Project Description

V roklině Suchá Belá najdete největší množství lávek, stupaček, můstků, žebříků, řetězů a bůh ví čeho všeho ještě. V paměti vám nejvíce utkví výstup podél kaskád Misových vodopádov, na jehož žebřících se nejednomu zatají dech.

Trasa na mapě
  • 3:50

  • 9,5 km

  • 450 m

  • ANO

Výchozí/cílový bod: Podlesok (Hrabušice)

Voda po cestě: Podlesok, studánka před rozcestím Suchá Belá, záver, studánka před rozcestím nad Podleskom

KMZ ke stažení: stáhnout   [ ? ]

Suchá Belá – nejnavštěvovanější roklina Slovenského ráje

Pro velké množství žebříků, lávek, stupaček a dalších technických pomůcek je výstup roklinou Suchá Belá velmi atraktivní a také vyhledávaný. Roklina je velmi dobře přístupná od parkoviště a zastávky autobusu v Podlesku, takže je v letní sezoně doslova zacpána turisty. Pod žebříky a náročnými místy se mohou tvořit fronty, ve kterých si budete muset počkat i několik desítek minut. Pokud si chcete užít trochu více z atmosféry Suché Belé, vydejte se na túru hned se svítáním. Ještě lepší je zajet sem mimo sezonu, třeba na jaře, kdy je více vody a vodopády a kaskády tak opravdu vyniknou, a dost možná tu budete úplně sami.

Výstup roklinou Suchá Belá

Túra začíná na rozcestí Podlesok (545 m) naproti recepci stejnojmenného autokempinku. Zelená značka vás nasměruje přes krátkou louku k lesu, kde se ukrývá ústí rokliny Suchá Belá. Po dřevěných schůdcích sestoupíte do koryta potoka, kterým vede téměř celý výstup. Zpočátku je cesta nenáročná a jen tu a tam narazíte na kratší lávku.

Misové vodopády

Na první žebříky narazíte pod Misovými vodopády. Když vylezete po prvních z nich, zjistíte, že ještě není konec a že vás stupačky zanesly do rokliny s dalšími kaskádami Misových vodopádů a čeká vás ještě výstup po dalších dvou žebřících, propojených lávkou. Celý vodopád tvoří dva hlavní stupně s několika menšími kaskádami a celkově je téměř 30 metrů vysoký. Tady jsou asi ta nejnáročnější místa, které musíte v Suché Belé překonat.

Spodní část Misových vodopádů v roklině Suchá Belá

Spodní část Misových vodopádů v roklině Suchá Belá

Výstup kaskádami Misových vodopádů v roklině Suchá Belá

Výstup kaskádami Misových vodopádů v roklině Suchá Belá

Výstup kaskádami Misových vodopádů v roklině Suchá Belá

Výstup kaskádami Misových vodopádů v roklině Suchá Belá

Okienkový vodopád

Cesta pokračuje po dalších lávkách a stupačkách a za nedlouho se budete muset protáhnout hóóódně úzkou průrvou ve skále, která vás dovede přímo pod Okienkový vodopád. Ten se skládá ze dvou hlavních stupňů a dohromady je asi 15 metrů vysoký. Podél Okienkového vodopádu vystoupáte po poměrně dlouhém žebříku, a nakonec prolezete malým skalním oknem, podle kterého dostal vodopád své jméno.

Suchá Belá - výstup po žebříku podél Okienkového vodopádu

Suchá Belá – výstup po žebříku podél Okienkového vodopádu

Korytový vodopád a konec rokliny Suchá Belá

Další lávky vás zavedou pod Korytový vodopád, který obejdete po stupačkách na skále vpravo a podél vrchního stupně vodopádu vystoupíte po krátkém žebříku. Nedaleko za vodopádem se začne dolina otevírat, až za sebou nakonec necháte skalní stěny a bukovým lesem vystoupíte ke studánce a o kousek dál se napojíte na asfaltovou lesní cestu. Pustíte se po ní vlevo a po několika krocích si můžete odpočinout na lavičkách pod přístřeškem na rozcestí Suchá Belá, záver (959 m).

Suchá Belá - Korytový vodopád

Suchá Belá – Korytový vodopád

Sestup do Podleska

Z rozcestí vykročte po žluté značce po široké lesní svážnici na rozcestí pod Vtáčím hrbom (915 m) a pokračujte rovně po červené značce. Cesta pozvolna klesá lesem a asi po dvou kilometrech vás dovede k další studánce. Následuje rovinka a v další zatáčce odbočuje značka na pěšinu vpravo a sestupuje na křižovatku svážnic na rozcestí nad Podleskom (705 m). Ze svážnice znovu odbočíte vpravo na pěšinu klesající přímo dolů, a ještě ji několikrát přetnete, než vyjdete z lesa kousek nad Podleskom. Zbývá už jen překročit mostek přes potok a jste zpět na rozcestí Podlesok (545 m).

Oblíbená ubytování

Villa raj

Booking.com
PROHLÉDNOUT POKOJE

Village House Fonzy

Booking.com
PROHLÉDNOUT POKOJE

Privat Beata

Booking.com
PROHLÉDNOUT POKOJE

Privát Čujová

Booking.com
PROHLÉDNOUT POKOJE

Hotel Slovenský Raj

Booking.com
PROHLÉDNOUT POKOJE

Užitečné informace

Autem: Po dálnici D1 projeďte okolo Popradu a sjeďte na výjezdu 341 a pokračujte na Spišský Štvrtok a Hrabušice. Projeďte Hrabušicemi a asi po kilometru odbočte vlevo na placené parkoviště Podlesok.

Vlakem a autobusem: Jeďte vlakem do Popradu a odtud osobákem do Vydrníku. Odtud jezdí autobusy do Hrabušic a v letní sezóně zajíždí až do Podleska.

Vyhledat spojení

Podlesok  Suchá Belá, záver (2:10)  pod Vtáčím hrbom (2:40) nad Podleskom (3:25) Podlesok (3:50)

Pokud si chcete túru protáhnout, zajděte se podívat na Kláštorisko. Z rozlehlých luk je nádherný výhled na Vysoké Tatry, je tu turistická chata a pozvolna obnovované ruiny kartuziánského kláštera. Z rozcestí Pod Vtáčím hrbom odbočte na červenou značku vpravo na Kláštorisko, chata (0:30). Sestoupit můžete třeba po zelené značce nad rozcestí Hrdlo Hornádu (1:30) a poblíž kempu Turistický raj se napojit na modrou značku do zpět do Podleska (2:00).

Otázky? Tipy? Připomínky? Napište je do komentáře!

Další ze Slovenského ráje

Load More Posts