Přes Jánošíkove diery na Malý Rozsutec

Project Description

Malý Rozsutec sice nijak neohromí svou výškou, ale je z něj pěkný výhled a výstup je zpestřen výstupem přes oblíbené Jánošíkove diery. Těsně pod vrcholem navíc musíte překonat krátký skalnatý úsek s řetězy a několika kramlemi.

  • 4:35 h

  • 11,5 km

  • 820 m

  • ANO

Výchozí/cílový bod: Terchová, Biely Potok (hotel Diery)

Voda po cestě: pramen před sedlem Medzirozsutce, občerstvení u rozcestí Podžiar, pramen pod sedlem Medzirozsutce

KMZ ke stažení: stáhnout   [ ? ]

NAJÍT UBYTOVÁNÍ

Jánošíkove diery – Nové a Dolné diery

Od hotelu Diery se vydejte po modře značené cestě proti proudu Hlbokého potoka. Asi po kilometru dojdete k první soutěsce Dolných dier (Jánošíkove diery se dělí na 3 části: Dolné, Horné a Nové diery) a jejich nádherného světa vodopádů, kaskád, železných lávek a žebříků.

Hned za první soutěskou, kterou překonáte po lávce, narazíte na rozcestí Ostrvné (640 m), kde doporučujeme odbočit na žlutou cestu procházející Novými dierami. V této části Jánošíkovych dier najdete více lávek a žebříků, než kdybyste pokračovali po modré značce Dolnými dierami. Ať už se rozhodnete pro zajímavější Nové diery, nebo jednodušší Dolné diery, obě cesty vás dovedou na rozcestí  Podžiar (715 m).

U Podžiaru na malou chvíli opustíte soutěsky a vodopády, do kterých se zanedlouho zase vrátíte v Horných Dierách, 200 metrů za rozcestím. Odtud až do sedla Medzirozsutce je cesta shodná s túrou na Velký Rozsutec.

Jánošikove diery - rozcestí Ostrvné, tady se Diery větví na Nové diery a Dolné diery

Jánošikove diery – rozcestí Ostrvné, tady se Diery větví na Nové diery a Dolné diery

Jánošíkove diery - Nové diery

Jánošíkove diery – Nové diery

Jánošíkove diery – Horné diery

Po lávkách a žebřících Horných dier budete stoupat až k rozcestí pod Pálenicou (900 m), kde se údolí rozšíří. Mírným stoupáním pokračujte po modré značce na rozcestí pod Tesnou Rizňou (935 m), kde odbočíte vpravo do menšího údolí a opět překonáte několik žebříků a lanem zajištěných úseků. Asi po jedné a půl hodině a 250 metrech nastoupaných Tesnou Rizňou se stoupání zmírní a vyjdete z lesa na louku s krásným výhledem na Malý Rozsutec.

Za okamžik minete rozcestí Pod Tanečnicou (1 184 m), dalších několik minut půjdete lesem a ocitnete se na druhé louce. Zde je nepříliš dobře označená odbočka k prameni, který je jen několik metrů vlevo od cesty a vede k němu vyšlapaná pěšinka. Pramen není příliš vydatný a není dobré na něj v pozdním létě a začátkem podzimu příliš spoléhat. Od pramene je to již jen něco málo přes 100 metrů do širokého sedla Medzirozsutce (1200 m).

Jánošíkove diery - Horné diery

Jánošíkove diery – Horné diery

Výstup na Malý Rozsutec

V sedle odbočte vlevo na zeleně značenou pěšinu, pozvolna stoupající přes louku do sedla Zákres (1 230 m). Tam cesta znovu odbočí vlevo a začne stoupat k vrcholu Malého Rozsutce (1 344 m). Výstup na vrchol je zpestřen jedním skalnatým úsekem osazeným řetězy. Kdo ale zvládl lávky a žebříky v Jánošíkových dierách, neměl by mít problém ani tady.

Z nevelkého vrcholu Malého Rozsutce můžete obdivovat skalnatou korunu protějšího Velkého Rozsutce a vpravo od něho i část hřebene s vrcholy jako Poludňový Grúň, Chleb nebo Malý Kriváň a Velký Kriváň. Vlevo můžete zahlédnout hřeben Nízkých Tater, Velký Choč a Západní Tatry.

Z vrcholu sestupte po zeleně značené cestě, která je zpočátku poměrně strmá. Posléze se sklon svahu trochu zmírní a následuje sestup téměř 500 výškových metrů zpočátku kosodřevinou, později lesem, do osady Podrozsutec. Tady prudší klesání končí a zelená značka pokračuje vpravo po široké, téměř rovné polní cestě.

Na křižovatce, asi čtvrt kilometru od osady, se držte vlevo. Po dalších 200 metrech ignorujte odbočku vpravo a pokračujte rovně k lesu. Po půl kilometru chůze lesem se cesta stáčí vpravo, prochází okolo osamělé chatky a přes louky s roztroušenými stromy klesá zpět k Bielemu Potoku (575 m), do kterého to už není daleko.

Oblíbená ubytování

Penzion Sagan

Booking.com
PROHLÉDNOUT POKOJE

Mucha Apartments

Booking.com
PROHLÉDNOUT POKOJE

Hotel pod Sokolím

Booking.com
PROHLÉDNOUT POKOJE

Hotel Boboty

Booking.com
PROHLÉDNOUT POKOJE

Dom horskej služby

Booking.com
PROHLÉDNOUT POKOJE

Užitečné informace

Ze Žiliny autobusem přes centrum Terchové k hotelu Diery („Terchová,,B.Potok h.Diery“). Více než polovina autobusů ale k hotelu Diery nezajíždí a je potřeba v centru Terchové (zastávka „Terchová,,centrum“) přestoupit nebo odtud zbývající dva kilometry dojít pěšky.

Autem ze Žiliny po silnici č. 583 do Terchové a dále směr Zázrivá do části Biely Potok. Zaparkovat je možné na placeném parkovišti u hotelu Diery po pravé straně cesty.

Vyhledat spojení

Terchová, Biely Potok  Ostrvné (0:25)  Podžiar (0:50)  nebo pod Pálenicou (1:35)  pod Tesnou Rizňou (1:40)  pod Tanečnicou (2:10)  sedlo Medzirozsutce (2:20)  Sedlo Zákres (2:30)  Malý Rozsutec (2:50) Terchová, Biely Potok (4:35)

  • Pokud vás výstup na Malý Rozsutec neunavil a máte dost času, může se vrátit zpět do sedla Medzirozsutce (0:20) a vydat se i na Velký Rozsutec (1:30). Sestup přes sedlo Medziholie (2:30) do Štefanové (3:45) a autobusem zpět do Terchové (viz túra Velký Rozsutec).

Výstup po řetězu na Malý Rozsutec

Výstup po řetězu na Malý Rozsutec

Sedlo Medzirozsutce z Malého Rozsutce

Sedlo Medzirozsutce z Malého Rozsutce

Výhled z Malého Rozsutce - Západní Tatry vlevo a Velký Choč vpravo, v popředí masiv Šípu

Výhled z Malého Rozsutce – Západní Tatry vlevo a Velký Choč vpravo, v popředí masiv Šípu

Pohled na Terchovou z Malého Rozsutce

Pohled na Terchovou z Malého Rozsutce

Otázky? Tipy? Připomínky? Napište je do komentáře!

Sledujte Tatra Adventures…

…a neutečou vám žádná videa a tipy na túry ze Slovenských hor!

Novinky na Blogu:

Výstup s horským vůdcem na Gerlachovský štít

Další z Malé Fatry

Load More Posts

Napsat komentář