Project Description

Přechod hřebene Západních Tater je jedním z nejhezčích slovenských treků a zároveň i velkým oříškem. Hřebenovka nejde projít celá, protože velký úsek východní části hřebene od Pyšného sedla po vrchol Temniak je uzavřený. Tím bohužel problémy nekončí. Na hřebeni prakticky není zdroj vody, ale to nejhorší je, že tu není kde přespat.

Trasa na mapě
  • 4 dny

  • 60,5 km

  • 5 500 m

  • NE

Výchozí bod: Jalovec

Cílový bod: Podbanské

Voda po cestě: chata pod Náružím, pramen pod sedlem Pálenica, Žiarska chata, potok na rozcestí pod Homolkou, Žiarska chata, potok pod rozcestím pod Hrubým vrchom I, pramen u koliby pod Pustým, pramen pod Račkovým sedlem, potok pod Pyšným sedlem, Podbanské

KMZ ke stažení: stáhnout   [ ? ]

Jak na přechod hřebene Západních Tater a Roháčů?

Celé pohoří patří do Národního parku, a tak není možné nocovat tam, kde nám to vyhovuje, ale jen na vyhrazených místech. Ta tu ovšem žádná nejsou. To by tolik nevadilo, pokud by v okolí hřebene byly nějaké horské chaty, ale ty tu bohužel nejsou také. Většina lidí přechod Západních Tater tedy řeší tak, že to prostě riskne a spí tam, kde to dává smysl a někteří dokonce přechází celý hřeben, včetně uzavřené části.

Pokud ctíte pravidla a nechcete se dostat do konfliktu s ochranáři, budete se muset omezit na přístupnou část a dva večery nelogicky sestupovat přes 600 výškových metrů a druhý den ráno je zase stoupat nazpět na stejné místo. Tedy pokud nechcete z hřebene žádnou část vynechat… To z hřebenovky Západních Tater dělá akci výlučně pro turisty ve vynikající kondici. Pojďme se mrknout jak na to.

Přechod Západních Tater: Ostrý Roháč z rozcestí pod Plačlivým

Přechod Západních Tater: Ostrý Roháč z rozcestí pod Plačlivým

Přechod Západních Tater – 1. den

Chata pod Náružím

Z křižovatky u mostu, na okraji obce Jalovec, se vydejte po žluté značce po asfaltové silnici. Po dvou a půl kilometrech, na rozcestí Bobrovecká Vápenica, odbočte vlevo na modrou. Ta vede zpočátku mírným stoupáním s loukou po pravé straně a roztroušenými chatami po levé straně. Brzy však začne prudce stoupat lesem a přes rozcestí nad kameňolomom (1 035 m) a pod Babkami (1 220 m) vás dovede až chatě Pod Náružím (1 420 m) (www.chatacervenec.sk), občas zvané také Červenec. Chata bývá otevřena jen o víkendech, v červenci a srpnu nepřetržitě. Ubytování je nutné předem zarezervovat u chataře (kontakt).

Pokud vám po ubytování zbyde dost času a chuti, můžete si nalehko udělat asi dvouhodinový výlet na vrchol Babky (1 566 m).

Přechod Západních Tater – 2. den

Sivý vrch

chaty Pod Náružím vystoupejte po modré značce do sedla Predúvratie (1 585 m), odbočte vpravo na zelenou a pokračujte výstupem na Ostrou (1 764 m), krákým sestupem do sedla Priehyba (1 650 m) a nakonec výstupem na Sivý vrch (1 805 m). Ze Sivého vrchu vás čeká prudký sestup, na několika místech opatřený řetězy. Následuje odpočinková pasáž, vedoucí převážně vysokými porosty kosodřeviny, do sedla Pálenica (1 570 m). Kousek odtud po žluté značce, směrem do Bobrovecké doliny, je možné doplnit vodu z pramene potoka.

Pálenica, Zuberec a Brestová

Ze sedla pokračujte po červené značce zpočátku prudším, později relativně mírným, dlouhým stoupáním nad porosty kosodřeviny a přes vrcholy Pálenica (1 753 m) a Zuberec (1 806 m) na Brestovou (1 903 m). Tady na chvilku ztratíte pár výškových metrů sestupem do sedla Parichvost (1 856 m), abyste je mohli záhy začít získávat zpět ve stoupání na první dvoutisícový vrchol Salatín (2 048 m).

Salatín, Skriniarky, Baníkov

Za Salatínem na vás čeká krásný skalnatý hřebínek zvaný Skriniarky, který je příjemným zpestřením dosavadního putování po vyšlapaných pěšinách. Tady už budete muset tu a tam použít ruce a narazíte i na několik řetězů. Skriniarky jsou tak jakousi ochutnávkou těžších úseků, která na vás při přechodu Západních Tater čekají.

Po překonání Skriniarek stanete na vrcholu Spálená (2 083 m) a budete pokračovat na sousední Pacholu (2 167 m). Za ní sestoupíte do Baníkovského sedla (2 040 m) a začnete stoupat na pověstný Baníkov (2 178 m). Baníkov je známý obtížnými, řetězy zajištěnými úseky, které patří k nejnáročnějším místům celého přechodu. Hned za vrcholem vás čeká první z těchto náročných míst a tím je poměrně strmý skalnatý hřebínek. Jakmile ho překonáte, narazíte na další řetězy a náročnější úseky při sestupu.

Hrubá kopa, Tri kopy, Smutné sedlo, Žiarska chata

Za Baníkovem si od obtížných míst na chvilku odpočinete nenáročným výstupem po vyšlapané stezce na Hrubou kopu (2 166 m). Dál na vás opět čekají náročnější a někdy i dlouhé skalnaté úseky osazené řetězy, po kterých budete stoupat, klesat, i traverzovat. To už budete přecházet Tri kopy (2 136 m), poslední vrchol tohoto dne. Následuje dlouhý strmý sestup se spoustou ujíždějících kamenů do Smutného sedla (1 965 m).

Ze Smutného sedla sestupte po modré značce asi 650 výškových metrů na Žiarskou chatu (www.ziarskachata.com). Nocleh je potřeba rezervovat s předstihem.

Přechod Západních Tater: Výhled ze Sivého vrchu

Přechod Západních Tater: Výhled ze Sivého vrchu

Přechod Západních Tater: Skalnatý hřeben vrcholu Baníkov

Přechod Západních Tater: Skalnatý hřeben vrcholu Baníkov

Přechod Západních Tater: Pohled z Hrubé kopy na Baníkov

Přechod Západních Tater: Pohled z Hrubé kopy na Baníkov

Přechod Západních Tater: Výhled z Hrubé kopy směrem na východ na Tri kopy, Plačlivé, Ostrý Roháč a Volovec a další západotatranské vrcholy.

Přechod Západních Tater: Výhled z Hrubé kopy směrem na východ na Tri kopy, Plačlivé, Ostrý Roháč a Volovec a další západotatranské vrcholy.

Přechod Západních Tater: Jedno z Roháčských ples z řetězu přes Tri kopy

Přechod Západních Tater: Jedno z Roháčských ples z řetězu přes Tri kopy

Přechod Západních Tater: Přes řetězy na Tri kopy

Přechod Západních Tater: Přes řetězy na Tri kopy

Přechod Západních Tater: Baranec a Žiarska dolina

Přechod Západních Tater: Baranec a Žiarska dolina

Přechod Západních Tater – 3. den

Plačlivé, Ostrý Roháč

Ráno se musíte nejprve vrátit zpět do Smutného sedla. Po červené značce pokračujte v hřebenovce výstupem na Plačlivé (2 125 m) a hned zase sestupem do sedla, které ho odděluje od Ostrého Roháče (2 088 m). Ostrý Roháč je další ikonou přechodu Západních Tater a je také posledním místem na hřebenovce, kde vás potrápí řetězy. Na první z nich narazíte už při výstupu, ale to nejnáročnější místo na vás čeká hned za vrcholem v podobě velmi úzkého skalnatého hřebínku se strmými srázy po obou stranách. Jakmile toto místo překonáte, sestup do Jamníckého sedla (1 908 m) by pro vás už neměl znamenat žádný problém.

Volovec, Deravá

Ze sedla musíte vystoupat asi 150 výškových metrů na Volovec (2 063 m), první vrchol na slovensko-polské hranici. Následuje sestup do sedla pod Deravou (1 836 m), traverz pod vrcholem Deravá (1 955 m) a krátké klesání, následované krátkým stoupáním na rozcestí ve svahu Hrubého vrchu.

Koliba pod Pustým

Z rozcestí sestupte po zelené značce přes rozcestí pod Hrubým vrchom (1 480 m) na rozcestí pod Smrekom (1 305). Po modré značce klesejte dál dolinou ještě asi kilometr, až se po pravé straně objeví koliba pod Pustým, cíl dnešní etapy. Kousek za kolibou je pramen vody.

AKTUALIZACE: Ačkoliv to přímo nevyplívá ze žádného platného zákona nebo jiného předpisu, upravujícího pohyb v NP TANAP, správa TANAPu nám na dotaz sdělila, že nocleh v kolibě považuje za bivakování, protože koliba není zapsána v katastru. Bivakování je na území NP zakázáno.

Pokud se chcete vyhnout možným potížím, místo noclehu v kolibě budete muset pokračovat dál do kempu v ústí Račkové doliny (tj. dalších cca 6km).

http://www.pribylina.sk/sk/autocamp-rackova-dolina.