Přes chatu pri Zelenom plese na Jahňací štít

Project Description

Nejvýchodnější štít Vysokých Tater, ze kterého je skvělý výhled na Belianské Tatry. Výstup na Jahňací štít vede okolo chaty pri Zelenom plese, která spolu se stejnojmenným plesem a okolními strmými štíty vytváří nezapomenutelné panorama.

  • 8:15 h

  • 21 km

  • 1 360 m

  • ANO

Výchozí/cílový bod: Biela voda, zastávka SAD

Voda po cestě: Šalviový pramen, chata pri Zelenom plese

KMZ ke stažení: stáhnout   [ ? ]

NAJÍT UBYTOVÁNÍ

Výstup na Jahňací štít

Z parkoviště se vydejte po široké, žlutě značené, štěrkové cestě, která pozvolna stoupá zbytky lesa. Po levé straně se tu a tam ukáže Lomnický štít. Jak se budete blížit k rozcestí nad Matliarmi (1 020 m), bude stromů přibývat, až necháte kalamitní oblast zcela za sebou.

Po stejné cestě budete pokračovat dál, po dřevěném mostě překročíte potok Kežmarská Biela voda až dojdete k malé chatce po pravé straně a studánce po levé straně. Pár desítek metrů odtud je rozcestí Šalviový prameň (1 200 m), kde se cesta stáčí vlevo a znovu překračuje potok.

Za krátko minete rozcestí Kovalčíkova polana (1 226 m), u kterého stojí větší přístřešek – poslední možnost úkrytu před špatným počasím před chatou pri Zelenom plese.

Vysoké Tatry z Jahňacího štítu

Vysoké Tatry z Jahňacího štítu

Stále sledujíce žlutou značkou pokračujte mírným stoupáním lesem, ze kterého se tu a tam odkryje výhled na Belianské Tatry po pravé straně. S přibývající výškou ubývá stromů a přibývá výhledů, až se před vámi otevře dech beroucí panorama Zeleného plesa, nad kterým stojí chata pri Zelenom plese a nad nimi se tyčí Kežmarský štít, Lomnický štít, Pyšný štít, Čierny štít, majestátní Jastrabia veža a Kozí štít. Zbývá už jen překročit lávku přes potok, vytékající z plesa, vystoupat pár metrů a jste na chatě.

Přes řetězy na Kolový priechod

Hned za chatou na vás čeká strmé stoupání úzkou pěšinou, klikatící se porosty kosodřeviny. Asi po 250 výškových metrech vystoupáte k Červenému plesu, kde se sklon na okamžik zmírní, ale záhy začnete znovu rychle nabírat výškové metry směrem ke Kolovému priechodu (2 118 m) – místu, kde vystopíte na hřeben spojující Jahňací a Kolový štít. Těsně pod ním budete muset ještě překonat několik skalnatých úseků, zajištěných řetězy.

Dobře si zapamatujte místo, kde se Kolový priechod na hřebeni nachází, při zpáteční cestě ho můžete lehce minout, protože vyšlapaná cesta vede ještě daleko za něj. Na vrchol je to odtud už jen něco málo přes sto výškových metrů, ale cesta je skalnatá, místy i suťovitá a tak je potřeba dávat pozor na každý krok. Z Jahňacího štítu (2 230 m) na vás kromě výhledu na okolní štíty Vysokých Tater čeká hlavně nádherná podívaná na celý hřeben Belianských Tater.

Z vrcholu sestupte stejnou cestou zpět na parkoviště.

Oblíbená ubytování

Apartmanový Dom TatraTravel

Booking.com
PROHLÉDNOUT POKOJE

Pension Villa Kunerad

Booking.com
PROHLÉDNOUT POKOJE

Pension Tatrasport Zampa

Booking.com
PROHLÉDNOUT POKOJE

Apartmanovy dom Familia

Booking.com
PROHLÉDNOUT POKOJE

APLEND Apartmany Kamzík

Booking.com
PROHLÉDNOUT POKOJE

Užitečné informace

Vlakem do Popradu, dále autobusem na zastávku Biela Voda u parkoviště na začátku túry. Autobusy jezdí přes Starý a Nový Smokovec a Tatranskou Lomnici.

Vyhledat spojení

Autem vyjeďte z Tatranské Lomnice směrem na Ždiar, projeďte Tatranské Matliare a necelý kilometr a půl za nimi nechte auto na placeném parkovišti po levé straně.

Biela voda, zastávka SAD zluta rázcestie nad Matliarmi  (0:30) zluta Šalviový pramen (1:00) zluta Kovalčíkova polana (1:10) zluta chata pri Zelenom plese (2:30) zluta Jahňací štít (4:45) -> a zpět (8:15)

Vyrazit můžete také delší cestou přímo z Tatranské Lomnice po zelené značce k rozcestí Tatranská Lomnica, Grand (0:15), dále po žluté značce na rozcestí pri Tenise (0:45). Odtud po modré značce na rozcestí nad Matliarmi (1:30), kde se napojíte na popsanou trasu.
Bielanské Tatry z Jahňacího štítu

Bielanské Tatry z Jahňacího štítu

Otázky? Tipy? Připomínky? Napište je do komentáře!

Sledujte Tatra Adventures…

…a neutečou vám žádná videa a tipy na túry ze Slovenských hor!

Novinky na Blogu:

Výstup s horským vůdcem na Gerlachovský štít

Další z Vysokých Tater

Load More Posts

Napsat komentář