Jánošíkovými dierami na Velký Rozsutec 📽️

Project Description

Mnoho lidí tvrdí, že Velký Rozsutec je nejhezčí vrchol celého Slovenska. To je poměrně odvážné tvrzení, ale titul nejhezčí vrchol Malé Fatry se mu upřít nedá. Když k tomu přidáte úchvatnou výstupovou cestu po lávkách a žebřících úzkými kaňony Jánošíkových dier, dostanete překrásnou túru, kterou by byla velká škoda opominout.

 • 6:00 h

 • 12,5 km

 • 1 050 m

 • ANO

Výchozí/cílový bod: Štefanová

Voda po cestě: koliba Podžiar, pramen u sedla Medzirozsutce, pramen pod sedlem Medziholie

KMZ ke stažení: stáhnout   [ ? ]

NAJÍT UBYTOVÁNÍ

Výstup na Velký Rozsutec

Skaliska Velkého Rozsutce se tyčí přímo nad Štefanovou a tvoří tak výraznou místní dominantu. Z parkoviště na začátku Štefanové (625 m), kde zastavuje i autobus, se vydejte po žluté značce přes most a na následující křižovatce odbočte vlevo. Pokračujte v chůzi po silnici asi 200 metrů a na další křižovatce odbočte opět vlevo. Po několika desítkách metrů skončí asfalt, cesta vás vyvede z vesnice a začne zvolna stoupat. Po několika minutách odbočíte ze široké cesty vlevo na pěšinu, která se po krátkém stoupání lesem opět napojí na širokou polní cestu. Vydejte se po cestě vlevo, a po 200 metrech dojdete do sedla Vrchpodžiar (745 m).

Ze sedla následuje krátký sestup po žluté značce ke kolibě Podžiar, kde je možné v sezoně zakoupit občerstvení. Za kolibou překročte potok k rozcestí Podžiar (715 m), kde odbočíte vpravo na modře značenou pěšinu, vedoucí prvních pár minut loukou. Za ní vás pěšina zavede do lesa, do horní části Jánošíkových dier nazývané také Horné diery.

Jánošíkove diery

Zde vás čeká výstup podél Hlbokého potoka, který zde vytvořil úzké skalní soutěsky, četné vodopády a skalní útvary. Cesta přes Jánošíkove diery mnohdy vede po lávce přímo nad potokem nebo po žebříku nad vodopádem. Najdou se i skalnaté úseky, pro jejichž bezpečné překonání přijde vhod ocelové lano, které je místy upevněno ke skále.

Takovým terénem budete stoupat až k rozcestí pod Pálenicou (900 m), kde se údolí rozšíří. Mírným stoupáním pokračujte po modré značce na rozcestí pod Tesnou Rizňou (935 m), kde odbočíte vpravo do menšího údolí a opět překonáte několik žebříků a lanem zajištěných úseků. Asi po jedné a půl hodině a 250 metrech nastoupaných Tesnou Rizňou se stoupání zmírní a vyjdete z lesa na louku s krásným výhledem na Malý Rozsutec.

Za okamžik minete rozcestí Pod Tanečnicou (1 184 m), dalších několik minut půjdete lesem a ocitnete se na druhé louce. Zde je nepříliš dobře označená odbočka k prameni, který je jen několik metrů vlevo od cesty a vede k němu vyšlapaná pěšinka. Pramen není příliš vydatný a není dobré na něj v pozdním létě a začátkem podzimu příliš spoléhat. Od pramene je to již jen něco málo přes 100 metrů do sedla Medzirozsutce (1 200 m).

Při výstupu na Velký Rozsutec musíte nejprve překonat Jánošíkove diery a jejich žebříky.

Při výstupu na Velký Rozsutec musíte nejprve překonat Jánošíkove diery a jejich žebříky.

Výhled z Velkého Rozsutce

V sedle odbočte vpravo na červeně značenou stezku k vrcholu Velkého Rozsutce (1 609 m). Při výstupu ze sedla na vrchol se překonává převýšení přes 400 metrů a výstup trvá asi hodinu a půl. Cesta vede zpočátku lesem, později kosodřevinou a až těsně před vrcholem se objeví několik skalních úseků, které však nejsou nijak obtížné ani nebezpečné. Z vrcholu je překrásný výhled nejen na Malý Rozsutec, Stoh, Osnicu, Poludňový Grúň, Velký Kriváň a Malý Kriváň a další vrcholy Malé Fatry, ale i vzdálenější Velký Choč, Západní Tatry, Velkou Fatru, Nízké Tatry nebo Babí horu na Oravě.

Sestup do sedla Medziholie (1 185 m) vede po červené značce a zejména ze začátku je skalnatý, strmý a místy i exponovaný. V náročnějších částech je sestup usnadněn řetězy. Pokud vám nedělaly problém žebříky Jánošíkových dier, neměl by pro vás být problém ani výstup na Rozsutec a sestup z něho.

Kousek od rozcestníku v sedle Medziholie, směrem do sedla Osnice, je pramen, kde si můžete doplnit vodu. Ze sedla pokračujte po zelené značce zprvu mírným klesáním, se skalisky Rozsutce po pravé ruce; sestoupíte do bukového lesa, kde je klesání už o něco prudší. Po necelých dvou kilometrech minete rozcestí Šlahorka (950 m) a po dalších sestoupaných metrech se dostanete do řidšího lesa s úzkými loukami nad Štefanovou, s občasnými výhledy na část Vrátné doliny.

Na začátku vesnice projdete okolo prvních chat a u chaty Pod Lampášom se napojíte na asfaltovou cestu. Po 200 metrech na křižovatce odbočte vlevo a za několik okamžiků stanete zpět na parkovišti, odkud jste vycházeli.

Oblíbená ubytování

Penzion Sagan

Booking.com
PROHLÉDNOUT POKOJE

Mucha Apartments

Booking.com
PROHLÉDNOUT POKOJE

Hotel pod Sokolím

Booking.com
PROHLÉDNOUT POKOJE

Hotel Boboty

Booking.com
PROHLÉDNOUT POKOJE

Dom horskej služby

Booking.com
PROHLÉDNOUT POKOJE

Užitečné informace

Ze Žiliny autobusem přes Terchovou do Štefanové ve Vrátné dolině.

Vyhledat spojení

Autem ze Žiliny po silnici č. 583 do Terchové, odtud skrz Tiesňavy do Vrátné doliny do Štefanové. Hned na okraji je velké placené parkoviště.

Štefanová zluta Vrchpodžiar (0:30) zluta Podžiar (0:35) modra pod Pálenicou (1:10) modra pod Tesnou Rizňou (1:20) modra pod Tanečnicou (2:15) modra sedlo Medzirozsutce (2:35) cervena Velký Rozsutec (3:45) cervena sedlo Medziholie (4:45) zelena Štefanová (6:00)
 • V případě náhlého zhoršení počasí je možné rychle sestoupit z rozcestí Pod Pálenicou po zeleně značené stezce zpět do Štefanové (1:00).
 • Pokud vás nepřízeň počasí zastihne v sedle Medzirozsutce nebo se na výstup na Velký Rozsutec necítíte, můžete ho do sedla Medziholie obejít modře značeným traverzem (1:00) a ušetřit tak mnoho času i nastoupaných metrů.
 • Túru je možné zahájit i z Bieleho Potoka od hotelu Diery po modré značce a projít přes Dolné nebo Nové diery (žlutá značka) a na popisovanou túru se napojit na rozcestí Podžiar (0:45).

Jánošíkove diery

Jánošíkove diery

Téměř na vrcholu Velkého Rozsutce: pohled na sedlo Medziholie

Téměř na vrcholu Velkého Rozsutce: pohled na sedlo Medziholie

Malý Rozsutec z vrcholu Velkého Rozsutce

Malý Rozsutec z vrcholu Velkého Rozsutce

Otázky? Tipy? Připomínky? Napište je do komentáře!

Sledujte Tatra Adventures…

…a neutečou vám žádná videa a tipy na túry ze Slovenských hor!

Novinky na Blogu:

Výstup s horským vůdcem na Gerlachovský štít

Další z Malé Fatry

Load More Posts

13 komentářů

 1. Jatošovičová 31.8.2017 v 6:46 - Odpovědět

  Zdravím mám ráda Tatry,opět bych je chtěla navštívit,i když jsem tam dlouho nebyla.Dokonce jsem chtěla jet na rekreaci Dovolená s Andělem,pořádá ji C.K.Atis

 2. Jaromír Štach 17.4.2018 v 13:58 - Odpovědět

  Zdravím, mám dotaz k Velkému Rozsutci. Někteří doporučují jít trasu opačně, tedy Stefanová, Medziholie, Velký Rozsutec, sedlo Medzirozsutce a přes Horné Diery zpět. Poradíte někdo? Chceme to jít s 12-letou dcerou, loni jsme bez větších problémů absolvovali Malý Rozsutec.

  • Martin, Tatra Adventures 18.4.2018 v 8:15 - Odpovědět

   Dobrý den Jaromíre,

   opačný směr může někomu přijít lepší zřejmě kvůli několika řetězům na Velkém Rozsutci, které byste díky tomu šel nahoru a ne dolů. Neřekl bych ale, že jsou tak náročné, aby bylo potřeba kvůli nim měnit směr. Oproti tomu jít dolů Jánošíkovými dierami je velmi nepříjemné. Při sestupu se tu na mokrých skalách dost smeká a je tu spousta žebříků, které budete muset slézat dolů. V sozóně je tu navíc dost rušno a téměř všichni chodí Dierami nahoru, takže budete muset na mnoha místech čekat, až se cesta uvolní.

   Osobně bych opačný směr nedoporučoval.

   Užijte si výstup! 😉

   • Jaromír Štach 19.4.2018 v 7:44 - Odpovědět

    Mnohokrát děkuji za rychlou odpověď. Teď už jen počkat, až bude trasa přístupná 🙂

 3. Anonym 2.5.2018 v 15:36 - Odpovědět

  Dobrý den, chci se zeptat, zda jsou trasy na Velký Rozsutec otevřené, protože loni byly tuto dobou zavřene kvůli hnízdění ptáků… Děkuji

  • Martin, Tatra Adventures 3.5.2018 v 13:06 - Odpovědět

   Dobrý den,

   obě červené výstupové trasy ze sedel na Velký Rozsutec jsou uzavřeny každoročně v době od 1. 3. do 15. 6..

  • Martin, Tatra Adventures 8.7.2018 v 10:14 - Odpovědět

   Dobrý den Robine,

   při dobré kondici to není problém! 🙂

 4. Anonym 10.7.2018 v 16:21 - Odpovědět

  Dobrý den,
  myslíte, že je reálné ujít tuto trasu i s naloženými batohy? Kondice letos není nějaká špičková. Děkuji. Dominika

  https://mapy.cz/s/2Pz4k

  • Martin, Tatra Adventures 11.7.2018 v 14:24 - Odpovědět

   Dobrý den Dominiko,

   pokud myslíte za jeden den, tak opravdu hodně záleží na kondici a vytrvalosti. Vzdálenost není až tak velká, ale celkové stoupání (a klesání) se dost přibližuje 2 000 metrům, to už není pro každého.

   Na druhé straně pokud už máte s batohy něco nachozeno, pustil bych se do toho – další jeden krok vždycky nějak uděláte… a když ne, tak seběhnete do Vrátné doliny na bus – až po Stoh není o únikové cesty nouze a pak už je to jen z kopce.. 😀

   Užijte si túru 😉

 5. Anonym 17.8.2018 v 16:38 - Odpovědět

  Jak dlouho to asi půjdeme??

  • Martin, Tatra Adventures 18.8.2018 v 10:42 - Odpovědět

   Vychází to asi na 6 hodin čisté chůze. Hodně to závisí na kondici…

Napsat komentář