Malý Rozsutec sice nijak neohromí svou výškou, ale je z něj pěkný výhled a výstup je zpestřen výstupem přes oblíbené Jánošíkove diery. Těsně pod vrcholem navíc musíte překonat krátký skalnatý úsek s řetězy a několika kramlemi.

Jánošíkove diery – Nové a Dolné diery

Výstup na Malý Rozsutec zahájíte u hotelu Diery, odkud se vydáte po modře značené cestě proti proudu Hlbokého potoka. Asi po kilometru dojdete k první soutěsce Dolných dier (Jánošíkove diery se dělí na 3 části: Dolné, Horné a Nové diery) a jejich nádherného světa vodopádů, kaskád, železných lávek a žebříků.

Hned za první soutěskou, kterou překonáte po lávce, narazíte na rozcestí Ostrvné (640 m), kde doporučujeme odbočit na žlutou cestu procházející Novými dierami. V této části Jánošíkovych dier najdete více lávek a žebříků, než kdybyste pokračovali po modré značce Dolnými dierami. Ať už se rozhodnete pro zajímavější Nové diery, nebo jednodušší Dolné diery, obě cesty vás dovedou na rozcestí  Podžiar (715 m).

U Podžiaru na malou chvíli opustíte soutěsky a vodopády, do kterých se zanedlouho zase vrátíte v Horných Dierách, 200 metrů za rozcestím. Odtud až do sedla Medzirozsutce je cesta shodná s túrou na Velký Rozsutec.

Jánošíkove diery – Horné diery

Po lávkách a žebřících Horných dier budete stoupat až k rozcestí pod Pálenicou (900 m), kde se údolí rozšíří. Mírným stoupáním pokračujte po modré značce na rozcestí pod Tesnou Rizňou (935 m), kde odbočíte vpravo do menšího údolí a opět překonáte několik žebříků a lanem zajištěných úseků. Asi po jedné a půl hodině a 250 metrech nastoupaných Tesnou Rizňou se stoupání zmírní a vyjdete z lesa na louku s krásným výhledem na Malý Rozsutec.

Za okamžik minete rozcestí Pod Tanečnicou (1 184 m), dalších několik minut půjdete lesem a ocitnete se na druhé louce. Zde je nepříliš dobře označená odbočka k prameni, který je jen několik metrů vlevo od cesty a vede k němu vyšlapaná pěšinka. Pramen není příliš vydatný a není dobré na něj v pozdním létě a začátkem podzimu příliš spoléhat. Od pramene je to již jen něco málo přes 100 metrů do širokého sedla Medzirozsutce (1200 m).

Výstup na Malý Rozsutec

V sedle odbočte vlevo na zeleně značenou pěšinu, pozvolna stoupající přes louku do sedla Zákres (1 230 m). Tam cesta znovu odbočí vlevo a začne stoupat k vrcholu Malého Rozsutce (1 344 m). Výstup na vrchol je zpestřen jedním skalnatým úsekem osazeným řetězy. Kdo ale zvládl lávky a žebříky v Jánošíkových dierách, neměl by mít problém ani tady.

Z nevelkého vrcholu Malého Rozsutce můžete obdivovat skalnatou korunu protějšího Velkého Rozsutce a vpravo od něho i část hřebene s vrcholy jako Poludňový Grúň, Chleb nebo Malý Kriváň a Velký Kriváň. Vlevo můžete zahlédnout hřeben Nízkých Tater, Velký Choč a Západní Tatry.

Z vrcholu sestupte po zeleně značené cestě, která je zpočátku poměrně strmá. Posléze se sklon svahu trochu zmírní a následuje sestup téměř 500 výškových metrů zpočátku kosodřevinou, později lesem, do osady Podrozsutec. Tady prudší klesání končí a zelená značka pokračuje vpravo po široké, téměř rovné polní cestě.

Na křižovatce, asi čtvrt kilometru od osady, se držte vlevo. Po dalších 200 metrech ignorujte odbočku vpravo a pokračujte rovně k lesu. Po půl kilometru chůze lesem se cesta stáčí vpravo, prochází okolo osamělé chatky a přes louky s roztroušenými stromy klesá zpět k Bielemu Potoku (575 m), do kterého to už není daleko.

Užitečné informace

Ze Žiliny autobusem přes centrum Terchové k hotelu Diery („Terchová,,B.Potok h.Diery“). Více než polovina autobusů ale k hotelu Diery nezajíždí a je potřeba v centru Terchové (zastávka „Terchová,,centrum“) přestoupit nebo odtud zbývající dva kilometry dojít pěšky.

Autem ze Žiliny po silnici č. 583 do Terchové a dále směr Zázrivá do části Biely Potok. Zaparkovat je možné na placeném parkovišti u hotelu Diery po pravé straně cesty.

Vyhledat spojení

Terchová, Biely Potok  Ostrvné (0:25)  nebo  Podžiar (0:50) pod Pálenicou (1:35)  pod Tesnou Rizňou (1:40)  pod Tanečnicou (2:10)  sedlo Medzirozsutce (2:20)  Sedlo Zákres (2:30)  Malý Rozsutec (2:50) Terchová, Biely Potok (4:35)

pramen před sedlem Medzirozsutce, občerstvení u rozcestí Podžiar, pramen pod sedlem Medzirozsutce

 • Pokud vás výstup na Malý Rozsutec neunavil a máte dost času, může se vrátit zpět do sedla Medzirozsutce (0:20) a vydat se i na Velký Rozsutec (1:30). Sestup přes sedlo Medziholie (2:30) do Štefanové (3:45) a autobusem zpět do Terchové (viz túra Velký Rozsutec).
[adinserter block="1"]

Fotogalerie

Malý Rozsutec ze sedla Medzirozsutce
Během výstupu na Malý Rozsutec budete muset překonat několik krátkých, řetězem zajištěných, pasáží. Výstup je přesto méně náročný než na sousední Velký Rozsutec.
Výstup na Velký Rozsutec přes Jánošíkove diery

6 Comments

 1. Jana 21.7.2022 at 13:21 - Reply

  Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat o kolik je náročnější, pokud zvolíme cestu na Malý Rozsutec v opačném směru? Děkuji

 2. Ladislav 19.7.2022 at 17:54 - Reply

  zdolá turu sedmiletý kluk,rádi chodíme po horách,zde jsme jeste nebyli a láká nás to…dekuji

 3. Petr Opletal 17.5.2022 at 21:41 - Reply

  Dobrý den.

  Mohu se prosím zeptat, zda lze zdolat Malý Rozsutec s dětmi v krosně? Děkuji.

  • Evžen 1.7.2022 at 11:10 - Reply

   To by mě taky zajímalo, přidávám se k dotazu. :-)

   • Martin, Tatra Adventures 1.7.2022 at 11:52 - Reply

    Většina náročných úseků je zachycena na fotkách – pro někoho to nic není, někdo se tu zasekne a doslova „bojuje o život“. Zda je to možné (a vhodné) absolvovat s dětmi v krosně ponechám na zvážení každého rodiče.

    Jen vy sami dokážete posoudit svou jistotu kroku, zkušenosti s podobným terénem a tím pádem i bezpečnost své ratolesti… :)

    Užijte si Malou Fatru ;)

   • Anonym 8.8.2022 at 15:00 - Reply

    Ahoj.
    Před pár lety jsme absolvovali se synem v krosně. Pro trénovaného nosiče to nebyl v zásadě problém. Teď se chystáme se syny po svých, tak uvidíme……