Project Description

Nejvyšší vodopád rokliny Piecky je 13 metrů vysoký Velký vodopád a jak už to ve Slovenském ráji bývá, vede podél něj dlouhý žebřík. Piecky najdete mezi roklinami Suchá Belá a Velký Sokol. Pojďme se podívat, jak to tu vypadá.

Trasa na mapě
  • 4:05

  • 11,5 km

  • 500 m

  • ANO

Výchozí/cílový bod: Píla (Hrabušice)

Voda po cestě: Píla, voda z potoka

KMZ ke stažení: stáhnout   [ ? ]

Hrabušice, Píla

Na parkovišti v obci Píla zaplatíte vstupné do NP Slovenský ráj a pokud nemáte, můžete si tu zařídit také pojištění pro zásah Horské služby.

Z parkoviště se vydejte po asfaltové, zeleně značené cestě k rozcestí Píla, Piecky (545 m). Tady odbočuje vlevo žlutá značka, která vás během několika minut dovede do řečiště potoka Pílanka. Řečištěm, nebo po břehu těsně vedle, půjdete téměř celý výstup. V této spodní části rokliny nenajdete téměř žádné lávky, ani žebříky. V létě a na podzim bývá koryto většinou bez vody. Na jaře nebo po vydatných deštích oceníte dobrou nepromokavou obuv, protože budete neustále po kamenech nebo kusech dřev přeskakovat z jedné strany potoka na druhou.

Tato spodní část rokliny se nazývá také Biela dolina a někdy se jí říká také Stredné Piecky. Tak se jmenuje horní část rokliny, do které ústí Predné Piecky a Zadné Piecky.

Roklina Piecky - video

Roklina Piecky – Velký vodopád

Asi po 45 minutách přijdete na křižovatku, kde do hlavní rokliny ústí Zadné Piecky. Držte se vlevo a po několika krocích se před vámi z ničeho nic vynoří Velký vodopád s žebříkem po pravé straně. Pohled na strmou skalní stěnu s přepadávajícím potokem a vysokým žebříkem vás jistě ohromí a přinutí udělat pár fotek. Jakmile překonáte žebřík, stanete před úzkou soutěskou s dřevěnými lávkami, bez kterých by průchod těmito místy nebyl možný. Pokud jsou mokré, jsou lávky kluzké, a tak je na mnoha místech skála osazena řetězy pro přidržení.

Velký vodopád v roklině Piecky

Velký vodopád v roklině Piecky

Žebřík podél Velkého vodopádu ústí do úzké skalní soutěsky plné dřevěných lávek

Žebřík podél Velkého vodopádu ústí do úzké skalní soutěsky plné dřevěných lávek

Žebřík podél Velkého vodopádu je opravdu dlouhý

Žebřík podél Velkého vodopádu je opravdu dlouhý

Roklina Piecky – Terasový vodopád

Lávky zaklesnuté do skalních stěn vás dovedou pod Terasový vodopád. Ten je osm metrů vysoký a voda z něho ani tak nepadá, jako spíše stéká po šikmé skalní stěně. Také tento vodopád překonáte po šikmo ukotveném žebříku a rovnou z něj vystoupíte na kovové stupačky v úzké soutěsce. Následují další lávky, až nakonec necháte poslední soutěsku za sebou, údolí se rozšíří a vystoupíte zbývající výškové metry na rozcestí Piecky, vrch (940 m).

Terasový vodopád v roklině Piecky

Terasový vodopád v roklině Piecky

Roklina Piecky - pohled z žebříku nad Terasovým vodopádem

Roklina Piecky – pohled z žebříku nad Terasovým vodopádem

Dřevěné lávky nad potokem v roklině Piecky

Dřevěné lávky nad potokem v roklině Piecky

Sestup zpět na Pílu

Odtud po zelené značce zprvu prudce vystoupáte několik desítek výškových metrů a pohodlně dojdete zbývající kousek na rozcestí Glac, Malá polana (985 m). Odbočíte vpravo a chvilku budete sledovat modrou značku po okraji louky na rozcestí Malá polana, rázcestie (990 m). Znovu odbočíte vpravo a tentokrát po červené značce půjdete nejprve mírně zvlněným terénem nad roklinami Piecky a Velký Sokol, a nakonec začnete klesat na křižovatku pěšin Palc, rázcestie (868 m). Znovu odbočte vpravo a po žluté značce sestupte do obce na rozcestí Píla, Piecky (545 m). Na parkoviště už cestu znáte. 😊

Líbí se Vám túry a fotky na tomto webu?

Připravil jsem pro Vás ebook Nejhezčí túry na Slovensku.

Inspiraci a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém telefonu. I bez internetu.

Martin Pánek, autor Tatra Adventures

Užitečné informace

Autem: Po dálnici D1 projeďte okolo Popradu a sjeďte na výjezdu 341 a pokračujte na Spišský Štvrtok a Hrabušice. Projeďte Hrabušicemi a asi po pěti kilometrech odbočte vlevo na placené parkoviště na okraji obce Píla.

Vlakem a autobusem: Jeďte vlakem do Popradu a odtud osobákem do Vydrníku. Odtud jezdí autobusy do Hrabušic a v letní sezóně zajíždí až na Pílu. Mimo sezónu budete muset z Hrabušic šlapat po svých.

Vyhledat spojení na PíluVyhledat spojení do Hrabušic

Píla, Piecky Piecky, vrch (2:00) Glac, Malá polana (2:15) Malá polana, rázcestie (2:25) Palc, rázcestie (3:40) Píla, Piecky (4:05)

  • Bez auta mimo sezónu musíte na Pílu dojít z Hrabušic pěšky, naštěstí nemusíte jít celou cestu po silnici. Z Hrabušic dojdete po červené značce na Podlesok (0:25) a odtud po zelené značce část cesty podél potoka, zbytek po silnici na Pílu (1:35).
  • Pokud se nemusíte vracet zpět na Pílu, můžete sestoupit do Podleska a odtud pokračovat do Hrabušic. Z rozcestí Piecky, vrch pokračujte po žluté značce vlevo a za chvilku dojdete na rozcestí Suchá Belá, záver (0:15). Pokračujte stále po žluté na rozcestí pod Vtáčím hrbom (0:40) a po červené značce sestupte do Podleska (1:40). Odtud červená značka pokračuje do Hrabušic (2:05)
Otázky? Tipy? Připomínky? Napište je do komentáře!
BUFF

Zimní kolekce BUFF®

Zadejte kód „TATRA15“ a získejte 15% slevu na nákup v eshopu HeadWear.cz!

Přejít do eshopu

* Sleva se nevztahuje na již zlevněné produkty.