Project Description

Ďumbier je nejvyšším vrcholem Nízkých Tater a v sezoně jej navštěvuje mnoho lidí. Pokud nechcete na vrchol stoupat spolu s mnoha dalšími turisty, vydejte se touto cestou a objevte méně navštěvovanou oblast pod nejvyšší částí Nízkých Tater, přístupnou jen 3 měsíce v roce.

Trasa na mapě
  • 6:45 h

  • 18 km

  • 1 320 m

  • ANO

Výchozí/cílový bod: Lúčky (Demanovská dolina)

Voda po cestě: jen potoky v závěrech dolin

KMZ ke stažení: stáhnout   [ ? ]

Výstup na Ďumbier

Túra začíná u autobusové zastávky před vjezdem na parkoviště, na rozcestí Lúčky (930 m). Od zastávky se vydejte po zelené značce mezi stromy a za okamžik se octnete na louce, kterou přejdete a v lese se napojíte na širokou cestu na svážení dřeva. Ta vás mírným stoupáním dovede na rozcestí pod Krčahovom (1 060 m), kde odbočíte vlevo na červenou značku, překročíte potok a úzkou pěšinou vystoupáte několik desítek výškových metrů na vyvýšeninu porostlou trávou a mladými jehličnany.

Pár minut sledujte úzkou pěšinu, až vás dovede na širší cestu, po které se vydáte vpravo a vystoupáte táhlou zákrutou k lesu. V těchto místech chybí souvislé značení a znovu se objevuje až v lese, buďte proto opatrní. V lese na vás čeká jen mírně zvlněná cesta, zakončená přechodem mokřadu po rozpadlé lávce a octnete se na širším prostranství, které sloužilo k překládání dřeva. Odtud vede několik cest. Správná je úplně vlevo a je dobře označená.

Cestu sledujte asi 200 metrů a u osaměle stojícího smrku s červenou značkou odbočte na pěšinu vlevo. Pěšina je částečně dlážděna kameny a s potokem po pravé straně vás vyvede z lesa na zpustlé, vykácené svahy, kterými vystoupáte až do sedla Javorie (1 487 m).

Chopok z Tanečnice

Chopok z Tanečnice

Přes Tanečnicu a Prašivou

Dosud nebyla cesta zrovna nejhezčí, ale další pokračování to bohatě vynahradí – odtud vás na Ďumbier dovede pěšina klikatící se přes malé horské louky, porostlé trsy borůvčí, skrz hustou kosodřevinu a nízké lesy a nakonec přes travnatý hřeben.

Ze sedla vykročte vpravo a sledujíc žlutou značku začnete stoupat na Tanečnicu (1 681 m), jejíž vrchol obejdete zprava. Tady se poprvé otevře panoramatický výhled na hlavní hřeben Nízkých Tater, který z této strany působí mnohem majestátněji než ze strany jižní. S takovým výhledem před očima sestoupáte asi sto výškových metrů, abyste je mohli posléze opět vystoupat na Prašivou.

Následuje, krátký sestup a táhlé stoupání kosodřevinou na travnatý, pozvolna se zvedající, severní hřbet vrcholu Krúpova hola. Ačkoliv se přímo před vámi vine na Krúpovou holu pěšina, není to značená cesta, a tak byste měli na křižovatce pod ní odbočit vpravo a vystoupat nahoru po modré značce serpentinami z rozcestí pod Krupovou holou.

Tak se dostanete na rozcestí Krúpové sedlo (1 925 m), ze kterého vede červeně značená odbočka na vrchol Ďumbieru (2 043 m). Cesta je z větší části dlážděna obrovskými kameny a zpočátku vede přímo podél hřebene a tu ta tam vás dovede na samý okraj hlubokého skalnatého srázu. Po chvíli cesta uhne mírně vpravo a na vrchol vás dovede svahem pokrytým trávou a spoustou velkých kamenů.

Výhled z Ďumbieru

Z vrcholu Ďumbieru je nádherný výhled na téměř celý hřeben Vysokých Tater, počínaje Slavkovským štítem úplně vpravo, pokračujíce přes Gerlachovský štít, Vysokou, Kriváň a Svinicu, za kterou již začínají Západní Tatry se známými vrcholy Bystrá, Klín, Baranec, Tri kopy, Baníkov, Pachola a Sivý vrch úplně vlevo. Vidět je odtud také například Velký Choč nebo Malá Fatra. Když se podíváte podél hřebene na západ, uvidíte Chopok, Dereše a Chabenec.

Návrat vede zpočátku stejnou cestou přes Krúpové sedlo a po zelené značce zpět serpentinami na rozcestí pod Krupovou holou. Odtud budete pokračovat po zelené značce stále dolů do Široké doliny na rozcestí záver Širokej doliny (1 416 m) a dál po široké lesní cestě pozvolným klesáním na rozcestí pod Krčahovom, odkud cestu zpět do Lúček už znáte.

Oblíbená ubytování

Eko-šport Resort Björnson

Booking.com
PROHLÉDNOUT POKOJE

Hotel SKI

Booking.com
PROHLÉDNOUT POKOJE

Penzion Flores

Booking.com
PROHLÉDNOUT POKOJE

Chaty Jasná

Booking.com
PROHLÉDNOUT POKOJE

Riverside

Booking.com
PROHLÉDNOUT POKOJE

Užitečné informace

Autem jeďte do Liptovského Mikuláše a odbočte na Demanovskou dolinu (popř. lyžařské středisko Jasná), zaparkujte na velkém placeném parkovišti naproti vleku v Lúčkách.

Vlakem se lehko dostanete do Liptovského Mikuláše a z autobusového nádraží (hned vedle vlakového) autobusem směr Demanovská dolina (Jasná) na zastávku Lúčky („Demänovská Dolina,,Lúčky“).

Vyhledat spojení

Lúčky zelena pod Krčahovom (0:30) cervena sedlo Javorie (1:45) zluta pod Krúpovou holou (3:30) zelena Krúpové sedlo (3:45) cervena Ďumbier (4:10) cervena Krúpové sedlo (4:30) zelena pod Krúpovou holou (4:40) zelena záver Širokej doliny (5:30) zelena pod Krčahovom (6:20) zelena Lúčky (6:45)

  • Pokud máte dost sil a času, můžete se z Ďumbieru vydat ještě na Chopok (1:30) a sestoupit po modré značce přes rozcestí Luková (2:05) a pod Orlou Skalou (2:30) do střediska JasnáMikulášské chatě (3:20), odkud po žluté značce okolo Vrbického plesa dojdete na konečnou autobusu („Demänovská Dolina,,Jasná“) (3:30) u hotelu Grand. Pokud máte v Lúčkách auto, můžete se tam svézt autobusem.
  • Jestli se nemusíte vracet nazpět do Lúček, můžete si protáhnout putování po hřebeni a z Ďumbieru sestoupit zpět do Krúpového sedla (0:20) a po červené značce se vydat na chatu generála M. R. Štefánika (www.chatamrs.sk)(1:10) a dál přes Králičku (1:40) a Kumštové sedlo (2:20) na Čertovicu (3:30). Odtud se dostanete některým z ne příliš frekventovaných autobusů (zastávka „Čertovica,,motorest“).
  • chaty M. R. Štefánika můžete sestoupit také na jižní stranu Nízkých Tater na Trangošku (1:20) a cestou si udělat odbočku na prohlídku Jaskyně mŕtvych netopierov (www.jmn.sk).

Pohled z Ďumbieru na východ

Pohled z Ďumbieru na východ

Severní srázy Ďumbieru

Severní srázy Ďumbieru

Výhled z Ďumbieru na Vysoké Tatry

Výhled z Ďumbieru na Vysoké Tatry

Otázky? Tipy? Připomínky? Napište je do komentáře!

Další z Nízkých Tater

Load More Posts