Jánošíkove diery, někdy zvané jednoduše pouze Diery, jsou největším lákadlem Malé Fatry. Díky žebříkům a lávkám můžete projít přímo nad potokem a podél mnoha vodopádů v jinak neprůchodných soutěskách a úzkých skalních průrvách.

Díky množství značených cest je možné naplánovat jednodušší varianty pro rodiny s dětmi a méně zdatné turisty. Náročnější si mohou trasu přes Jánošíkove diery prodloužit o výstup na Velký Rozsutec nebo Malý Rozsutec.

Jak se dělí Jánošíkove diery?

Dolné diery

Spodní část soustavy Jánošíkových dier začíná kousek za hotelem Diery a prochází ní modrá značka. Hned na začátku projdete úzkou soutěskou na rozcestí Ostrvné a dál přes pár lávek okolo několika menších vodopádů a kaskád na rozcestí Podžiar, kde Dolné diery končí.

Sestup: Dolné diery jsou nejméně obtížnou částí Jánošíkovych dier a tak jsou často využívány pro sestup.

Alternativy: Z rozcestí Podžiar můžete pokračovat do Horných dier.

Nové diery

Do Nových dier se odbočuje z rozcestí Ostrvné v Dolných dierách a po žluté značce se prochází poměrně krátkou roklinou s několika velmi úzkými místy a několika většími vodopády a žebříky. Na konci rokliny se cesta stáčí vpravo a svahem kopce stoupá na vyhlídku a příjemnou lesní pěšinou pokračuje na rozcestí Podžiar.

Sestup: Nové diery jsou jednosměrné a cesta slouží pouze pro výstup. Pro sestup se nejlépe hodí Dolné diery.

Alternativy: Z rozcestí Podžiar můžete pokračovat do Horných dier.

Horné diery

Nejhezčí a nejdobrodružnější částí Jánošíkovych dier jsou Horné diery, kde najdete největší množství vodopádů, včetně několika poměrně vysokých. Přímo nad vodopády vedou žebříky a několik lávek, takže si je užijete opravdu zblízka. Horné diery navazují na Dolné a Nové diery na rozcestí Podžiar a vede jimi modrá značka.

Sestup: Horné diery jsou jednosměrné a pro sestup slouží zeleně značená cesta z rozcestí pod Tanečnicou přes rozcestí pod Pálenicou do sedla Vrchpodžiar, odkud je to kousíček po žluté zpět na Podžiar a po modré značce se pokračuje přes Dolné diery.

Alternativy: Z Horných dier můžete také pokračovat do sedla Medzirozsutce a odtud vystoupit na Velký Rozsutec nebo Malý Rozsutec.

Penzion Sagan***

Štefanová, Vrátná dolina

Booking.com

Zobrazit všechna ubytování

Trasy v Jánošíkových dierách  👍

Jánošíkove diery – velký okruh

Velký okruh odhaluje Jánošíkove diery v celé jejich kráse. Uvidíte všechny jejich části – Dolné, Nové i Horné diery a překonáte všechny jejich žebříky. Nakonec si užijete výhled ze sedla Medzirozsuce.


5:25 | 12,5 km | 650 m

Jánošíkove diery – malý okruh 📽

Kratší a jednodušší okruh přes Jánošíkove diery, který zvládnou i děti a méně zdatní turisté. Výstup vede Novými dierami s několika žebříky a sestupovat budete nenáročnými Dolnými dierami.


1:50 | 5 km | 200 m

Malý Rozsutec: výstup přes Jánošíkove diery

Malý Rozsutec sice nijak neohromí svou výškou, ale je z něj pěkný výhled a výstup je zpestřen výstupem přes oblíbené Jánošíkove diery. Těsně pod vrcholem navíc musíte překonat krátký skalnatý úsek s řetězy a několika kramlemi.


4:35 h | 11,5 km | 820 m

Velký Rozsutec: výstup přes Jánošíkove diery 📽️

Mnoho lidí tvrdí, že Velký Rozsutec je nejhezčí vrchol celého Slovenska. To je poměrně odvážné tvrzení, ale titul nejhezčí vrchol Malé Fatry se mu upřít nedá. Když k tomu přidáte úchvatnou výstupovou cestu po lávkách a žebřících úzkými kaňony Jánošíkových dier, dostanete překrásnou túru, kterou by byla velká škoda opominout.


6:00 h | 12,5 km | 1 050 m

Vstup a vstupné do Jánošíkovych dier  🎫

Vstupné: vstupné do Jánošíkovych dier se neplatí

Uzávěry: Jánošíkove diery jsou otevřeny celoročně. V zimě je však výstup mnohem obtížnější a ve výbavě by neměly chybět mačky. Jedinou uzávěrou v této oblasti je červená značka vedoucí na vrchol velkého Rozsutce ze sedel Medzirozsutce i Medziholie a to v období 1. 3. – 15. 6..

Terchová, Biely potok (hotel Diery)

Vstup do Jánošíkových dier se nachází přímo u hotelu Diery asi 2,5 kilometru od centra Terchové směrem do Zázrivé. Můžete tu zaparkovat auto na placené parkovišti, nebo se svézt autobusem z Terchové. Od hotelu Diery se vychází na většinu túr do Jánošíkovych dier.

vyhledat spojení

Štefanová; Vrátna dolina

Štefanová je malá obec ve Vrátné dolině a je perfektním výchozím místem pro okruh přes Horné Diery a Velký Rozsutec. I sem se bez problémů dopravíte autobusem, nebo zaparkujete na velkém placeném parkovišti.

vyhledat spojení

Jánošíkove diery s dětmi  👩‍👦‍👦

Jsou Jánošíkove diery vhodné na výlet s dětmi? To je zapeklitá otázka, která nemá jednoznačnou odpověď. Hodně záleží na šikovnosti a odvaze každého dítěte a vlastně i rodičů. Rodiče s dětmi jsou tu však vidět často, takže všeobecně se dá říct, že to děti zvládnou. Někdy možná dokonce lépe, než někteří dospělí. 😃

Dolné diery nejsou náročné a zvládnout by je měli všichni. Jako zkoušku, jak si budou počínat na vyšších žebřících je můžete vzít do Nových dier. Pokud to zvládnou bez problémů, nejspíš si můžete troufnout i na delší a náročnější Horné diery.

Jánošíkove diery – mapa  🗺

OBLÍBENÁ UBYTOVÁNÍ V MALÉ FATŘE  🛏

Penzion Sagan

Booking.com
PROHLÉDNOUT POKOJE

Mucha Apartments

Booking.com
PROHLÉDNOUT POKOJE

Hotel pod Sokolím

Booking.com
PROHLÉDNOUT POKOJE

Hotel Boboty

Booking.com
PROHLÉDNOUT POKOJE

Dom horskej služby

Booking.com
PROHLÉDNOUT POKOJE

Chata Zuzana

Booking.com
PROHLÉDNOUT POKOJE

Hotel Rozsutec

Booking.com
PROHLÉDNOUT POKOJE

Chalupa Juraj Terchová

Booking.com
PROHLÉDNOUT POKOJE

Hotel Diery

Booking.com
PROHLÉDNOUT POKOJE

VYHLEDÁVÁNÍ

Stále nevíte, kde složíte hlavu? Vyhledejte si ubytování v Malé Fatře nebo okolí a vybírejte z aktuální nabídky hotelů, penzionů, chat a privátů.

TIP: Seřaďte si výsledky podle ceny, hodnocení hostů, vzdálenosti a dalších kritérií a najděte přesně to, co hledáte!

  • Žádné poplatky

  • Rychle a jednoduše

  • Velký výběr

Booking.com