překročte potok k rozcestí Podžiar (715 m), kde odbočíte vpravo na modře značenou pěšinu, vedoucí prvních pár minut loukou. Za ní vás pěšina zavede do lesa, do horní části Jánošíkových dier nazývané také Horné diery.

Jánošíkove diery

Zde vás čeká výstup podél Hlbokého potoka, který zde vytvořil úzké skalní soutěsky, četné vodopády a skalní útvary. Cesta přes Jánošíkove diery mnohdy vede po lávce přímo nad potokem nebo po žebříku nad vodopádem. Najdou se i skalnaté úseky, pro jejichž bezpečné překonání přijde vhod ocelové lano, které je místy upevněno ke skále.

Takovým terénem budete stoupat až k rozcestí pod Pálenicou (900 m), kde se údolí rozšíří. Mírným stoupáním pokračujte po modré značce na rozcestí pod Tesnou Rizňou (935 m), kde odbočíte vpravo do menšího údolí a opět překonáte několik žebříků a lanem zajištěných úseků. Asi po jedné a půl hodině a 250 metrech nastoupaných Tesnou Rizňou se stoupání zmírní a vyjdete z lesa na louku s krásným výhledem na Malý Rozsutec.

Za okamžik minete rozcestí Pod Tanečnicou (1 184 m), dalších několik minut půjdete lesem a ocitnete se na druhé louce. Zde je nepříliš dobře označená odbočka k prameni, který je jen několik metrů vlevo od cesty a vede k němu vyšlapaná pěšinka. Pramen není příliš vydatný a není dobré na něj v pozdním létě a začátkem podzimu příliš spoléhat. Od pramene je to již jen něco málo přes 100 metrů do sedla Medzirozsutce (1 200 m).

Výstup na Velký Rozsutec

V sedle odbočte vpravo na červeně značenou stezku k vrcholu Velkého Rozsutce (1 609 m). Při výstupu ze sedla na vrchol se překonává převýšení přes 400 metrů a výstup trvá asi hodinu a půl. Cesta vede zpočátku lesem, později kosodřevinou a až těsně před vrcholem se objeví několik skalních úseků, které však nejsou nijak obtížné ani nebezpečné. Z vrcholu je překrásný výhled nejen na Malý Rozsutec, Stoh, Osnicu, Poludňový Grúň, Velký Kriváň a Malý Kriváň a další vrcholy Malé Fatry, ale i vzdálenější Velký Choč, Západní Tatry, Velkou Fatru, Nízké Tatry nebo Babí horu na Oravě.

Sestup do sedla Medziholie (1 185 m) vede po červené značce a zejména ze začátku je skalnatý, strmý a místy i exponovaný. V náročnějších částech je sestup usnadněn řetězy. Pokud vám nedělaly problém žebříky Jánošíkových dier, neměl by pro vás být problém ani výstup na Rozsutec a sestup z něho.

Kousek od rozcestníku v sedle Medziholie, směrem do sedla Osnice, je pramen, kde si můžete doplnit vodu. Ze sedla pokračujte po zelené značce zprvu mírným klesáním, se skalisky Rozsutce po pravé ruce; sestoupíte do bukového lesa, kde je klesání už o něco prudší. Po necelých dvou kilometrech minete rozcestí Šlahorka (950 m) a po dalších sestoupaných metrech se dostanete do řidšího lesa s úzkými loukami nad Štefanovou, s občasnými výhledy na část Vrátné doliny.

Na začátku vesnice projdete okolo prvních chat a u chaty Pod Lampášom se napojíte na asfaltovou cestu. Po 200 metrech na křižovatce odbočte vlevo a za několik okamžiků stanete zpět na parkovišti, odkud jste vycházeli.

Užitečné informace

Ze Žiliny autobusem přes Terchovou do Štefanové ve Vrátné dolině.

Vyhledat spojení

Autem ze Žiliny po silnici č. 583 do Terchové, odtud skrz Tiesňavy do Vrátné doliny do Štefanové. Hned na okraji je velké placené parkoviště.

Štefanová zluta Vrchpodžiar (0:30) zluta Podžiar (0:35) modra pod Pálenicou (1:10) modra pod Tesnou Rizňou (1:20) modra pod Tanečnicou (2:15) modra sedlo Medzirozsutce (2:35) cervena Velký Rozsutec (3:45) cervena sedlo Medziholie (4:45) zelena Štefanová (6:00)

koliba Podžiar, pramen u sedla Medzirozsutce, pramen pod sedlem Medziholie

  • V případě náhlého zhoršení počasí je možné rychle sestoupit z rozcestí Pod Pálenicou po zeleně značené stezce zpět do Štefanové (1:00).
  • Pokud vás nepřízeň počasí zastihne v sedle Medzirozsutce nebo se na výstup na Velký Rozsutec necítíte, můžete ho do sedla Medziholie obejít modře značeným traverzem (1:00) a ušetřit tak mnoho času i nastoupaných metrů.
  • Túru je možné zahájit i z Bieleho Potoka od hotelu Diery po modré značce a projít přes Dolné nebo Nové diery (žlutá značka) a na popisovanou túru se napojit na rozcestí Podžiar (0:45).

Fotogalerie

Velký Rozsutec
Výstup na Velký Rozsutec přes Jánošíkove diery
Svítání na vrcholu Velkého Rozsutce

Video